Ø-udvalget – Referat – 11. juni 2026


1. Godkendelse af dagsorden (B)

Beslutning

Godkendt.

Kompetence

Ø-udvalget

Beslutningstema

Ø-udvalget skal godkende dagsordenen.

Indstilling

Det indstilles,

  1. at Ø-udvalget godkender dagsordenen.

 

 

 

 

2. Drøftelse af færgerelaterede emner (D)

Beslutning

Chef for Kommunale Ejendomme, Chris Balle Nørregaard og Chef for Entreprenørservice, Færger og Havne i Slagelse Kommune, Peter Johansen deltog i behandlingen af dette punkt.

Ad 1) Opsamling på færger udenfor fartplan samt billettering af orkestre mv. (Omø Færgen)

Slagelse Kommune har holdt et møde med repræsentanter for Omø, som udtrykte ønske om, at Agersø Omø Færgerne undersøgte, om der var mulighed for at finde bedre løsninger end dem, der fremgår af bilaget "Gratis overfart og ekstraordinær afgang ved arrangementer" som blev forlagt Ø-udvalget på møde den 25. marts 2026 i forbindelse med behandling af punkt 4: Drøftelse af færgerelaterede emner.

Agersø Omø Færgerne har meddelt, at der ikke findes bedre løsninger i indeværende år.

Jævnfør bilaget "Håndtering af tilskud, afsat af Ø-udvalget, til at understøtte foreningsdrevne arrangementer på øerne" som ligeledes blev drøftet på mødet i Ø-udvalget den 25. marts 2026, er der mulighed for at få transporteret udstyr med Omøfærgen i forbindelse med arrangementer på Omø. Agersø Omø Færgerne præciserede, at i tilfælde af at der opstår et sådant behov, skal foreningen, der står for arrangementet, kontakte færgekontoret med henblik på booking. Færgepersonalet skal orienteres om arrangementet. 

Ad 2) Vedrørende ventesalen: nødudgang ifm. strømafbrydelse – forslag om andre bænke.

Der er vrider og håndtag på indersiden af døren til venteværelset på Stigsnæs, så døren kan åbnes ved strømsvigt.

Agersø Omø Færgerne har ikke planer om at udskifte bænkene og har aktuelt ikke afsat midler til at løfte opgaven.

.

Ad 3) Kaffemaskine på Omøfærgen

Der har ikke været ressourcer til at løfte den administrative del af opgaven - herunder at varetage driften af en kaffemaskine. Der arbejdes med at få en kaffemaskine på Omøfærgen på sigt.   

Ad 4) Forslag fra Agersø Omø Færgerne om at nedlægge kontantkasserne på færgerne, så mulighed for kontantbetaling ophører med udgangen af september i indeværende år.

Ø-udvalget tilkendegiver, at det bakker op om forslaget.

Ø-udvalget ønsker en bedre skiltning om muligheder for billetkøb, når billetautomaten på Stigsnæs har lukket 10 minutter før sejltid. 

 

Yderligere emner som blev rejst på mødet:

  • Forespørgsel om mulighed for at bestille færge i akutte situationer udenfor sejlplan.
  • Retningslinjer for annoncering på havnebygningen på Stigsnæs.

Emnerne indgår i punktet "Drøftelse af færgerelaterede emner" på næste møde i Ø-udvalget den 16. september 2026


Kompetence

Ø-udvalget.

 

Beslutningstema

Ø-udvalget drøfter færgerelaterede emner.

 

Indstilling

Centerchefen indstiller,

1. at Ø-udvalget drøfter færgerelaterede emner.


Sagens indhold

Ø-udvalget har på møde den 13. januar 2026 godkendt kommissorium for drøftelse af færgerelaterede emner.

