Økonomiudvalget – Referat – 17. februar 2025


1. Godkendelse af dagsorden (B)

Beslutning

At 1: Godkendt.

Kompetence

Økonomiudvalget

Beslutningstema

Økonomiudvalget skal godkende dagsordenen.

Indstilling

Kommunaldirektøren  indstiller,

1. at  Økonomiudvalget godkender dagsordenen

2. Overførelse af mer- og mindreforbrug til 2025 (B)

Beslutning

Økonomiudvalget blev orienteret om, at der siden udsendelse af dagsorden er sket en endelig berigtigelse af statslige refusioner. Derfor bliver det samlede mindreforbrug på driften godt 2,1 mio. kr. højere. Vedlagt referatet og videreført til byrådet er nyt bilag 4, hvor overførslerne på driften er opdateret med den endelige refusionsopgørelse. Bilaget erstatter bilag 1.

(A) stillede følgende ændringsforslag:

”At område Færger og havne tilføres 5,233 mio. fra kassen.”

For stemte 2: (A)

Imod stemte 7: (V), (C), (F), (B), (O) og Thomas Vesth (UFP)

At 1-4: Indstilles til Byrådets godkendelse med de korrektioner, som fremgår af bilag 4, samt yderligere overførelse af 15,9 mio. kr. under Økonomiudvalgets område. De 15,9 mio. kr. placeres på økonomiudvalgets pulje til løbende prioritering af nye indsatser, herunder til at understøtte implementeringen af de reformer som skal gennemføres over de kommende år. Til næste økonomiudvalgsmøde fremlægges direktionens oplæg til, hvilke indsatser der anbefales prioriteret for at understøtte implementering af reformerne.

(A) stemte imod ”at 1”, fordi (A) mener, at færgedriften til Agersø og Omø (område færger og havne) skal kompenseres med 5 mio. fra kassen. Når der overføres et underskud på 5,2 mio., så udgør underskuddet 1/3 af et budget på 15,8 mio. og det bringer driften i uføre, fordi driften herefter er underfinansieret. Flertallet udsulter øernes færger og det er A imod. A kan tilslutte sig alle andre overførsler af mindre- og merforbrug.

Økonomiudvalget er opmærksomme på de større merforbrug som er opstået på Kommunale Ejendomme, Færgedriften og Børn og Familie. Ved 1. budgetopfølgning ses der generelt på, hvor der er væsentlige merforbrug som kræver bevillingstilpasning.

At 5: Indstilles til Byrådets godkendelse.






Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet skal på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende den samlede overførsel af
mer- og mindreforbrug på drift og anlæg fra 2024 til 2025.

Derudover skal Byrådet godkende ansøgninger om dispensation fra gældende overførelsesregler samt nulstilling af budgetreserven, der skal dække blandt andet overførsler fra det foregående regnskabsår.

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet godkender samlet overførsel af mer- og mindreforbrug på drift jf. bilag 1 på i alt                45,8 mio.kr. 

2. at Byrådet godkender ansøgning om dispensation fra overførelsesreglerne jf. bilag 2. på i alt                12,3  mio. kr.

3. at Byrådet godkender overførsel af mer- og mindreforbrug på anlæg jf. bilag 3 på i alt 42,8
         mio.kr. 

4. at Byrådet godkender at de samlede overførelser på drift og anlæg på i alt 88,2 mio.kr.                       finansieres af kassen i 2025 og at underskud på rammeaftaleintuitioner på -1,3 mio.kr.                   samt udgifter ifb. med Kruuseminde på 200.000 kr. i 2026 og 2027 indregnes i                               forslagsbudget  for 2026 -2029. 

5. at Byrådet godkender at afsat budgetreserve på 43 mio.kr. under Økonomiudvalget med                       modpost under finansforskydninger -43 mio- kr. nulstilles.

 

Sagens indhold

Overførelsesreglerne fremgår af kommunens Kasse- & Regnskabsregulativ og blev senest justeret på Byrådsmødet den 25. november 2024.

Direktionen har gennemgået og godkendt de indkomne ansøgninger om dispensation fra hovedreglen.

Generelt gælder der følgende hovedregler:

• Mer- og mindreforbrug på serviceudgifter, og indtægter fra den centrale refusionsordning
   overføres som udgangspunkt. Dog kan mindreforbrug maksimalt overføres med 3 % af det             korrigerede budget, mens merforbrug overføres fuldt ud.-

• Mer- og mindreforbrug på overførelsesudgifter og Kommunal medfinansiering overføres ikke

• Uforbrugte anlægsbudgetter overføres fuldt ud 

Derudover er følgende særregler for overførelse af mer- eller mindreforbrug .

