Uddannelsesudvalget (2017) – Referat – 6. marts 2017


1. Godkendelse af dagsorden (B)

1.     Godkendelse af dagsorden (B)

Sagsnr.: 330-2013-113193             Dok.nr.: 330-2017-5631                                              Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Godkendelse af dagsorden til Uddannelsesudvalgets møde den 6. marts 2017.
Indstilling
Børn og Ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,

1.    at Dagsorden til Uddannelsesudvalgets møde den 6. marts 2017 godkendes
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Godkendt.

2. Regnskabsresultat for 2016 og overførsel til 2017 (B)

2.     Regnskabsresultat for 2016 og overførsel til 2017 (B)

Sagsnr.: 330-2017-6340                 Dok.nr.: 330-2017-78100                                            Åbent
Kompetence: Byrådet
Beslutningstema
Baggrund
Der foreligger foreløbigt regnskabsresultat 2016 for drift og anlæg. Resultat på drift fremgår af bilag 1 og er fordelt på udgiftstyper samt resultat pr. enhed/virksomhed. Resultat på anlæg fremgår af bilag 2 og er fordelt på de enkelte projekter.
Overførsel af mer-/mindreforbrug fra 2016 til 2017 tager udgangspunkt i ”Regler for Økonomistyring og Ledelsestilsyn for Slagelse Kommune”, som godkendt af Byrådet den 29. marts 2016 med ændring vedrørende overførsel af mindreforbrug. Heraf fremgår at:
· For Budgetramme 1 (serviceudgifter, særligt dyre enkeltsager og ældreboliger) overføres mer-/mindreforbrug mellem regnskabsårene. For merforbrug over 100.000 kr. udarbejdes handleplan til den efterfølgende budgetopfølgning, der viser plan for afvikling af merforbruget inden for 2 år.
· For Budgetramme 2 (overførselsudgifter, forsikrede ledige, aktivitetsbestemt medfinansiering) overføres mer-/mindreforbrug ikke mellem regnskabsårene
· For Budgetramme 3 (anlæg) overfører virksomheder og Centre mer-/mindreforbrug mellem regnskabsårene, idet uforbrugte rådighedsbeløb overføres fuldt ud.
· For det brugerfinansierede område overføres over-/underskud via status og derfor sker der ikke overførsel af drifts- og anlægsbevillinger
Afvigelse fra disse hovedprincipper skal godkendes i Økonomiudvalget og Byråd.
Økonomiudvalget behandler på møde d. 20. marts 2017 de enkelte fagudvalgs anbefalinger med henblik på indstilling i samlet sag til Byrådet den 27. marts 2017.
A. Regnskabsresultat, drift
Regnskabsresultatet for 2016 viser for drift et samlet forbrug på 1.194,7 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september var det forventede regnskab anslået til 1.213,6 mio. kr.
Resultatet fordeler sig således:
Regnskabsresultat, drift

Uddannelsesudvalget

Mio. kr.
Korrigeret budget
2016
Regnskab 2016
Afvigelse
(- = mer-
forbrug)
8.1 Skoler og SFO
 
 
 
Serviceudgifter
715,2
695,4
19,7
8.2 Dagtilbud, Fritidshjem og klubtilbud
 
 
 
Serviceudgifter
286,9
278,2
8,7
Overførselsudgifter
0,5
0,6
-0,1
Særligt dyre enkeltsager
0,0
0,0
0,0
8.3 Produktionsskoler
 
 
 
Serviceudgifter
3,9
5,2
-1,3
Overførselsudgifter
4,3
4,0
0,3
8.4 Børn og Unge
 
 
 
Serviceudgifter
196,4
203,2
-6,8
Overførselsudgifter
11,6
13,2
-1,6
Særligt dyre enkeltsager
-3,5
-5,2
1,7
Total
1.215,3
1.194,7
20,6
8.1. Uddannelse
Uddannelse har et samlet regnskabsresultat på drift på 695,4 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september 2016 var det forventede regnskab anslået til 716,9 mio. kr.
8.2. Dagtilbud
Dagtilbud har et samlet regnskabsresultat på 278,8 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september 2016 var det forventede regnskab anslået til 280,9 mio. kr.
8.3 Produktionsskoler
Produktionsskoler har et samlet regnskabsresultat på 9,2 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september 2016 var det forventede regnskab anslået til 9,5 mio. kr.
8.4 Børn og Unge
Børn og Unge har et samlet regnskabsresultat på drift på 211,2 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september 2016 var det forventede regnskab anslået til 206,3 mio. kr.
B. Overførsel af mer-/mindreforbrug, drift (bilag 1)
Nedenstående tabel viser, hvordan overførsler på drift (Budgetramme 1) overordnet fordeler sig på udvalgets politikområder.
Overførsel af mer-/mindreforbrug, drift

Uddannelsesudvalget

Mio. kr.
Overført
fra 2015
til 2016
Overført
fra 2016
til 2017
Tilføres
kassen
8.1 Uddannelse
17,0
19,7
0,0
8.2 Dagtilbud
6,7
8,7
0,0
8.3 Produktionsskoler
-0,9
-1,3
0,0
8.4 Børn og Unge
-18,1
-5,1
0,0
 
 
 