På dette møde drøftes følgende punkter: 

1) Opsamling på færger udenfor fartplan samt billettering af orkestre mv. (Omø Færgen)

2) Vedrørende ventesalen: nødudgang ifm. strømafbrydelse – forslag om andre bænke

3) Kaffemaskine på Omøfærgen

4) Forslag fra Agersø Omø Færgerne om at nedlægge kontantkasserne på færgerne, så mulighed for kontantbetaling ophører med udgangen af september i indeværende år.

 

 

Retligt grundlag

Kommissorium for drøftelse af færgerelaterede emner.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

3. Orientering om anvendelsen af statslige puljer til nedsættelse af færgetakster (O)

Beslutning

Chef for Kommunale Ejendomme, Chris Balle Nørregaard og Chef for Entreprenørservice, Færger og Havne i Slagelse Kommune, Peter Johansen deltog i behandlingen af dette punkt.

Orientering givet - herunder at der med de nuværende takstnedsættelser forventes at være et underskud på 1.600 kr. jævnfør prognosen.

Ø-udvalget følger udviklingen.


Kompetence

Ø-udvalget. 

 

Beslutningstema

Ø-udvalget orienteres om anvendelsen af statslige puljer til nedsættelse af færgetakster. 

Indstilling

Centerchefen indstiller,

1. at Ø-Udvalget orienteres om status på anvendelse af tilskud til nedsættelse af færgetakster.

Sagens indhold

Byrådet har på møde den 28. oktober 2019 givet Ø-udvalget kompetence til at beslutte placering af skulderperioden samt til at beslutte fordelingen af statstilskuddet til nedsættelse af færgernes billettakster på passager- og godsområdet i perioden.

Tidligere beslutninger i Ø-udvalget vedrørende takstnedsættelser for 2026: 

Beslutning om nedsættelse af færgetakster i 2026 foretaget på møde i Ø-udvalget den 25. november 2025:

Beslutning om nedsættelse af færgetakster for 2026 tager afsæt i oplysningen om, at kommunen i 2026 vil modtage 2.904.000 kr. til nedsættelse af færgetakster til passagerer m.m. og 1.040.000 kr. til nedsættelse af gods.

Nedsættelsen af færgetaksterne er foretaget efter princippet om at 25 % af tilskuddet gives til øboerne og 75% af tilskuddet gives til turister/gæster og besøgende.

Færgetaksterne nedsættes med 34 % for personer, med 35 % for biler mv. samt med 48 % for ø-bo biler.

Ø-udvalget anmoder om, at der bliver lavet kvalitetssikring af taksterne i forhold til oplysninger på hjemmesiden.

Ø-udvalget anmoder om, at en opdateret beregning fremsendes til udvalget hurtigst muligt. Ø-udvalget vil herefter holde et ekstraordinært møde og træffe endelig beslutning om nedsættelse af takster gældende fra 1. januar 2026.

Beslutning på ekstraordinært møde i Ø-udvalget den 8. december 2025: 

Ø-udvalget besluttede at taksterne for 2026 nedsættes med 34% for personer, 35 % for køretøjer og for Ø-bo-køretøjer med 48 %.

Ø-udvalget disponerer over 9 gratisture for foreninger til hver ø i 2026.

Der fremsendeset nyt opdateret regneark med skønnet prognose for 2026 til Ø-udvalget.

Beslutning på møde den 13. januar 2026: 

Orientering givet.  

Beslutning på møde den 25. marts 2026

Vedrørende mindreforbruget på 262.156.59 kr.:

Ø-udvalget besluttede at det vil bede om en beregning på yderligere nedsættelse af færgetakster, så tilskuddet til øbokøretøjer sættes op til 50 % og at resten af tilskuddet anvendes til forhøjet tilskud til udenøs-biler. 

Ø-udvalget foreslår at taksterne på gods reguleres, så man undgår et merforbrug i 2026. 