Fuld eller delvis overførelse 

  • Politisk initierede projekter  
  • Eksternt finansierede puljer (tilskud)
  • Budgetenheder med takster omfattet af Rammeaftalen (5%)
  • Tværgående puljetræk ((overføres 100 %) (intern finansiering af forsikringer, Barselpulje 
    Indefrosne feriepengeforpligtigelse m.m.) 

Undtaget for overførelse

  • Krisecentre og midlertidige boliger 
  • Vintervedligeholdelse 
  • Vippeafregninger på dagtilbud, skoler, Fri-, privat og efterskoler 
  • Skadedyrbekæmpelse 
  • Udbetaling Danmark 
  • Administrativt overhead (Økonomiudvalget)
  • Støttet boligbyggeri 
  • Vederlagsfri fysioterapi 

Regnskabsresultatet for driften viser et samlet mindreforbrug på 79,5 mio. kr. for de områder, der er omfattet af kommunens regler for overførselsadgang. Efter korrektion for 3%-reglen kan der maksimalt overføres 38,7 mio. kr.

For anlæg er der et mindreforbrug på 42,8 mio. kr.

I forbindelse med budgetlægningen for 2025 er der afsat en "budgetreserve" på 43 mio. kr. under Økonomiudvalget til dækning af overførsler fra tidligere år samt uforudsete merforbrug på tværs af kommunen. For at sikre en retvisende budgetramme for Økonomiudvalget frem mod den første budgetopfølgning skal denne "budgetreserve" nulstilles.

Nulstillingen påvirker ikke kommunens kassebeholdning, da modposten på -43 mio. kr. er placeret under finansforskydninger.

Vurdering

Direktionen har vurderet ansøgninger om dispensation fra hovedreglen og har, med afsæt i nødvendige overførsler til gennemførelse af planlagte puljemidler, politisk initierede projekter og øvrige tiltag, indstillet, at der kan overføres yderligere 12,3 mio. kr.

Reglen om en maksimal overførsel af mindreforbrug på 3 % har medført, at det samlede mindreforbrug på 79,5 mio. kr. er reduceret til 45,8 mio. kr., mens 35 mio. kr. tilføres kassen.

Herved mindskes risikoen for overskridelse af servicerammen for 2025.

Ansøgninger om dispensation på 12,3 mio.kr. fremgår af bilag 1. og yderligere uddybet i bilag 2.

Retligt grundlag

Slagelse Kommunes regler omkring overførelse af mer- og mindreforbrug beskrevet i kasse- og regnskabsregulativet.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Godkendelse af overførelser fra 2024 til 2025 vil kunne øge forbruget i 2025 og dermed medvirke til negativ påvirkning af budgetbalancen, samt risiko for overskridelse af servicerammen.  

Det skal bemærkes, at der i budget 2025 er afsat en budgetreserve på 43 mio.kr. til imødegåelse af overførelser og uforudsete merforbrug. I og med at budgetreserven nulstilles har det en positiv indvirkning på forbruget på servicerammen.   

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2025

2026

2027

2028

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Overførelse på drift

Flere udvalg

    45.820

 

 

 

Overførelse Kruuseminde (Dispen.1.b)

ØU - 1.6 

      -400

     200

     200

 

Overførelse på anlæg

Flere udvalg

   42.810

 

 

 

Drift (budgetreserve)

ØU -1.2

-43.000

 

 

 

Finansforskydninger

ØU -1.4

43.000

 

 

 

Finansiering

 

 

 

 

 

Kassen

 

  -88.230

    -200

    -200

 

 

Tværgående konsekvenser

Omfanget af overførelser vil kunne påvirke driften, udarbejdelse af handleplaner og forventet resultat 2025 for de enkelte udvalg og budgetenheder.

Sagens videre forløb
Ingen bemærkninger 

 

3. Redisponering af anlægsrammen i 2025 (B)

Beslutning

At 1-4: Indstilles til Byrådets godkendelse med undtagelse af "94 Trafiksikkerhedsfremmende foranstaltninger – pulje" (3 mio. kr. ).


Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema 

Kommunens anlægsprojekter er gennemgået med henblik på at opnå retvisende fordeling af rådighedsbeløb i budget 2025. Der er desuden lavet en vurdering af om der er anlægsprojekter i 2026 og overslagsårene der kan fremrykkes til 2025.