Total
4,8
22,0
0,0
Bilag 1 viser for hver virksomhed og center overførsler i henhold til ”Regler for Økonomistyring og Ledelsestilsyn for Slagelse Kommune”.
8.1 Uddannelse
Uddannelse har et samlet mindreforbrug på 19,7 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september 2016 var det forventede mindreforbrug anslået til 3,2 mio. kr.
Hovedårsagerne til mindreforbruget på området er uforbrugte puljemidler på centrale myndighedskonti, herunder udviklingspuljen, midlerne til efteruddannelse i forbindelse med skolereformen og til kompetenceudvikling. Desuden er der mindreforbrug grundet færre SFO-børn end forventet.
For midlerne til efteruddannelse og kompetenceudvikling i folkeskolen udvises et mindreforbrug på 6,2 mio. kr. Der foreligger planer for forbrug af disse midler i perioden 2017-2019, bl.a. til øget linjefagsdækning og kompetenceudvikling af medarbejdere vedr. inklusionsindsatsen.
SFO-området udviser et mindreforbrug på 5,9 mio. kr., hvilket skyldes et faldende børnetal og en faldende tilslutning til at anvende SFO’erne efter indførelsen af den nye skolereform. Der blev fra 2015 overført 3,6 mio. kr. i mindreforbrug til 2016.
Området for vidtgående specialundervisning har de seneste år oplevet en tendens med kontinuerligt stigende søgning mod specialundervisningstilbuddene, og den øgede aktivitet udgør den primære udfordring på området.
Områdets merforbrug i 2016 på 2,9 mio. kr. skal dog ses i lyset af det overførte merforbrug fra 2015 på 4,6 mio. kr., hvorfor der reelt har været et mindreforbrug relateret til aktiviteterne i 2016.
Der er iværksat indsatser, der skal nedbringe aktiviteten på området. Vigtigst af disse er implementeringen af et nyt visitationsgrundlag, der skal ændre fokus og arbejdsgangene omkring visitationer og revisitationer af børn til vidtgående specialundervisning. Dette skal understøtte bevægelsen hen mod et område, der er præget af større styrbarhed.
Virksomhederne har et samlet mindreforbrug på 3,8 mio. kr.
Mindreforbruget fordeler sig således:
· Almenskolerne 0,6 mio. kr.
· Specialskolerne 0,5 mio. kr.
· Øvrige virksomheder, herunder ungdomsskole og musikskole 2,6 mio. kr.
· Klubber 0,1 mio. kr.
8.2 Dagtilbud
Dagtilbud har i 2016 et samlet mindreforbrug på 8,7 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september 2016 var det forventede merforbrug anslået til 0,9 mio. kr. før vippeafregning. I forbindelse ved Byrådets godkendelse af budgetopfølgningen, blev der givet en kassefinansieret bevilling på 7,7 mio. kr. til at dække vippeafregningen, jf. beslutning i Økonomiudvalget pkt. 8 d. 22. april 2013. Merforbrug på vippen 2016 skyldes et væsentligt større antal børn i 2016 end prognosen for 2016 indikerede ved budgetlægningen.
De centrale poster
På de centrale poster er der i 2016 et mindreforbrug på 3,7 mio. kr. Heraf overføres 0,4 mio. kr. til udvidelse af åbningstiden i specialafdelingen i Byskovgård i 2017. Overførsel er besluttet i Uddannelsesudvalget den 7. november 2016.
Forklaringen på mindreforbruget i 2016 skal findes i en merindtægt fra forældrebetaling som følge af et højere børnetal end forventet ved budgetlægningen og et samtidigt fald i udgiften til økonomisk friplads. Derudover har centret i forhold til øvrige centrale poster være tilbageholdende i forhold til forbrug, idet der har været et skarpt fokus på udviklingen i børnetallet og heraf afledt behov for udvidelse af kapaciteten. Med en fortsat positiv udvikling i børnetal vil behovet for en kapacitetsudvidelse fortsat være til stede i 2017. En andel af de overførte midler forventes derfor anvendt til kapacitetsudvidelse i 2017.
Virksomhedsområdet
Der er i 2016 et samlet forventet mindreforbrug på virksomhedsområdet på 5,0 mio. kr.
Virksomhederne har et stærkt fokus på styringen af økonomien. Størstedelen af virksomhederne forventer et acceptabelt mer-/mindreforbrug, der efter centrets vurdering ligger indenfor rammerne for god økonomistyring.
Virksomhederne blev med byrådets beslutning 27. juni 2016 anmodet om at udvise mådehold i forhold til udgifter, der kan presse servicerammen. Det betyder, at mindreforbruget på virksomhedsområdet er større end forventet ved budgetopfølgningen ultimo september 2016.
Sørby Børnehave
Dagtilbuddet blev med byrådets beslutning den 28. november 2016 kommunaliseret. Ved afslutning af regnskab 2016 har Sørby Børnehave et mindreforbrug, der søges overført til børneinstitutionen Skovbrynet. Skovbrynet varetager fra 1. januar 2017 driften af Sørby Børnehave.
8.3 Produktionsskoler (over 18 år)
Årsagen til merforbruget er et stigende antal helårselever. Kommunerne afregner med Undervisningsministeriet bagud, således at der afregnes i 2016 for antal elever i 2015. Der var budgetteret med 63 helårselever i 2015, opgørelsen fra Undervisningsministeriet viser, at der har været 69,7 helårselever i 2015. Antallet af helårselever i 2016 som afregnes i 2017, forventes at blive 66,4.  
8.4 Børn og Unge
Børn og Unge har et samlet merforbrug (ekskl. overførselsudgifter) på 5,1 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september 2016 var det forventede merforbrug (ekskl. overførselsudgifter) anslået til 0,8 mio. kr. med en yderligere risiko for et merforbrug på 1-2 mio. kr. Merforbruget fordeler sig på følgende måde:
· Slagelse Familie Center (SFC) har et merforbrug på 1,4 mio. kr.
· Der er et merforbrug på 1,8 mio. kr. på et udgiftsneutralt projekt. Merforbruget skyldes manglende indtægter.
· På myndighedsområdet er der et merforbrug på 1,9 mio. kr.
Der er i efteråret 2016 gennemført en analyse af SFC i forhold til det fremtidige ressourcebehov. Analysen er netop afsluttet, og den kalder på ændringer i organiseringen, ydelseskataloget m.m. Merforbruget vil blive håndteret i den fremadrettede proces.
Projektet som har generet et merforbrug på 1,8 mio. kr. har igennem de senere år haft vanskeligt ved at balancere. Det er derfor besluttet, at projektet nedlægges. Merforbruget vil blive håndteret indenfor den samlede ramme på Børn & Unge området. Projektet er et evidensbaseret projekt, som grundlæggende handler om, at barnet/den unge anbringes i en plejefamilie samtidig med en massiv familiebehandling i hjemmet. Der har dog ikke været nok børn/unge, som har passet ind i målgruppen. Projektet bliver omtalt med forkortelsen TFCO.
Merforbruget på Myndighedsområdet skyldes dels, at indtægterne fra Særligt Dyre Enkeltsager (SDE) er 0,9 mio. kr. lavere end forventet (forventningen tog udgangspunkt i indtægterne fra 2015, som den gang var på 6,1 mio. kr.), og dels et merforbrug på 1 mio. kr., som primært skyldes en stigning i akut/tvangs-anbringelser ultimo 2016.
Merforbruget forventes at kunne håndteres indenfor den samlede ramme af budget 2017. Håndteringen vil være en del af den udviklings- og omstillingsproces, som Afdelingen for Børn og Unge arbejder målrettet med.
C. Overførsel anlæg (bilag 2)
Regnskabsresultatet for 2016 viser for anlæg samlet uforbrugte rådighedsbeløb på 8,7 mio. kr. Ved budgetopfølgningen ultimo september var det forventede uforbrugte rådighedsbeløb anslået til 4,7 mio. kr.
Nedenstående tabel viser hvordan overførsler på anlæg overordnet fordeler sig på udvalgets politikområder. En mere detaljeret oversigt kan ses i bilag 2.
Overførsel uforbrugte rådighedsbeløb, anlæg