Beslutning på møde mellem Ø-udvalgets repræsentanter fra Agersø og Omø den 20. april 2026:

På baggrund af oversigtsark med de ønskede beregninger har Ø-udvalgets repræsentanter fra Agersø og Omø har meddelt de støtter op om, og godkender forslaget om at fra 1. maj 2026 nedsættes øbo takster med 50 % og at turistbiler, turisttrailere, turistcampingvogne og turistautocampere nedsættes med 45%.

Beslutning på møde den 6. maj 2026:

De 10 gratisture skal rettes til 9 jævnfør tidligere beslutning i Ø-udvalget.

Ø-udvalget anmoder desuden om, at ordet ’gratisfærger’ erstattes med formuleringen ’ekstrature uden for fartplanen’.  

Møde den 11. juni 2026:

Medlemmer af Ø-udvalget har bemærket at beslutninger om nedsættelse af færgetakster for ø-bo-biler og -motorcykler for Agersø ikke er slået igennem. Agersø Omø Færgerne oplyser at fejlen rettes, og at differencen vil blive tilbagebetalt til kunder på Agersø med tilbagevirkende kraft. 

På baggrund af oversigtsark, som fremsendes inden mødet, orienteres udvalget om status. 

 

Retligt grundlag

Bekendtgørelse nr. 991 af 28.06.2023 om nedsættelse af færgetakster for godstransport til og fra visse øer.

Bekendtgørelse nr. 834 af 25.06.2024 om nedsættelse af færgetakster for biler, passagerer m.v. til og fra visse øer.

Jævnfør tekstanmærkning nr. 101 ad 16.71.05 til § 16 i Finansloven for 2024, kan tilskud vedrørende fuldt landevejsprincip anvendes til nedsættelse af færgetakster i hele året i alle 21 kommuner

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ifølge kommunens Økonomicenter modtager Slagelse Kommune i 2026 1.404.000 kr. i tilskud til nedsættelse af færgetakster til godstransport samt 2.904.000 kr. til nedsættelse af færgetakster for passagerer m.m.

I forhold til passagerområdet er tilskuddet ekstra forhøjet i perioden 2024-2027 jævnfør en beslutning i Folketinget i forbindelse med vedtagelse af Finansloven for 2024. 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

4. Drøftelse af projekt om styrket postbetjening af øerne (D)

Beslutning

Chef for Kommunale Ejendomme, Chris Balle Nørregaard og Chef for Entreprenørservice, Færger og Havne i Slagelse Kommune, Peter Johansen deltog i behandlingen af dette punkt.

Punktet drøftet.

Der skal findes en løsning på returpakker fra Omø, som leveres tilbage til Stigsnæs og opbevares i rummet i havnebygningen.


Kompetence

Ø-udvalget.

 

Beslutningstema

Ø-udvalget drøfter status på projekt om styrket postbetjening på øerne.

Indstilling

Centerchefen indstiller,

1. at Ø-udvalget drøfter projektet om styrket postbetjening om øerne.


Sagens indhold

Arbejdsgruppen bestående af Ø-repræsentanterne for Ø-udvalget, repræsentanter for øernes dagligvarebutikker, Beboerforeninger samt Agersø Omø Færgerne holdt møde den 26. maj 2026 med kommunens administration. 

Formålet var at give en status på projektet og fremsætte kommentarer til fremsendte forslag til aftaler og kontrakter, som skal indgås med kommunen, og som skal fastlægge parternes rettigheder og forpligtelser i forbindelse med gennemførelsen af projektet jævnfør Trafikstyrelsens tilsagn samt regler om ansvar og post- og brevhemmelighed.

Vedrører pakkeshops/postbetjening på øerne:

Ombygning og indretning i Letkøb og Agersø Købmandshandel er afsluttet. 

Vedrørende Agersø:

Traileren er taget i brug. Der indgås aftaler om adgang til nøgleskabe med leverandørerne, så de kan låse traileren op og aflevere pakker i den

Vedrørende Omø:

Der er indkøbt 2 pakkebure og sat lås på døren/porten til opbevaringsrummet på Stigsnæs i samarbejde med Agersø Omø Færgerne.