På den baggrund skal Byrådet, på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget, godkende en række omplaceringer af rådighedsbeløb til 2026 og overslagsårene men også at en række anlægsprojekter fremrykkes til 2025.

I sagen indgår også ansøgninger om anlægsbevillinger vedr. de anlægsprojekter, som fremrykkes til 2025 samt anbefaling om at bygningen Bag Stadion 11 i Korsør ikke frasælges og at indtægtsbudget vedr. salget føres til kassen.

 

Indstilling

Chef for Kommunale Ejendomme og chef for Teknik, Plan og Erhverv indstiller,

1. at Byrådet godkender, at der omplaceres rådighedsbeløb fra 2025 til 2026 og overslagsårene med følgende beløb: -50,149 mio. i 2025, 45,849 mio. i 2026, -3,178 mio. i 2027 og 7,479 mio. kr. i 2028. (jf. bilag 1).

2. at Byrådet godkender, at følgende anlægsprojekter fremrykkes til 2025: Tagudskiftning – pulje, Istandsættelse/ombygning af dækmole, Halsskov Færgehavn, Tilpasning af offentlig park – Trækubberne, Renovering af broklapper i færgelejer, Stenrev havmiljø, og Renovering af sommerbadebroer, og at der omplaceres rådighedsbeløb fra 2026-2029 til 2025 vedr. disse projekter med følgende beløb: 7,1 mio. i 2025, 0,2 mio. i 2026, -5,1 mio. i 2027 og -2,2 mio. i 2028 (jf. bilag 1).

3. at Byrådet godkender anlægsbevillinger vedr. anlægsprojekter, som er indstillet fremrykket til 2025 (jf. bilag 2).

4. at Byrådet godkender, at afsat indtægtsbudget på -1.567 mio. kr. i 2025 vedr. salg af bygningen Bag Stadion 11 i Korsør føres til kassen

 

Sagens indhold

Der er foretaget gennemgang af anlægsrammen med henblik på en vurdering af, om der er rådighedsbeløb, som skal omplaceres fra 2025 til 2026 og overslagsårene. Desuden er der lavet gennemgang af anlægsrammen i 2026-2029 med henblik på fremrykning af anlægsprojekter til 2025.

I budgetforhandlinger for 2025-2028 blev der godkendt samlet anlægsramme på 164,7 mio. kr. for 2025. I perioden efter budgetforhandlinger er der givet tillægsbevillinger til anlægsrammen i 2025 på 3,5 mio. kr. i Der er overførsler/uforbrugte rådighedsbeløb fra 2024 på 42,8 mio. kr. Så den samlede anlægsramme i 2025 (inkl. overførsler og tillægsbevillinger) udgør 210,9 mio.kr.

Det er vurderet, at der skal omplaceres rådighedsbeløb på 50,1 mio. kr.  kr. fra 2025 til 2026 og overslagsårene, idet beløbet ikke forventes brugt i 2025. Omplaceringen begrundes med ændrede forudsætninger i projekterne.

Det er vurderet, at der er 6 projekter som kan fremrykkes til 2025 og et samlet rådighedsbeløb på 7,1 mio. kr. Hovedparten af beløbet udgøres af tagudskiftningspuljen, hvor der foreslås fremrykket indsatser for 6 mio. kr. Resten på 1,1 mio. kr., fordeler sig på 5 projekter, hvor formålet med fremrykningen er udføre indledende arbejde, rådgivning, ansøgning om tilladelser i 2025 for at sikre hurtigere realisering af anlægsarbejde, som vil finde sted i 2026.

Arbejdsmarked, Rådgivning og Integration og Kommunale Ejendomme foreslår at ejendommen Bag Stadion 11, Korsør ikke frasælges , men fremadrettet anvendes til arbejdet omkring nytteindsatsen. Der er budgetlagt indtægt vedr. salget på 1,567 mio. kr.

Såfremt Byrådet godkender omplaceringer, som er indstillet i sagsfremstillingen, samt kassetilførsel af indtægtsbudgettet vedr. salget af bygningen Bag Stadion 11 i Korsør, så vil den samlede anlægsramme i 2025 udgøre 169,5 mio. (jf. tabellen nedenfor). 

Beløb er vist i 1.000 kr.