Uddannelsesudvalget

Mio.kr.
Overføres
fra 2016
til 2017
8.1 Uddannelse
5,5
8.2 Dagtilbud
3,3
Total
8,8
8.1. Uddannelse
Uddannelse har et samlet mindreforbrug på 5,5 mio. kr.
Ved budgetopfølgningen ultimo september var det forventede mindreforbrug anslået til 1,4 mio. kr.
Mindreforbruget på 5,5 mio. kr. skyldes primært, at de uforbrugte anlægsmidler til Skoleudbygning på 5,0 mio. kr. ikke er disponeret. Der igangsættes snarligt en analyse med henblik på at prioritere midlerne til skoleudbygning.
8.2 Dagtilbud
I henhold til budgetopfølgningen forventer dagtilbudsområdet et mindreforbrug for anlægsudgifterne på 3,3 mio. kr. Mindreforbruget er relateret til, at etablering af ny institution i Slotsbjergby ikke er igangsat.
Anlægsbevilling på 400.000 kr. er anvendt til konvertering af børnehavepladser til vuggestuepladser. Projektet er afsluttet i 2016.
Retligt grundlag
Reglerne for overførselsadgang af drift og anlæg fremgår af ”Regler for Økonomistyring og Ledelsestilsyn for Slagelse Kommune” afsnit 1.3.
Handlemuligheder
Udvalget kan godkende indstilling fra administrationen vedr. overførsel af mer-/mindreforbrug for drift og anlæg eller udvalget kan for specifikke områder anbefale Økonomiudvalg og Byrådet, at der gives dispensationer for de nævnte hovedprincipper.
Vurdering
Administrationen anbefaler at kommunens styringsregler følges, og der overføres uforbrugte budgetrammer fra 2016 til 2017 som angivet i bilag 1.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
Tilsvarende betyder indstillingen, at der samlet overføres uforbrugte rådighedsbeløb på anlægsprojekter for samlet 8,8 mio. kr.
Overførslerne finansieres over kassen.
I hele 1.000 kr.
Politik--område
2017
2018
2019
2020
Bevillingsønske
 
 
 
 
 
Drift
8.1
19,7
 
 
 
Drift
8.2
8,7
 
 
 
Drift
8.3
-1,3
 
 
 
Drift
8.4
-5,1
 
 
 
Anlæg (rådighedsbeløb)
8.1
5,5
 
 
 
Anlæg (rådighedsbeløb)
8.2
3,3
 
 
 
Finansiering
 
 
 
 
 
Kassen
1.4
-30,8
 
 
 
Konsekvenser for andre udvalg
Ingen bemærkninger
Indstilling
Børn og Ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,
1.    at Orientering om foreløbigt regnskabsresultat for 2016 tages til efterretning
Politikområde 8.1 Uddannelse
2.    at Uddannelsesudvalget anbefaler Økonomiudvalget, at der til drift på politikområde 8.1 til fordeling på de respektive enheder overføres et samlet mindreforbrug på i alt 19,7 mio. kr.
3.    at Uddannelsesudvalget anbefaler Økonomiudvalget, at der på politikområde 8.1 overføres et samlet uforbrugt rådighedsbeløb til anlæg på i alt 5,5 mio.kr.
Politikområde 8.2 Dagtilbud
4.    at Uddannelsesudvalget anbefaler Økonomiudvalget, at der til drift på politikområde 8.2 til fordeling på de respektive enheder overføres et samlet mindreforbrug på i alt 8,7 mio. kr.
5.    at Uddannelsesudvalget anbefaler Økonomiudvalget, at der på politikområde 8.2 overføres et samlet uforbrugt rådighedsbeløb til anlæg på i alt 3,3 mio.kr.
Politikområde 8.3 Produktionsskoler
6.    at Uddannelsesudvalget anbefaler Økonomiudvalget, at der til drift på politikområde 8.3 til fordeling på de respektive enheder overføres et samlet merforbrug på i alt 1,3 mio. kr.
Politikområde 8.4 Børn og Unge
7.    at Uddannelsesudvalget anbefaler Økonomiudvalget, at der til drift på politikområde 8.4 til fordeling på de respektive enheder overføres et samlet merforbrug på i alt 5,1 mio. kr.
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Udvalget tog 1. "at" til efterretning.
Udvalget anbefaler 2. til 7. "at" overfor Økonomiudvalget.
I forhold til 2. "at" ønsker Udvalget, at der fremadrettet er fokus på dækningsgraden af børn i SFO'er og konsekvenser af takstpolitikken.
Thomas Clausen (Ø) anmoder om at få fremsendt forklaring på Ungdomsskolen mindreforbrug. Forklaringen bliver fremsendt til det samlede udvalg.
I forhold til 3. "at" besluttede Udvalget, at administrationen fremsender status på anvendelse af anlægsbudget "Skoleudbygning".
I forhold til 7. "at" får Udvalget orientering omkring analyseresultater vedrørende Slagelse familie Center.

3. Månedlig rapportering februar - Vidtgående specialundervisning og det specialiserede børne- og unge område (E)

3.     Månedlig rapportering februar - Vidtgående specialundervisning og det specialiserede børne- og unge område (E)

Sagsnr.: 330-2017-2559                 Dok.nr.: 330-2017-83051                                            Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Den månedlige rapportering fremlægges i 2017 til efterretning for fagudvalget.
Baggrund
På grund af stigende økonomiske udfordringer blev der i 2015 udarbejdet perspektivanalyser på de fire områder. Da udfordringerne fortsat er til stede, er der behov for tæt opfølgning både administrativt og politisk.
Retligt grundlag
Handlemuligheder
Rapporteringen er udarbejdet, så den giver et enkelt overblik over udviklingen i udgifter og aktiviteter, ligesom der – hvor det er muligt – er beregnet gennemsnitspriser på anvendte indsatser. Dermed opbygges der viden om den aktuelle udvikling i udgifter og aktiviteter, som kan underbygge beslutninger, der træffes enten i forbindelse med den kvartalsvise budgetopfølgning eller som et led i den løbende administrative og politiske styring af områderne.
Vurdering
I bilag 1 og 2 ses månedlig opfølgning på økonomi og aktiviteter for hhv. vidtgående specialundervisning og det specialiserede børne- og ungeområde.
Vidtgående specialundervisning
Udvikling i forbrug pr. ultimo februar:
Det forventede regnskab opgjort pr. februar måned er beregnet til 150,7 mio. kr. og budgetafvigelsen udviser derved et merforbrug på 3,9 mio. kr. På trods af en afvigende tendens styres der fortsat efter budgetoverholdelse ved årets udgang.
Udvikling i aktiviteter pr. ultimo februar:
Den vidtgående specialundervisning er stadig et område præget af udfordringer. Dette skyldes primært den øgede aktivitet på området, hvor de seneste års tendens med et stigende antal visitationer til specialundervisning umiddelbart ser ud til at fortsætte. Dette er særligt gældende for de private dagskoler og Autisme Center Vestsjælland.
På nuværende tidspunkt kendes ikke effekten af ny- og revisitationer for det kommende skoleår.
Det specialiserede børne- og ungeområde
Aktiviteterne for februar måned viser et stabilt niveau. Antallet af aktiviteter er dog fortsat lidt højere end det budgetterede.
Afdelingen for Børn og Unge står midt i en udviklings- og forandringsproces med fokus på den faglige, organisatoriske og styringsmæssige praksis. Denne proces bidrager til en ændret praksis, der på sigt skal kunne afspejles i aktiviteterne.
Det forventes på nuværende tidspunkt, at regnskab 2017 vil balancere.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
Konsekvenser for andre udvalg
Ingen bemærkninger.
Indstilling
Børn og ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,
1.    at Den månedlige rapportering tages til efterretning
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Til efterretning.