Der skal indgås aftaler med leverandørerne om koder, så de kan låse døren/porten op og sætte pakker i pakkeburene.

Vedrørende Agersø Omøfærgerne

Transport af pakkebur og trailer på færgerne afprøves af Agersø Omø Færgerne i en indkøringsperiode med henblik på at finde de mest hensigtsmæssige arbejdsgange.   

Aftaler og kontrakter

Kommunens afdeling for Indkøb og Forsikring har sagt ok for udkast til kontrakt med Post Nord. Aftalen skal dog justeres i forhold til aftale om hjemmelevering af pakker på øerne.

Øvrige udkast til kontrakter og aftaler, som blev drøftet på møde den 26. maj skal tilrettes. 

Forsikringsforhold blev drøftet. 

Deadline for indsendelse af statusrapport er rykket fra 5. juni til 5. december 2026 efter aftale med Trafikstyrelsen. 

 

Retligt grundlag

Lov om ændring af postloven.

Lovbekendtgørelse af postlov nr. 151 af 8. februar 2024 og bekendtgørelse nr. 1384 af 27. november 2024 om ændring af postloven, lov om Post Danmark A/S og lov om Det Centrale Personregister (Rammer for den fremtidige postbefordring).

Kommunalfuldmagtsreglerne er en samlet betegnelse for de uskrevne regler (grundsætninger) om kommunernes ulovbestemte opgaver. Efter kommunalfuldmagten har kommunen en lovlig og en almen interesse i at fremme landdistrikter, herunder øer, såvel som byer.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Trafikstyrelsen har bevilliget Slagelse Kommune 1.030.338 kr. til styrket postbetjening på Agersø og Omø.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

5. Sager til udtalelse (D)

Beslutning

Chef for Kommunale Ejendomme, Chris Balle Nørregaard og Chef for Entreprenørservice, Færger og Havne i Slagelse Kommune, Peter Johansen deltog i behandlingen af dette punkt.

Ø-udvalget besluttede at indgive et høringssvar i forhold til Udviklingsstrategien, der jævnfør planen skal i høring juni-august.


Kompetence

Ø-udvalget.

 

Beslutningstema

Ø-udvalget drøfter om der er sager, som det ønsker at udtale sig om. 

 

Indstilling

Centerchefen indstiller,

1. at Ø-udvalget beslutter, om der er sager, som man vil udtale sig om.


 

Sagens indhold

Jævnfør Ø-udvalgets årshjul skal udvalget på alle møder drøfte, om der er sager, som det ønsker at udtale sig om. 

 

Retligt grundlag

Ø-udvalgets forretningsorden.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

6. Gensidig orientering (O)

Beslutning

Chef for Kommunale Ejendomme, Chris Balle Nørregaard og Chef for Entreprenørservice, Færger og Havne i Slagelse Kommune, Peter Johansen deltog i behandlingen af dette punkt.

Orientering givet

Ad 1) Status på arbejdet med at etablere et indmødested for helhedsplejen på Agersø

Der arbejdes videre med projektet.

Ad 2) Regler for dyrkning ud til vejrabatter - regelsæt og administrationsgrundlag

Der gælder det princip, at man må dyrke til matrikelskellet.

Opmærksomheder kan meldes ind via Giv et Praj til Slagelse Kommune

Ad 3) Borgerservice på øerne - især i forbindelse med Porten til Omø

Administrationen bærer input fra Ø-udvalget videre.

Ad 4) Opfølgning på Ø-udvalgets henvendelse til Sundhedsudvalget vedr. ønske om kommunal bil til hjemmeplejen på Agersø og Omø

Center for Sundhed og Ældre oplyser, at ledelsen af helhedsplejen er ved at afdække behovet for en kommunebil på øerne. Der har tidligere været en kommunebil på Agersø, men erfaringen var, at den blev meget lidt brugt og derfor afladede. Man er i dialog med medarbejderne på Omø og på Agersø for at undersøge andre muligheder. 

