Kompetence
Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget
Beslutningstema
Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget gives en generel orientering om færgedriften i Slagelse Kommune. Heri et fokus på, at der af flere årsager ikke er en tilstrækkelig balance mellem udviklingen i omkostninger til færgerne og det afsatte budget.
Med budgetaftale 2024-2027 blev det besluttet, at igangsætte en analyse med henblik på at tilvejebringe en yderligere besparelse på området fra og med 2025. Udvalget skal på baggrund af de udarbejdede baggrundsoplysninger om rammerne for færgedriften tage stilling til om der er brug for yderligere analyse på færgeområdet samt retning for denne.
Indstilling
Chefen for Kommunale Ejendomme indstiller,
1. at Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget tager orientering om rammerne for færgedriften til efterretning
2. at Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget beslutter hvorvidt en yderligere analyse skal igangsættes
Sagens indhold
Baggrund
I budgetaftale 2024-2027 blev der indskrevet et politisk ønske om en analyse af færgedriften med henblik på at tilvejebringe en yderligere besparelse på området.
Der er forud herfor gennemført en besparelse på området fra og med 2022 på 1 mio. årligt, som blev udmøntet ved blandt andet en reduktion i ledelsesomkostninger, gøre yderturene i overfartsplanen til bestillingsture samt forsøge at reducere rengøringsudgifter.
Administrationen har til brug for sagens drøftelse udarbejdet et baggrundsnotat med tilhørende bilag, der beskriver rammerne for færgedrift indeholdende blandt andet økonomi 2021-2024, statstilskud, regler og lovgivning samt Søfartsstyrelsens rolle på området (sagens bilag).
Væsentlige udpluk fra baggrundsmaterialet
Slagelse Kommune har ansvaret for færgefarten til Omø og Agersø. I dag ejer kommunen 3 færger bestående af Omøfærgen, Agersøfærgen og afløserfartøjet Kattegat.
Serviceniveauet på antal overfarter er sammensat i en overfartsplan, hvor der er lidt flere afgange i sommermånederne end i vintermånederne. Der er indført bestillingsture (yderturene) som led i besparelser for at reducere på driftsudgifter ved at sejle "tomme ture".
Færgerne "overnatter" på øerne, hvor der er aftaler på faciliteter for besætning. Der er ikke faciliteter til besætning ved færgelejet i Stigsnæs, som det er i dag, og færgerne ligger i forhold til vejrforhold, risiko for hærværk eller lignende også bedre på de respektive øer. Færgerne understøtter desuden beredskab for øerne.
Slagelse Kommune har vedtaget en Ø-politik hvor af det blandt andet fremgår, at "De to færger er øernes landevej - ikke blot for øboerne, men også for tilrejsende, der tæller både offentlig og privat service og de mange tusinde turister og fritidshusejere, som hvert år besøger Agersø og Omø. En stabil og hyppig færgedrift, hvor hver ø har sin færge, er afgørende for at bevare helårslivet på øerne og er forudsætning for, at der fortsat kan ske bosætning og udvikling på Agersø og Omø."
Slagelse Kommune modtager som kommune med småøer et statstilskud. Der modtages et §20 tilskud, som bloktilskud, på 13,76 mio. i 2025 (ikke specifikt øremærket færgedrift). Hertil modtages tilskud til nedsættelse af takster for godstransport på 1,356 mio. kr. og nedsættelse af takster for biler, passagerer m.v. på 2,808 mio. kr.
- Lovmæssige regler og rammer for færgedriften samt tilsyn
Der gælder en lang række regler, love og forskrifter for drift af skibe og i dette tilfælde færger. Nogle af de mest betydende er ISM-forordningen, bekendtgørelse om sikkerhed til søs og Søloven.
Ovenstående stiller krav til både ejerskab og drift af færgerne, hvor sølovens §151 angiver at "Rederen hæfter for skade, der er forårsaget ved fejl eller forsømmelse i tjenesten af skibsfører, mandskab, lods eller andre, der udfører arbejde i skibets tjeneste". Det gælder skade lidt af passagerer/transportkunder eller gods, samt skade lidt af andre ved kollision, grundstødning eller andre søretlige krav.
Slagelse Kommune er den juridiske ejer og er som juridisk enhed reder. Organisatorisk er det valgt at leder for området i praksis tilser, organisere og sikre at færgerne lever op til de gældende krav og holdes i sikkerheds- og sundhedsmæssig forsvarlig stand.
Søfartsstyrelsen varetager opgaven med tilsyn, auditering og syn af færgerne. Desuden udsteder Søfartsstyrelsen de certifikater og tilladelser som er påkrævet for færgernes virke.
Der tegnes årligt nye søforsikringer og indhentes det certifikat, som er påkrævet for at måtte sejle.
- Drift og økonomi
Foruden den løbende drift og vedligehold, udførsel af mindre reparationer, service på motorer samt indkøb af brændstof m.v., så er der et årligt værftsophold for hver færge. Her laves der aftale med Søfartsstyrelsen om syn og det er også her eventuelle kortlagte skader skal afhjælpes.