4. Ramme for midtvejsstatus på udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet (B)

4.     Ramme for midtvejsstatus på udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet (B)

Sagsnr.: 330-2016-92220               Dok.nr.: 330-2017-93513                                            Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Baggrund
Den 6. februar 2017 fik Uddannelsesudvalget forelagt udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet som KL havde udsendt i december 2016. Sagen blev drøftet med beslutning om, at Udvalget får en midtvejsstatus, så vidt muligt i august 2017. Uddannelsesudvalget har ønsket, at der på førstkommende udvalgsmøde bliver forelagt en oversigt over muligheder og udfordringer ved at udarbejde den besluttede midtvejsstatus.
De sidste to år i december har KL udsendt udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet til kommunerne. Det forventes de også at gøre i december 2017. Nøgletallene vedrører resultater der gøres op én gang årligt, men ikke på samme tidspunkt.
Når nøgletallene udsendes af KL i december, har nogle af resultaterne været tilgængelige for administrationen i et stykke tid. KL’s nøgletalsoversigt er således et supplement, der giver mulighed for at vurdere Slagelse Kommunes resultater i forhold til landsgennemsnit og sammenligningskommuner.
Administrationen har adgang til de kommunale resultater fra den nationale trivselsmåling primo april og de kommunale resultater fra de afsluttende prøver i 9. klasse primo august via ’egne’ systemer. Resultaterne vil dog først fremgå af de formelle databaser et par måneder senere. Det gælder således også behandlede data og landsgennemsnit. Et eksempel på behandlede data er ’andel af elever med karakteren 2 eller derover i dansk og matematik’, hvor der er nogle kriterier for, hvordan eleverne indgår i beregningen, hvis de f.eks. ikke har gennemført alle delprøver.
En status i starten af efteråret vil give administrationen mulighed for at præsentere Uddannelsesudvalget for nogle af de kommunale resultater på skoleområdet før KL udsender nøgletal i december, og før den lovpligtige kvalitetsrapport er udarbejdet.
Ramme for midtvejsstatus på udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet
Det vil være muligt at hente nedenstående data i ’egne’ systemer og præsentere dem for Uddannelsesudvalget i september.
- Kommunale resultater af karaktergennemsnit i grundskolen (bundne prøver) 2016/17
- Udvikling i de kommunale resultater af karaktergennemsnit (bundne prøver) fra 2015/16 – 2016/17
- De kommunale resultater af social trivsel 2016/17
- Udvikling i de kommunale resultater af social trivsel fra 2015/16 til 2016/17
- De kommunale resultater af faglig trivsel 2016/17
- Udvikling i de kommunale resultater af faglig trivsel fra 2015/16 til 2016/17
- De kommunale resultater af støtte og inspiration i undervisningen 2016/17
- Udvikling i de kommunale resultater af støtte og inspiration i undervisningen 2015/16 til 2016/17
- De kommunale resultater af Ro og orden i undervisningen 2016/17
- Udvikling i de kommunale resultater af Ro og orden i undervisningen fra 2015/16 til 2016/17
- De kommunale resultater af kompetencedækning 2016/17
- Udvikling i de kommunale resultater af kompetencedækning fra 2015/16 til 2016/17
Landsgennemsnit og anden behandlet data kan administrationen først tilgå, når det bliver lagt ind i de formelle databaser, herunder Undervisningsministeriets Datavarehus der er offentlig tilgængelig. De fleste data bliver lagt ind i perioden oktober-november. Herfra henter administrationen også data til den lovpligtige kvalitetsrapport.
Retligt grundlag
Handlemuligheder
Uddannelsesudvalget kan vælge at godkende den fremlagte ramme for midtvejsstatus på udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet.
Vurdering
Administrationen vurderer, at den fremlagte ramme for status på udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet kan præsenteres i september – uden at det giver udfordringer med validiteten af tallene eller sammenligningsgrundlaget i forhold til tidligere år.
Hvis administrationen begynder at fremskaffe eller behandle data på egen hånd inden de foreligger i de formelle databaser, kan der være en betydelig risiko for, at de tal administrationen når frem til, ikke kan sammenlignes direkte med tidligere år, eller er forskellig fra de tal, der senere bliver fremsendt fra KL. Det skyldes blandt andet, at der kan anvendes forskellige parametre i behandlingen af data.
Derfor anbefaler administrationen, at der ved en status i september kun præsenteres data, der ikke kræver større behandling eller data som allerede er blevet fremlagt i de formelle databaser.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
Konsekvenser for andre udvalg
Ingen bemærkninger.
Indstilling
Børn og Ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,
1.    at Uddannelsesudvalget godkender ramme for midtvejsstatus på udvalgte nøgletal på folkeskoleområdet.
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Godkendt.