2025

2026

2027

2028

 

 

 

 

Sum af anlægsrammen jf. budgetaftalen 2025-2028

164.699

188.998

213.716

212.495

 

 

Tillægsbevillinger givet i år 2025

3.486

475

 

 

 

Forventede overførsler fra 2024

42.810

 

 

 

Anlægsrammen i 2025 inkl. af overførsler fra 2024

210.995

189.473

213.716

212.495

 

 

Omplaceringer fra 2025 til 2026 og overslagsårene

-50.149

45.849

-3.178

7.479

 

 

Anlægsprojekter som fremrykkes til 2025

7.100

200

-5.100

-2.200

 

 

Sum af omplaceringer imellem 2025-2028 jf. overførselssagen

-43.049

46.049

-8.278

5.279

 

 

Indtægtsbudget (Bag stadion 11, Korsør) føres til kassen

1.567

 

 

 

Anlægsrammen i 2025 efter godkendelse af omplaceringer jf. redisponeringssagen

169.513

235.522

205.438

217.774

 

Rådighedsbeløb som omplaceres til 2026

313 Optimering af administrative bygninger

Den kommende ombygning af Slagelse Rådhus, var planlagt til at finde sted i andet halvår af 2025. Der skal dog i samme periode afholdes kommunalvalg, hvilket erfaringsmæssigt medfører et øget resursemæssigt og logistisk pres på medarbejderne i administrationen. Dette sammenfald er ikke hensigtsmæssigt, da ombygningen vil betyde, at medarbejderne på Rådhuset etapevist skal flyttes til midlertidige kontorhoteller, på andre lokationer i Slagelse. Det er derfor besluttet at udskyde ombygningen af Rådhuset til første halvår 2026. Det er desuden vurderet, at renoveringerne af Willemoesvej 2B og Gørtlergade ikke forventes at være afsluttet i dette budgetår. På den baggrund indstilles i denne sag, at dr omplaceres 9 mio. kr. fra 2025 til 2026.

 

355 Trelleborg – den genskabte borg

I budget 2025 er der afsat 20,5 mio. kr. Derudover er der uforbrugt rådighedsbeløb fra 2024 på 1,5 mio. kr., så det samlede rådighedsbeløb til projektet udgør i alt 22 mio. kr. i 2025. Grundet projektets stadie, vurderes det ikke sandsynligt at det fulde rådighedsbeløb kan anvendes i 2025. Projektering er i gang. På den baggrund foreslås der omplaceret 15,1 mio. kr. til 2026 og 2027.

 

347 Gaskonverteringer - Fjernvarme og varmepumper

I budget 2025 er der afsat 1,9 mio. kr. Derudover er der uforbrugt rådighedsbeløb fra 2024 på 1,7 mio. kr. så i alt 3,6 mio. kr.

Der har været en del forsinkelser og uvisheder for fjernvarmeudrulningen særligt i Slagelse by. Ud fra de seneste planer for udvidelser i 2025 er det planlagt, hvilke ejendomme der kan godt nå at blive konverteret til fjernvarme i 2025. På den baggrund er det vurderet, at samlede rådighedsbeløb (inkl. overførslen fra 2024) ikke kan nås at blive brugt fuldt ud i 2025, hvorfor 1,1 mio. kr. foreslås omplaceret til 2026.

 

192 Højvandssikring Korsør

De er afsat i alt 34,8 mio. kr. til projektet i perioden 2025-2028. I 2025 skal der udarbejdes projektforslag og myndighedsprojekt og der skal afholdes håndværkerudgifter til etablering af højvandsikringen, som senest var beskrevet i sagen, som var behandlet i Plan- og Landdistriktsudvalget den 4. oktober 2021. Udgifterne til tiltagene i 2025 er skønnet at være på 4 mio. kr. Der er afsat 4,9 mio. i budget 2025, og derfor foreslås 0,9 mio. kr. omplaceret til 2026.

 

388 Nye klublokationer 

I budget 2025 er der afsat 5,8 mio. kr. til projektet. Det er vurderet, at Der skal bruges 0,3 mio. på at forbedre miljøet i den midlertidige klub i Nordhallen. Det resterende beløb på 5,5 mio. vedr. distrikt Syd er under afklaring. Der fremsættes sag til BUU i maj/juni med oplæg til udmøntning af de resterende midler. Hvorvidt de resterende midler helt eller delvist kan udmøntes i 2025 eller 2026, afhænger af hvilken løsning der vælges.

 

152 Udvidelse af Møllebakken

Den kommunale grund beliggende ved Møllebakken i Skælskør er meget smal og en vejudvidelse vil understøtte udviklingen og forbedre vejbetjeningen af området. Slagelse Kommune kan udbyde den kommunale grund med henblik på opførsel af boliger.