 

 


Kompetence

Ø-udvalget.

 

Beslutningstema

Ø-udvalget orienteres om emner af interesse for borgerne på Agersø og Omø.

Indstilling

Centerchefen indstiller,

1. at Ø-udvalget orienteres om emner af interesse for borgerne på Agersø og Omø. 

 

Sagens indhold

På dette møde orienteres Ø-udvalget om: 

1. Status på arbejdet med at etablere et indmødested for helhedsplejen på Agersø.

Kommunale Ejendomme oplyser at der er indkaldt til styregruppemøde den 1. juli med henblik på at drøfte økonomi og tidsplan, idet det udarbejdede projektet for en ny bygning har vist sig dyrere end de midler, der er bevilliget til dets gennemførelse. 

Der ledes efter en ny placering af den skurvogn, som personalet bruger, indtil der er fundet en permanent løsning.

2. Regler for dyrkning ud til vejrabatter - regelsæt og administrationsgrundlag

3. Borgerservice på øerne - især i forbindelse med Porten til Omø 

4. Opfølgning på Ø-udvalgets henvendelse til Sundhedsudvalget vedr. ønske om kommunal bil til hjemmeplejen på Agersø og Omø

 

 

Retligt grundlag

Kommunalfuldmagten.

Slagelse Kommunes Ø-politik.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

7. Gennemgang af program for Ø-udvalgets 12-12 møde den 11.-12. juni (D)

Beslutning

Chef for Kommunale Ejendomme, Chris Balle Nørregaard og Chef for Entreprenørservice, Færger og Havne i Slagelse Kommune, Peter Johansen deltog i behandlingen af dette punkt.

Programmet drøftet. 

Kompetence

Ø-udvalget.

 

Beslutningstema

Ø-udvalget gennemgår programmet for udvalgets 12-12 møde.

Indstilling

Centerchefen indstiller,

1. at Ø-udvalget gennemgår programmet for udvalgets 12-12 møde.

Sagens indhold

Ø-udvalget holder 12-12 møde på Agersø den 11-12. juni i umiddelbar forlængelse af udvalgsmødet. Beboerforeningerne på Agersø og Omø, eksterne samt politikere fra kommunens Byråd er inviteret til at deltage.

Programmet består bl.a. af følgende: 

  • Tema: ’Almennyttige lejeboliger på øerne med Endelave som case’ med oplæg v. Karsten Kragh Hansen og Lars Møller fra Endelave Beboerforening 
  • Tema: ’Havnenes turismepotentiale’ med oplæg af direktør Jesper Højenvang og specialkonsulent Carsten Ellgaard Thomsen fra FLID
  • Traktorbustur med fokus på Visionsplan 2045 for Agersø
  • Møde mellem beboerforeningerne på Agersø og Omø 
  • Derudover status på arbejdet med nationalpark Smålandsfarvandet samt samarbejde mellem ø og kommune m.m.

 

Retligt grundlag

Kommunalfuldmagten.

Slagelse Kommunes Ø-politik.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

8. Eventuelt (O)

Beslutning

Chef for Kommunale Ejendomme, Chris Balle Nørregaard og Chef for Entreprenørservice, Færger og Havne i Slagelse Kommune, Peter Johansen deltog i behandlingen af dette punkt.

Agersø har indgivet ansøgning om at blive Årets Landsby 2026.

Der blev fremsat ønske om at telefonsvareren på Agersø Omø Færgernes kontor tilrettes.


Kompetence

Ø-udvalget.

Beslutningstema

Under dette punkt kan Ø-udvalgets medlemmer fremsætte kommentarer og forslag til punkter til drøftelse på næste møde.

Indstilling

Det indstilles, 

  1. at orienteringen tages til efterretning.