5. Proces for anvendelse af anlægsbudget til udbygning af Slots Bjergby (B)

5.     Proces for anvendelse af anlægsbudget til udbygning af Slots Bjergby (B)

Sagsnr.: 330-2017-14292               Dok.nr.: 330-2017-111764                                          Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Uddannelsesudvalget beslutter tids- og procesplan for anvendelse af anlægsbudget til udbygning i Slots Bjergby.
Baggrund
Som en del af budgetaftalen besluttede Byrådet i oktober 2016, at løfte området i Slots Bjergby, både i forhold til lokalplaner og institutionsudbygning og der blev afsat 20 mio. kr. til daginstitution og skole i Slots Bjergby.
Kommunale Ejendomme har udarbejdet et notat, som er vedlagt som bilag 2. I bilaget beskrives tids- og procesplan samt faktuelle oplysninger om projektet.
Proces
Der er et udbredt ønske om, at lokale kræfter inddrages i såvel tilblivelse af byggeri samt i anvendelse af det færdige byggeri. Bestyrelser og lokalråd skal således medvirke til, at opkvalificere byggeprojektet og give mulighed for at opfylde lokale ønsker til et tæt samarbejde mellem skole og daginstitution.
Der er områder hvor det er oplagt at drage fordel ved muligheden for samskabelse mellem bestyrelser, kommune og lokale kræfter. Der er områder, hvor det nødvendigvis må være kommunens fagcentre, der alene træffer afgørelserne, da disse sidder med pligter og ansvar i forhold til lovgivning og økonomi. Det er vigtigt, at der indledningsvist skabes overblik over hvilke aktører, der kan træffe beslutninger på de forskellige områder. Helt overordnet kan det dog siges at budgetlægning, økonomi, kapacitetskrav, teknik og arkitektur typisk vil være ansvarsområder, der ligger ved de kommunale fagcentre. Mens forhold som indretning, planløsninger, samarbejdsformer, inventar og lignende, vil være områder hvor bestyrelserne og de lokale kræfter vil kunne deltage i samskabelsen med kommunen.
I Slots Bjergby er der en lang tradition for, at lokale kræfter engagerer sig i lokalområdet, hvilket også er grundlaget for, at projektet allerede er godt forankret i både bestyrelser og lokalråd. Virksomhedslederne for henholdsvis daginstitution og skole har på den baggrund udarbejdet et målhierarki som beskriver vision, mål og procesplan for arbejds- og styregrupper (jf. bilag 1). Som det fremgår af procesplanen er der skitseret en ”arbejdsplan” for de forskellige arbejds- og styregrupper i projektet. Medlemmer til styregruppen er ikke udpeget endnu og Uddannelsesudvalget skal beslutte om der i givet fald skal være politisk repræsentation i styregruppen.
Fordele ved politisk repræsentation er bl.a. at: det signalerer både fokus og interesse for lokalområdet og, at der skabes en politisk sammenhæng til øvrige indsatsområder – eksempelvis landdistrikter m.fl.
Ulemper ved politiskrepræsentation kan være at: den politiske dagsorden kan blive for markant – det er vigtigt at det er lokalområdet (bestyrelser, borger m.fl.) som sætter dagsordenen og har indflydelse på projektet.
Tidsplan
Målet er at have projektet færdigbeskrevet til sommerferien 2017, således at rådgiver kan udarbejde endeligt projektforslag og budget til godkendelse i Uddannelsesudvalget. Såfremt projektforslaget godkendes, kan udbudsprojektet være klar omkring oktober måned og selve byggeriet kan påbegyndes primo 2018. 
Retligt grundlag
Ingen bemærkninger
Handlemuligheder
At Uddannelsesudvalget beslutter tids- og procesplan for udbygning i Slots Bjergby.
Vurdering
Det er administrationens vurdering at projektet allerede er godt forankret i lokalråd og bestyrelser og at det udover at være en udbygning af daginstitution og skole i Slots Bjergby også er et fælles projekt til gavn for hele området og lokalbefolkningen herunder at bygningen skal kunne rumme aktiviteter for beboerne i området.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
Der gøres opmærksom på at Statens Byggeforskningsinstituts anvisninger for byggeri af skoler og daginstitutioner naturligvis overholdes, samt at der skal tages hensyn til de efterfølgende driftsomkostninger. Således vil akustik, energieffektivitet, materialernes holdbarhed og rengøringsvenligheden også skulle prioriteres indenfor budgetrammen.
Projektsummen på de 20 mio. kr. indeholder også rådgivning og uforudsete udgifter.
Hvorvidt salgsprovenuet ved evt. frasalg af ejendommene på Brovej 3 og 7, kan anvendes til finansiering af det samlede projekt, er endnu ikke politisk behandlet.
For et par år siden blev der til udvidelse af Slots Bjergby Daginstitution afsat ca. 10 mio. kr.
Der resterer 3,25 mio. kr. Beløbet er medtaget i regnskabsafslutning for 2016 – og fremgår af sag vedrørende overførsel af mindre- og merforbrug. Denne sag er ligeledes på nærværende dagsorden – og vil efterfølgende tilgå Økonomiudvalg og Byråd.
Konsekvenser for andre udvalg
Ingen bemærkninger
Indstilling
Børn og Unge direktøren indstiller på forvaltningens vegne,
1.    at Uddannelsesudvalget beslutter tids- og procesplan for anvendelse af anlægsbudget til udbygning i Slotsbjergby
2.    at Uddannelsesudvalget beslutter om der skal udpeges politisk repræsentation til styregruppen
3.    at Uddannelsesudvalget – under forudsætning af Byrådets imødekommelse af anbefaling vedrørende ”regnskabsafslutning 2016” - beslutter, at de resterende midler på ca. 3,25 mio. kr. tilføres projektsummen
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Udvalget godkendte 1. |at|.
Udvalget besluttede at udpege Johnny Persson (V) og Tonny Borgstrøm (Udenfor partierne) til styregruppen.
Udvalget godkendte 3. |at|.

6. Henvendelse fra Thomas Clausen (Ø) vedrørende Holmegårdshuset (B)

6.     Henvendelse fra Thomas Clausen (Ø) vedrørende Holmegårdshuset (B)

Sagsnr.: 330-2017-17052               Dok.nr.: 330-2017-139713                                          Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Thomas Clausen, Enhedslisten har anmodet om, at Uddannelsesudvalget behandler sag vedrørende tilsynsrapport for Holmegaardshuset.

Thomas Clausen har fremsendt nedenstående tekst i forhold til ”beslutningstema”, ”baggrund”, ”beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. februar 2017 og ”indstilling”.
Beslutningstema
Offentliggørelse af ”redegørelse fra forstander omkring kritik fra tidligere medarbejdere”, som omtales på side 34 i bilagsoversigten til den tilsynsrapport, som Socialtilsyn Øst offentliggjorde den 24. januar 2017 vedrørende opholdsstedet Holmegårdshuset samt offentliggørelse af spørgeskema til kommunen.
Baggrund
Den 4. november 2016 henvendte en gruppe tidligere medarbejdere ved opholdsstedet sig til borgmesteren for at gøre opmærksom på en række kritisable forhold på opholdsstedet: Manglende kvalitet i behandlingen af borgerne, manglende dokumentation for den udførte behandling, et ringe psykisk arbejdsmiljø for medarbejderne og mangelfuld ledelse.

Den manglende kvalitet i behandlingen viser sig ifølge de tidligere medarbejdere i form af overbelægning, ringe fysiske rammer, videoovervågning af borgere uden samtykke, fejlagtige statusbeskrivelser til Slagelse Kommune og manglende overholdelse af det aftalte timetal til familiebehandling i hjemmet.