Der er afsat 2,772 mio. kr. i 2025, og der er uforbrugt rådighedsbeløb fra 2024 på 0,291 mio. kr., så i alt 3,063 mio. kr.

I slutningen af marts 2025 forventes tidsplan for projektet klar, der nærmere afspejler økonomien fordelt over årene. Rådgiverydelse er p.t. i udbud. P.t. forventes, at endelig arealerhvervelse og udbetaling af erstatning sker i 2026, hvorfor der skønnes, at det samlede rådighedsbeløb i 2025 ikke forventes brugt fuldt ud. På den baggrund disponeres 1,050 mio. kr. i 2025 og resten på 2,013 mio. foreslås omplaceret til 2026.

 

81 Tude å projekter

I 2025 er der afsat rådighedsbeløb til Tude å projektet på 2,5 mio. kr. Der forventes overført merforbrug fra 2024 på 0,2 mio. kr., så der er i alt 2,3 mio. kr. i 2025.

Der pågår miljøkonsekvensvurdering, og det er skønnet at VVM redegørelse og reguleringstilladelse vil kunne fremlægges på møderne i fagudvalget i maj måned. I VVM processen bliver det afklaret om det påtænkte projekt får væsentlige konsekvenser for natur og miljø, som gør at projektet enten må opgives eller skal sikre noget som imødegår negative konsekvenser. Herefter er der 8 ugers høringsperiode og efter granskning af eventuelle høringssvar en sidste politiske behandling samt endelig tilladelse med 4 ugers klageadgang.

Projektet afventer desuden svar på en henvendelse til landbrugsstyrelsen, som nu hedder Styrelsen for Grøn Trepart, om en ønsket tilsagnsforhøjelse på ca. 13 mio. kroner, som Slagelse Kommune har kalkuleret, er nødvendig for realisering.

Samlet betyder det, at anlægsopstart tidligst kan ske i oktober-november 2025, hvis at alt går nemt og uden klager. På den baggrund er det vurderet, at det afsatte rådighedsbeløb ikke kan anvendes fuldt ud i 2025, og der foreslås omplaceret 0,6 mio. kr. til 2026.

 

375 Naturområde Kruusesminde

Kruusesminde. Midlerne skal anvendes til naturgenopretning af området og faciliteter mv, som understøtter rekreativ brug af området:

  • Naturplan, naturgenopretning og naturtiltag, monitorering
  • Friluftsplan og rekreative faciliteter: Stier, fugletårn, skiltning, infotavler, bord-bænksæt, bålhytte og p-plads med toiletter.

Projektet er i en opstartsfase, hvor planlægning af hvordan området skal udvikle sig over de kommende år er i den indledende fase. Med ansættelse af en programleder pr. 1. februar 2025 vil arbejdet med dette accelerere. Størstedelen af området er i dag forpagtet ud, og forpagtningsaftalen er opsagt pr. 31/12-2025. Dvs. vi har først mulighed for at disponere over området fra 2026, med mindre at der indgås en aftale med forpagteren efter høst.

Forud for anlæg af konkrete natur- og friluftstiltag skal der udarbejdes en vision for projektet, en naturplan og en friluftsplan og indhentes de nødvendige tilladelser. Naturplan skal indeholde mål for naturudviklingen og en beskrivelse af konkrete tiltag og friluftsplanen skal fastlægge indhold i forhold til friluftsliv og formidling. Dette arbejde vil blive lavet i 2025, ligesom indledende jordbearbejdning og hegning evt. vil kunne påbegyndes i 2025.

Der reserveres 0,7 mio. kr. i 2025. Resten af midlerne overføres til 2026.   

 

323 Infrastruktur Ringparken Slagelse

Infrastrukturprojektet er en del af en større omdannelse af Ringparken, der både indebærer initiativer fra FOB og Slagelse kommune med henblik på at sikre samarbejde om det samlede infrastrukturprojekt for Ringparken.

I budgetaftalen 2025-2028 er der afsat 3,5 mio. kr. i 2025. Der forventes overført uforbrugt rådighedsbeløb fra 2024 på 0,4 mio. kr., så det samlede rådighedsbeløb til projektet i 2025 udgør 3,9 mio. kr. Grundet projektets stadie, vurderes det ikke sandsynligt at det fulde rådighedsbeløb kan anvendes i 2025. Da der pt. ikke er indgået aftale om rådgivning, forventes det pt. kun sandsynlig at forbruget på projektet samlet set beløber sig til 1,1 mio. kr. i 2025. Forbruget på projektet i 2025 forventes anvendes på intern og ekstern rådgivning, og resten på 2,8 mio. foreslås omplaceret til 2026.