Færgernes mange komponenter som hovedgeneratorer, motorer, el, tanke, skruer og drivaksler mm. efterses, serviceres og renoveres i fastlagte intervaller. Det budgetlægges som "Større periodisk vedligehold". Aktiviteterne fordeles over 5 år og herefter gentages rullet forfra. Budgetforudsætningerne variere i stort omfang gennem de 5 år, hvor udgifterne i flere af årene langt overstiger årets driftsbudget. Denne konstruktion kan medvirke til undren og uro knyttet til de store udsving i forbrug og resultat.
Kigges der på færgernes budget og resultat for de seneste år så fremgår mindreforbrug i 2021, men merforbrug i 2022, 2023 og 2024. Udsving i resultat skyldes flere forhold blandt andet har forudsætningerne siden Corona, invasion af Ukraine, klimaforandringer og andre forhold bidraget til prisudviklingen på brændstof, stål, værftspriser, nye CO2-afgifter m.v. En udvikling som langt overstiger den PL-fremskrivning som færgernes budgetter er fremskrevet med i samme periode. Hertil kommer at der i samme periode, som den markante prisudvikling har fundet sted, er gennemført besparelser som pr. 2025 betyder, at driftsrammen er nedskrevet med 1,3 mio. årligt.
Der vil være flere muligheder for at få et budget og resultat i bedre balance.
- Grøn skattereform, CO2-afgift og omstilling af indenrigsfærgefart
Den 24. juni 2022 indgik den daværende regering aftalen om Grøn skattereform for industri m.v. med henblik på at opnå Danmarks klimamålsætning i 2030. Med aftalen introduceres en ny CO2-afgift, der i 2030 vil være på 750 kr. pr. ton udledt CO2 (2022-niveau). Afgiften indfases fra 2025 til 2030. I indfasningsperioden kan der ansøges om godtgørelse på 53,33% i 2025 faldende til 10,67% i 2029. Der vil ikke være godtgørelsesmulighed fra og med 2030.
Som led i aftalen, er det blevet vedtaget at, der frem mod 2030 skal afsættes ca. 2 mia. kr. til
omstillingsstøtte målrettet virksomheder, der har sværest ved at omstille sig, herunder blandt andet
indenrigs færgefart, hvor der konkret hertil er afsat 85 mio. kr.
Kommunens færgedrift er i dag baseret på olie og er derfor omfattet af den CO2-afgift, som er indfaset fra start 2025. Der arbejdes med en grøn omstilling af færgefarten, hvor Slagelse Kommune sammen med 4 andre kommuner, tager del i et fælles udbud for en ny el-drevet standardfærge (ny Omøfærge). Der er i budgetforudsætningerne for 2027 og frem indarbejdet en budgetudvidelse til færgedriften for at imødekomme afdrag på lån/leasing samt afspejle en forventning om lavere driftsomkostninger.
Desuden er der i overslagsårene sat budget af til at se på retrofitmuligheder af Agersøfærgen samt budget til at arbejde med el- og lade infrastruktur samt tilslutningsbidrag. Slagelse Kommune har til begge færgeprojekter opnået tilsagn om tilskud fra grønne puljer administreret af trafikstyrelsen.
- Øvrige projekter og opmærksomhedspunkter
Der er afsat anlægsbudget og opnået tilsagn om fondsmidler fra Nordeafonden til realisering af "Porten til Omø", som omfatter nedrivning af en eksisterende havnebygning og opbygning af en ny "signaturbygning" med flersidige funktioner bl.a. til formidling, oplevelser og fællesskab samt funktioner tilknyttet færgedriften.
Færgerne har betydning for Erhvervsstrategien i forhold til blandt andet turismeindsatsen knyttet til oplevelser i natur og ved vand i Slagelse kommune. Her specifikt erhverv og turisme knyttet til Agersø og Omø.
Kommende projekter og aktiviteter på og i færgelejer samt el-infrastruktur for at fremtidssikre og klargøre til en grønnere færgedrift fremtidigt.
Retligt grundlag
ISM-forordningen, Søloven og Lov om sikkerhed til søs.
Kasse- og regnskabsregulativ for Slagelse Kommune.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
Økonomiudvalget behandlede overførsler mellem 2024 og 2025 under pkt. 2 på mødet den 17. februar 2024. Her fremgår i forhold til håndtering af merforbruget i 2024 at:
"Økonomiudvalget er opmærksomme på de større merforbrug som er opstået på Kommunale Ejendomme, Færgedriften og Børn og Familie. Ved 1. budgetopfølgning ses der generelt på, hvor der er væsentlige merforbrug som kræver bevillingstilpasning."
Tværgående konsekvenser
Ø-politikken samt Erhvervsstrategien (turisme).
Ø-udvalget har en orientering om sagen og færgernes økonomi på Ø-udvalgets dagsorden d. 25. februar 2025. Ø-udvalget har til opgave, at behandle og udarbejde udtalelser om sager, der behandles i Byråd og fagudvalg. Ø-udvalget sikrer medindflydelse på beslutninger, som har særlig betydning for borgerne på Agersø og Omø.
Sagens videre forløb
Ingen bemærkninger