Til Uddannelsesudvalgets møde den 6. februar 2017 forelå en vurdering fra Center for Børn og Familie vedrørende opholdsstedet Holmegårdshuset på baggrund af en tilsynsrapport af 24. januar 2017 fra Socialtilsyn Øst, som havde foretaget et ekstraordinært tilsyn med opholdsstedet på baggrund af kritik af opholdsstedet. Vurderingen findes under punkt f til sag nummer 11 på dagsordenen (orienteringspunkt) I bilag 1 til punkt 11:
”Den seneste tilsynsrapport samt at Center for Børn og Familie vurderer, at Holmegaardshuset arbejder mod de ønskede mål, og at der sker den ønskede udvikling, betyder, at Center for Børn og Familie vil genoptage visitation til stedet, såfremt dette på baggrund af en konkret individuel vurdering af behovet hos det enkelte barn/familie findes at være det mest egnede tilbud.

Center for Børn og Familie vil dog fortsat have en skærpet opmærksomhed på det enkelte barns/families trivsel og oplevelse med stedet, og denne vurdering vil indgå i den samlede vurdering af, hvorvidt stedet er det rette for at understøtte den ønskede udvikling i den konkrete sag.”

Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. februar 2017:
I forlængelse af punkt (f) i orienteringsbilaget bliver Socialtilsyn Øst's tilsynsrapport for Holmegaardshuset tilsendt til udvalgets medlemmer.
Retligt grundlag
Uddannelsesudvalgets Forretningsorden, paragraf 3, stk. 5, hvoraf det fremgår, at et udvalgsmedlem ved skriftlig anmodning senest 6 dage forud for et ordinært møde kan anmode om behandling af en sag.
Handlemuligheder
Ingen bemærkninger.
Vurdering
Ingen bemærkninger.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
Ingen bemærkninger.
Konsekvenser for andre udvalg
Ingen bemærkninger.
Indstilling
Thomas Clausen, Enhedslisten, indstiller,
1.    at ”redegørelse fra forstander omkring kritik fra tidligere medarbejdere” fra tilsynsrapporten fra Socialtilsyn Øst af 24. januar 2017 offentliggøres.

2.    at det i tilsynsrapporten omtalte spørgeskema til kommuner, som bruger familietilbuddet hos Holmegårdshuset, offentliggøres med svar fra Slagelse Kommune.

3.    at tilsynsrapporten af 24. januar 2017 fra Socialtilsyn Øst vedrørende Holmegårdshuset vedlægges sagen som bilag.
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Udvalget får på førstkommende møde efter svar fra Socialtilsyn Øst fremlagt en sag, der såfremt det er muligt, indeholder de i 1. og 2. "at" omtalte dokumenter.

7. Status på arbejdet om en styrket rolle til skoledagtilbudsrådgivere i Center for Børn og Familie (O)

7.     Status på arbejdet om en styrket rolle til skoledagtilbudsrådgivere i Center for Børn og Familie (O)

Sagsnr.: 330-2017-5156                 Dok.nr.: 330-2017-103730                                          Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Uddannelsesudvalget vil blive orienteret om status på det igangværende arbejde i Center for Børn og Familie, Afdeling for Børn og Unge med at virkeliggøre KLK’s anbefaling om en styrket rolle til skoledagtilbudsrådgivere.
Baggrund
Uddannelsesudvalget godkendte på mødet den 9. januar 2017 den af Administrationen udarbejdede tids- og handleplan, der skal sikre virkeliggørelse af de fem anbefalinger fra KLK.
Uddannelsesudvalget får med denne orientering forelagt en status på de aktiviteter som Administrationen har planlagt iværksat i relation til anbefaling ”En styrket rolle til skoledagtilbudsrådgiverne”. Formålet er, at funktionen bliver tættere koblet på afdelingens øvrige indsatser og i højere grad bliver et aktiv i forhold til at understøtte almenområdets forebyggende praksis. Aktiviteterne skal samlet set bidrage til opfyldelse af det succeskriterium og tilhørende indikator, som er opsat i relation til anbefalingen:
Succeskriterium
Indikator
Den fremskudte indsats på skolerne forebygger, at der bliver langvarige sagsforløb i myndighedsafdelingen.
En stigende andel henvendelser til skoledagtilbudsrådgiverne fører til lokale indsatser uden aktiv myndighedssag. Udviklingen følges årligt, og første måling sker pr. 31. december 2017.
Retligt grundlag
Den kommunale styrelseslov.
Handlemuligheder
Uddannelsesudvalget kan tage orienteringen til sig.
Vurdering
Administrationen har siden Udvalgets møde i januar 2017 iværksat en proces, som har resulteret i følgende planlagte aktiviteter:
Øget tilstedeværelse i dagtilbud
Som det ser ud i dag har skoledagtilbudsrådgiverne deres base på skolerne, hvor de bruger størstedelen af deres arbejdstid. For at opnå succeskriteriet om forebyggelse af langvarige sagsforløb, er det centralt, at skoledagtilbudsrådgiverne inddrages rettidigt – også på 0-6 års området. Derfor er der administrativt truffet beslutning om, at skoledagtilbudsrådgiverne skal øge deres fysiske tilstedeværelse i dagtilbuddene. Formålet med dette er, at styrke mulighederne for rettidig inddragelse og forebyggende handlinger gemmen:
· Øget tilgængelighed i dagtilbuddene og dermed mulighed for hurtigere sparring
· Styrket kendskab til skoledagstilbudsrådgivernes funktion, og dermed øget samarbejde med fagpersoner i dagtilbuddene
Styrket samarbejde med Enheden for Pædagogisk Udvikling og Inklusion (PUI) og Sundhedstjenesten
For at en stigende andel henvendelser til skoledagtilbudsrådgiverne kan føre til lokale indsatser, kræver det et styrket samarbejde blandt de fagpersoner, som skoler og dagtilbud kan trække på i forhold til at få understøttelse i at tilrettelægge og udføre de lokale indsatser. På baggrund af dette er der planlagt et opstartsmøde med PUI og Sundhedstjenesten for at drøfte mulighederne for et fremadrettet endnu tættere samarbejde. Et styrket samarbejde med ressourcepersoner i dagtilbud og skoler kan desuden bidrage til endnu større helhed og sammenhæng i indsatserne overfor familierne.
Dialogbaserede underretninger
Det er besluttet, at skoledagtilbudsrådgiverne fremadrettet skal benytte metoden om dialogbaserede underretninger. En dialogbaseret underretning er et møde med familien, underretter og i dette tilfælde skoledagtilbudsrådgiveren, hvor bekymringen for barnet eller den unge formidles og drøftes. Underretter fremsender efterfølgende referat af mødet til Afdelingen for Børn- og Unge. Formålet er her at inddrage almenområdet i højere grad. De dialogbaserede underretninger kan desuden bidrage til et hurtigere og smidigere sagsforløb i forhold til de bekymringer, der ikke alene kan håndteres i almenområdet.
Måling af henvendelser
For at kunne dokumentere, at en henvendelse til skoledagtilbudsrådgiverne fører til lokale indsatser, kræver det, at skoledagtilbudsrådgiverne registrerer henvendelser. Det er derfor besluttet, at alle henvendelser bliver registreret én uge ad gangen i hvert kvartal med opstart i uge 9. Den første måling vil fungere som et nulpunkt, der kan måles ud fra. Den kvartalsvise måling sker, så der løbende i 2017 er mulighed for at følge effekten af de igangsatte aktiviteter tæt. Udover antal af henvendelser skal skoledagtilbudsrådgiverne også registrere ”afsender” samt indhold/type af henvendelse. Ved sidstnævnte bliver det muligt at følge de ovennævnte aktiviteters effekt.
Administrationen vurderer, at de skitserede aktiviteter kan bidrage til at nå de opstillede succeskriterier og indikatorer. Det er derfor vigtigt, at aktiviteterne igangsættes umiddelbart efter 1. måling. Udviklingen skal følges årligt, og der måles på dette første gang pr. 31. december 2017. Administrationen vil dog løbende følge udbyttet af aktiviteterne tæt, så der kan justeres på indsatserne, hvis der er behov for det. Uddannelsesudvalget får til september mødet forelagt en midtvejsstatus.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
De planlagte aktiviteter ligger inden for den økonomiske ramme.
Konsekvenser for andre udvalg
Ingen bemærkninger.
Indstilling
Børn- og Ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,
1.    at Uddannelsesudvalget tager status på det igangværende arbejde i Center for Børn og Familie, Afdeling for Børn og Unge med at virkeliggøre KLK’s anbefaling om en styrket rolle til skoledagtilbudsrådgivere til orientering.
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Til orientering.