 

360 Trafiksikkerhed cykelstier – pulje

I puljen er der afsat i 3 mio. i 2025, 6 mio. 2026 ,10 mio. i 2027 og 10 mio. i 2028. Puljen skal anvendes til at forbedre trafiksikkerheden på tværs af kommunen. Slagelse Kommune arbejder allerede målrettet på at forbedre trafiksikkerheden og øge trygheden i både byområder og landdistrikter, men ønsker at intensivere indsatsen yderligere. I 2025 vil kommunens gældende trafiksikkerhedsplan blive revideret, hvilket vil danne rammerne for fremtidige initiativer og indsatser. Målet er at sikre, at alle – uanset alder og transportform – kan færdes trygt. Det gælder både bilister, cyklister, fodgængere og brugere af kollektiv transport. For at nå dette mål ønsker kommunen at styrke indsatsen for trafiksikkerhed i de kommende år.  Det er vurderet, at indeværende år skal gå med indledende arbejde i forhold til anvendelse af puljen, og til det formål disponeres 0,5 mio. kr. i indeværende år og resten på 2,5 mio. kr. foreslås omplaceret til 2026.

 

283 Cykelparkering ved Campus

Det afsatte rådighedsbeløb er Slagelse Kommunes medfinansiering til forbedring og kapacitetsforøgelse af cykelparkering ved Slagelse Station, hvor kommunen har fået tilsagn om 50% tilskud fra cykelpuljen. Med den udvikling der sker, vil der komme til at mangle cykelparkeringsplader omkring Slagelse Station for at udnytte det potentiale der er i at cyklen kan blive benyttet i højere grad end i dag. Den nye cykelparkering etableres nord for Stationen.

Der er afsat 4,3 mio. i 2025, og der er uforbrugt rådighedsbeløb fra 2024 på 0,7 mio. kr., så i alt 5,027 mio. kr. inkl. overførslen fra 2024. Det er vurderet, at det samlede rådighedsbeløb i 2025 ikke kan nås brugt fuldt ud, da indeværende år skal gå med rådgivning og projektering. Til det formål er disponeret 0,250 mio. kr. i 2025 og resten på 4,778 mio. foreslås omplaceret til 2026.

94 Trafiksikkerhedsfremmende foranstaltninger - pulje

Trafiksikkerhedsplanen arbejder ud fra registrerede uheld som indrapporteres via politi- og skadestueregistreringer, med tryghedsprojekter i landsbyer og med kampagner. Tryghedsprojekterne prioriteres ud fra borgerhenvendelser og viden om trafikmængder, hastighed, uheld, vejens udformning osv. Der samles løbende op på henvendelser og ønsker i trafiksikkerhedsplanen, men planen står over for en revision.

I budget 2025 er der afsat 3,6 mio. kr., og der er uforbrugt rådighedsbeløb fra 2024 på 2,2 mio. kr., så i alt 5,8 mio. kr. inkl. overførslen. Der er disponeret 2,8 mio. i 2025, som vil hovedsageligt gå til allerede planlagte projekter fra tidligere, og resten på 3 mio. kr. foreslås omplaceret til 2026, da det er vurderet, at det ikke er sandsynligt at det samlede afsatte rådighedsbeløb kan bruges fuldt ud i 2025.

 

272 Udvikling af Bildsø koloni

Der er afsat 0,5 mio. i projektet. Der pågår en proces omkring afklaring af salg af Bildsø Kolonien i offentligt udbud til en privatperson, en organisation eller en virksomhed. Rammerne for den gældende servitut, der bestemmer at kolonien kun kan anvendes som feriekoloni, skal juridisk vurderes. Ligeledes processen om dispensation såfremt bygningsmassen ønskes omdannet til at kunne tjene andre formål end koloni.

På den baggrund forventes rådighedsbeløbet på 0,5 mio. ikke brugt i indeværende år, og det foreslås omplaceret til 2027.

 

Anlægsprojekter som fremrykkes til 2025

201 Tagudskiftning pulje

I budget 2025 er der afsat rådighedsbeløn til udskiftning af tage i kommunens bygninger på 2,2 mio. kr. Det er vurderet, at der kan udskiftes tage for yderligere 6 mio. kr. i 2025, hvorfor dette beløb foreslås omplaceret fra budget 2026 til 2025, hvorefter rådighedsbeløbet i 2025 vil udgøre 8,2 mio. kr.