8. Status på arbejdet med Visible Learning (O)

8.     Status på arbejdet med Visible Learning (O)

Sagsnr.: 330-2014-47002               Dok.nr.: 330-2017-113877                                          Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Uddannelsesudvalget orienteres om status på skolernes arbejde med Visible Learning samt udgifter i forbindelse hermed.
Baggrund
Uddannelsesudvalget behandlede på deres møde i februar en initiativretssag rejst i Byrådet af Enhedslisten. På baggrund heraf besluttede Uddannelsesudvalget, at:
- Der til et kommende udvalgsmøde skulle inviteres repræsentanter fra skoleområdet til at fortælle om erfaringer med Visible Learning.
- Udvalget ved samme lejlighed får en samlet status på arbejdet med Visible Learning samt en økonomisk oversigt over udgifter til kompetenceudvikling og vikardækning i forbindelse med Visible Learning.
Uddannelsesudvalget fik sidst en status på arbejdet med Visible Learning i april 2016.
Baggrund, indhold og formål med Visible Learning
De 19 almenskoler og Center for Skole har de seneste 3 skoleår arbejdet med Visible Learning. Visible Learning er en betegnelse for en række perspektiver, værktøjer og tilgange til elevers læring, der har det til fælles, at de har stor effekt på elevernes læringsudbytte. Perspektiverne og tilgangene i Visible Learning er baseret på forskning i, hvad der får elever til at lære mest. Visible Learning er således ikke et koncept eller en fast skabelon, som alle skoler og/eller medarbejdere skal følge, men er en række af værktøjer og tilgange, man kan finde sin egen vej i.
Mange af elementerne i Visible Learning er værktøjer og tilgange, som lærerne i forvejen arbejder med. Det særlige ved Visible Learning er, at det er med til at skabe systematik og tydelighed i, hvordan eleverne lærer mest muligt. Herudover har arbejdet med Visible Learning understøtter udvikling af en fælles forståelse for læring både blandt elever, forældre, medarbejdere, ledelse og center.
Et af de nye perspektiver i Visible Learning er ’den synligt lærende elev’, som dækker over hvilke kompetencer eleverne skal udvikle for at lære. Fx at samarbejde og kommunikere, være kreativ, nysgerrig og turde prøve nye ting, kunne koncentrere sig, være motiveret og tage ejerskab, være vedholdende og øve sig, kunne reflektere og ræsonnere. Sociale og personlige kompetencer, der i høj grad indgår i den almene dannelse.
Skolerne fik tilbud om og valgte at arbejde med Visible Learning, fordi det på mange måder understøtter målene med folkeskolereformen, herunder at alle elever skal lære så meget som de kan. Hver skole har med afsæt i deres elever og kultur lagt sin egen plan for, hvordan de vil arbejde med Visible Learning.
Igangsatte tiltag – centralt og decentralt
Arbejdet med Visible Learning blev i første omgang iværksat som en to-årig indsats i skoleårene 2014-2016. Arbejdet med at forankre Visible Learning på skolerne og bruge værktøjer og tilgange systematisk er en stor omstillingsproces. Derfor arbejder skolerne og Center for Skole med en tidshorisont på minimum fem år frem til 2019. Med afsæt i en kommunal baseline udarbejdet medio 2014 er udarbejdet en række kommunale mål for arbejdet. Center for Skole evaluerer udviklingen flere gange frem mod 2019. I foråret 2016 besluttede skolerne på baggrund af de første evalueringer at fortsætte i skoleåret 2016-17. Pt pågår endnu en evaluering, som skal danne grundlag for drøftelser af det videre arbejde.   
I løbet af de tre skoleår vil alle lærere, pædagoger og ledere på almenskolerne (ca. 800 medarbejdere) deltage i fem kursusdage, heraf fire dage på tværs af skoler og 2 halve dage på egen skole. Her er de blevet præsenteret for og har arbejdet med forskellige elementer og metoder i arbejdet med synlig læring. Sideløbende har lederne deltaget i yderligere i 6 dagkurser og en række ressourcepersoner på skolerne (ca 75 medarbejdere) har deltaget i 15 dages kursus, hvor de er blevet klædt på til at understøtte arbejdet på egen skole. Omdrejningspunktet er netop skolens eget arbejde med synlig læring med afsæt i skolens lokale plan. For at understøtte skolerne i deres lokale arbejde har hver skole haft et årligt ’skolebesøg’ med opfølgning på skolens arbejde samt drøftelse af og anbefalinger til næste step. Herudover er der årligt afholdt opsamlingskurser for at klæde nye medarbejdere på.
Den centralt nedsatte styregruppe for Visible Learning med repræsentanter for DLF, BUPL, skoleledere, SFOledere, ressourcepersoner samt Center for Skole mødes ca. 4 gange årligt for at følge arbejdet og drøfte eventuelle tiltag. Herudover er Center for Skole i løbende i dialog med skoleledergruppen om centrale spørgsmål i relation til arbejdet med Visible Learning.
Resultater
Der er mange faktorer, der indvirker på elevers faglige resultater, og det kan derfor være vanskeligt entydigt at påvise en sammenhæng mellem et tiltag som fx Visible Learning og så elevernes resultater.
Kigger vi alligevel på udviklingen i de nationale test i den periode skolerne har arbejdet med Visible Learning (2014/15 til 2015/16) er der en tydelig positiv udvikling. Andelen af de allerdygtigste og gode elever i læsning og matematik er steget, mens andelen af elever med dårlige resultater i matematik og dansk er faldet. Slagelse Kommune fortsat ligger under landsgennemsnittet, men afstanden er reduceret på samtlige parametre.
Det må formodes, at flere indsatser både lokale og centrale har bidraget hertil, fx et øget fokus på brobygning, sproglig udvikling, talentudvikling mm. men også skolernes arbejde med Visible Learning.
Handlemuligheder
Uddannelsesudvalget kan tage orienteringen til efterretning.
Økonomiske og personalemæssige konsekvenser
Center for Skole har brugt firmaet Challenging Learning til at stå for kompetenceudviklingen i Visible Learning i de tre skoleår 2014-2017. Nedenfor fremgår den samlede udgift over tre år til de 19 skoler (ca. 800 medarbejdere).
Aktivitet
Indhold
Beløb
Kurser for lærere og pædagoger
52 kursusdage
1.802.000
Kurser for ressourcepersoner
14 kurser afholdt
576.000
Kurser for ledere
8 kursusdage afholdt
324.000
Opsamlingskurser
8 kursusdage afholdt
125.000
Skolebesøg
54 skolebesøg
769.500
Evaluering
Baseline, løbende evalueringer og slutevaluering
661.500
Projektledelse
Mødeaktivitet, planlægning, kommunikation
253.028
Materialer
Kursushæfter, hjemmeside og online support
328.550
Transport
506.000
Administration
Koordinering, økonomi mm
171.000
TOTAL
5516.578
Pris pr medarbejder for 3 år
776 lærere, pædagoger og ledere
7.109
Udgifterne fordelt på skoleår udgør:
År 1 (2014-15): 2.456.828
År 2 (2015-16): 2.256.750
År 3 (2016-17):   803.000
Hertil kommer udgifter til vikardækning. Det vil være vanskeligt at opgøre ressourceforbruget til vikarer, da det er den enkelte skole, der indkalder vikarer, når det vurderes nødvendigt. Kurserne er så vidt muligt tilrettelagt, så vikardækning kan holdes på et minimum. Det er primært kurserne for ressourcepersoner, der har bevirket vikardækning. For at få et overblik over udgifter til vikardækning specifikt i forbindelse med kurser i Visible Learning vil det kræve, at den enkelte skole går 2 ½ år tilbage og undersøger, om de har indkaldt vikarer på de konkrete kursusdage.
Konsekvenser for andre udvalg
Ingen bemærkninger.
Indstilling
Børne- og ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,
1.    at Orienteringen tages til efterretning
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Udvalget taget orienteringen til efterretning.
Thomas Clausen (Ø) tager orienteringen til orientering.