 

399 Istandsættelse/ombygning af dækmole, Halsskov Færgehavn

Der er med budgetaftale 2025-2028 afsat budget til en ombygning af dækmolen. Med forslaget her fremrykkes der budget til opstart på projektering, myndighedsgodkendelser og tilbudsindhentning m.v.

Der foreslås 0,2 mio. fremrykket til 2025 samt fremrykning af budget til realisering fra 2027 til 2026.

 

402 Tilpasning af offentlig park – Trækubberne

Med tilblivelsen af Lokalplan 1294 vedr. Trækuberne vil den tilstødende offentlige park have brug for et løft. Formålet er at skabe en lidt bedre sammenhæng mellem udtryk og anvendelse af udearealerne ved Trækuberne og den offentlige park.

Det foreslås at fremrykke 0,1 mio. til 2025 for at sætte gang i tegninger/planer og de resterende 0,4 mio. i 2026 til realiseringen.

 

405 Renovering af broklapper i færgelejer

De landfaste ramper/broklapper til færgerne trænger til levetidsforlængende vedligehold. Det omhandler afhjælpning af rustangreb m.v. samt overfladebehandling. Denne øvelse gælder for alle fire færgelejer. Forud for tiltagene her har der været fokus på hydraulik og forhøjerplader mm., som er håndteret i 2024.

I 2025 skal der skiftes løftecylinder (afsat 0,22 mio.) og der skal projekteres på opgaven for renovering af broklapper (0,1 mio.), hvor selve renoveringerne foreslås fremrykket til 2026.

 

391 Stenrev havmiljø

Der er fra mange sider kommet fokus på havmiljøet og en udvikling der mange steder ikke går i en positiv retning. Med budgetaftale 2025-2028 blev der afsat budget til stenrev mm. i 2027 og 2028.

Med forslaget her anbefales det at fremrykke en del af budgettet fra 2028 til indsatser i 2025 og 2026. Dette for at kunne løfte projektledelse, ansøgningsprocesser, fondsansøgninger m.v. i perioden forud for en realisering. Endvidere mulighed for at prøve tiltag af i mindre skala.

Med forslaget anbefales det at fremrykke 0,5 mio. fra 2028 til 2025 og 1,5 mio. fra 2028 til 2026. Parallelt hermed arbejdes der for de midler som er afsat via Bæredygtighedsstrategien.

 

359 Renovering af sommerbadebroer

Det foreslås at fremrykke de afsatte budgetmidler fra 2025-2028 (0,2 i hvert år) til en indsats fordelt over 2025 og 2026 med i stedet 0,4 mio. i hver af de to år. Fremrykningen vil bevirke at efterslæbet på vedligehold og renovering hurtigere er i mål. Fra og med 2029 vil der så kunne genoptages årlige indsatser.

 

Kassetilførsel af budgetteret indtægt

364 Ejendommen bag stadion 11, Korsør

Ejendommen Bag Stadion 11, Korsør er i november 2023 besluttet frasolgt. Grundet høj prioritering af opkøb og frasalg af erhvervsjord i 2024, er ejendommen endnu ikke frasolgt. Ejendommen blev tidligere brugt af VASAC til værkstedsaktiviteter. Disse aktiviteter blev i 2023 samlet på Industrivej i Slagelse.

I december 2024 blev lovforslag om ny arbejdspligt vedtaget, hvilket medfører arbejdspligt i op til 37 timer om ugen for personer, som ikke opfylder opholds- og beskæftigelseskravet i kontanthjælpssystemet. Dette betyder at Arbejdsmarked, Rådgivning og Integration aktuelt har en opgave med at etablere baser for nytteindsatsen flere steder i kommunen. Bag Stadion 11 i Korsør har en optimal indretning til de aktiviteter der påtænkes.

Arbejdsmarked, Rådgivning og Integration og Kommunale Ejendomme forslår derfor, at ejendommen ikke frasælges, men fremadrettet anvendes til arbejdet omkring nytteindsatsen. Ejendommen står uden driftsbudget og Arbejdsmarked, Rådgivning og Integration finansierer foreløbigt bygningsdriften fra opstart indtil en samlet sag vedr. omkostningerne til arbejdet omkring nytteindsatsen præsenteres i fagudvalget senere i 2025. På den baggrund foreslås det at det afsatte indtægtsbudget vedr. salget på 1,567 mio.kr. føres til kassen i 2025.

 

 

Retligt grundlag

Kommunens Kasse og regnskabsregulativ.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

De ansøgte anlægsbevillinger har ikke kassevirkning da de finansieres af afsatte rådighedsbeløb.