9. Orienteringssag til Uddannelsesudvalget (O)

9.     Orienteringssag til Uddannelsesudvalget (O)

Sagsnr.: 330-2013-113206             Dok.nr.: 330-2017-10119                                            Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
1. Orientering fra direktøren/centercheferne

a. Deltagelse ved KL’s Børn og Unge Topmøde
b. Besøg på Nørrevang
c. Temadrøftelse om Uddannelsesudvalgets mulighed for øget involvering af bestyrelserne på dagtilbuds- og skoleområdet
d. Ny proces for rammeaftalen på det specialiserede socialområde
e. Tilbud til børn og unge i og omkring Motalavej
Indstilling
Børn og Ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,

1.    at Uddannelsesudvalget orienteres.
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Orienteringen blev taget til orientering.
Niels Christian Nielsen (A) udtrykte bekymring over, at det ikke er lykkedes at få flere unge i ordinært tilbud i område Motalavej.
Chefen for Børn og Familie orienterede om, at der den 30. marts 2017 bliver inviteret til arrangement med repræsentanterne fra Dagtilbudsbestyrelserne. Udvalget er velkomne til at deltage og vil modtage invitation.
Skolechefen orienterede om ansættelsesproces omkring ny skoleleder på Marievangskolen.

10. Punkter til kommende møder (B)

10.   Punkter til kommende møder (B)

Sagsnr.: 330-2014-8615                 Dok.nr.: 330-2017-11276                                            Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Uddannelsesudvalget godkender sagsoversigten over punkter til udvalgets kommende møder.
Baggrund
Administrationen udarbejder løbende en sagsoversigt over sager til Uddannelsesudvalgets møder.

Sagsoversigten er et overbliks- og planlægningsværktøj. Sagsoversigten er desuden et dynamisk værktøj, hvor sager henover året bliver lagt ind.  Sagsoversigten vil blive fremlagt i revideret form på hvert udvalgsmøde.
Handlemuligheder
Udvalget har følgende handlemuligheder:

a) Udvalget godkender sagsoversigten som den foreligger.
b) Udvalget ændrer i sagsoversigten.

Vurdering
Administrationen vurderer, at sagsoversigten er et vigtigt planlægningsværktøj.
Indstilling
Børn og Ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,

1.    at Uddannelsesudvalget godkender sagsoversigten som grundlag for administrationens planlægning.
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Godkendt.
Udvalget får på aprilmødet sag på omkring budget 2018.

11. Pressemeddelelser (B)

11.   Pressemeddelelser (B)

Sagsnr.: 330-2014-43001               Dok.nr.: 330-2017-12118                                            Åbent
Kompetence: Uddannelsesudvalget
Beslutningstema
Uddannelsesudvalget træffer aftale om udsendelse af eventuelle pressemeddelelser og øvrig kommunikation i forlængelse af dagens udvalgsmøde. 
Baggrund
I forbindelse med revidering af Slagelse Kommunes forretningsorden for Uddannelsesudvalget på mødet den 2. juni 2014, er der i forhold til ”pressemeddelelser” enighed om, at forretningsordenens § 8 bliver suppleret med, at der på hver udvalgsdagsorden er en sag om pressemeddelelser.
Retligt grundlag
Slagelse Kommunes forretningsorden for Uddannelsesudvalget, godkendt den 3. februar 2014 og revideret den 2. juni 2014.
Indstilling
Børn og Ungedirektøren indstiller på forvaltningens vegne,
1.    at Udvalget beslutter udsendelse af eventuelle pressemeddelelser i forlængelse af dagens møde. 
Beslutning i Uddannelsesudvalget den 6. marts 2017:
Fraværende: 
Intet til protokol