”Hvis de foreslåede budgetomplaceringer godkendes, vil anlægsrammen for 2026 øges med 46 mio. kr., hvilket bringer den samlede anlægsramme op på 235 mio. kr. Bruttoanlægsrammen vil stige fra 214 mio. kr. til cirka 261 mio. kr.

Set i sammenhæng med, at budgetaftalen for 2025-2028 er 2-årig og kun genåbnes ved væsentlige ændringer i de økonomiske forudsætninger, vil en negativ påvirkning af budgetbalancen i 2026 på 46 mio. kr. få betydning for de kommende budgetforhandlinger. Dette kan blandt andet påvirke den politiske prioritering af anlægsrammen.”

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2024

2025

2026

2027

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Anlæg – Omplaceringer fra 2025 til 2026-2028

 

-50.149

45.849

-3.178

7.479

Anlæg - Anlæg – anlægsprojekter som fremrykkes til 2025

 

7.100

200

-5.100

-2.200

Anlæg - 364 Ejendommen bag stadion 11, Korsør (indtægtsbudget føres til kassen)

 

 

1.567

 

 

 

Finansiering

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kassen

 

41.482

-46.049

8.278

-5.279

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

4. Ansøgning om anlægsbevillinger under Økonomiudvalget (B)

Beslutning

At 1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

Kompetence

Byrådet 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende ansøgninger om anlægsbevilling (frigivelse af rådighedsbeløb) til 8 anlægsprojekter under Økonomiudvalget.

 

Indstilling

Chefen for Kommunale ejendomme og chefen for Sundhed og Ældre (velfærdsteknologi) indstiller,

1. at Byrådet godkender anlægsbevillinger jf. pkt. A-H., og at anlægsbevillingerne finansieres af de afsatte rådighedsbeløb (jf. bilag 1).


Sagens indhold

Inden et anlægsprojekt kan igangsættes, skal Byrådet have afsat et anlægsbudget (rådighedsbeløb) samt godkende anlægsbevilling. På den baggrund søges om anlægsbevilling til nedenstående anlægsprojekter: 

PunktNr.AnlægsnavnBeløb i hele 1.000 kr.
Anlægsprojekter
A.115Velfærdsteknologi3.124
B.201Tagudskiftning - pulje2.205
C.369Byggeri af Stillinge Børnehave7.109
D.383Frasalg af Bildsø koloni100
E.385Sikring af Kulfyret i Halsskov2.200
F.387Energieffektiviseringsdirektiv960
G.388Nye klublokationer300
H.389Investering i bedre faglokaler i skoler500

A: Velfærdsteknologi

Der arbejdes tværgående med velfærdsteknologi på social-, sundhed-, handicap- og psykiatriområderne. Målet med den velfærdsteknologiske indsats er at sikre øget livskvalitet hos borgerne, skabe en attraktiv arbejdsplads for medarbejderne og sikre optimal brug af  kommunens ressourcer. I de kommende år er der særligt fokus på udbredelse af skærmteknologi, sensorteknologi, sanse- og strukturteknologier, træningsteknologier, planlægningsteknologier og forflytningsteknologier. Den velfærdsteknologiske indsats er dynamisk og udvikles i takt med at nye teknologier kommer på markedet.

 

B: Tagudskiftning - pulje

Anlægsbevillingen søges til udskiftning af utætte tage på 4 lokationer:  Børnehuset Møllebakken, Børnehuset v. Noret, Kirkeskovens Børnehave og Naturskolen Lodshusvej 53. Udskiftning af tagene finansieres af rådighedsbeløbet, som er afsat i 2025 jf. budgetforhandlingerne 2025-2028. Der vil blive søgt om anlægsbevilling på 6 mio. i en separat sag vedr. et rådighedsbeløb på 6 mio. som er afsat i budget 2026, men bedes fremrykket, så arbejdet kan udføres i 2025. 

 

C: Byggeri af Stillinge Børneave

Opførsel af ny børnehave og vuggestue til Stillinge børnehus med plads til 2 x 20 børnehavebørn og 13 vuggestuepladser. Projektet indeholder i realiteten 3 delprojekter, Ny børnehave med tilhørende legeplads og tilhørende faciliteter, opretning og opstribning af p-pladsen ved Stillingehallen og nedtagning af eksisterende Stillinge skole pavillon samt flytning af pavillon fra børnehaven Flakkehaven til opstilling ved Stillinge skole. Herudover vil der også være udgifter til ombygning på Stillinge skole og i den bygning Stillinge børnehave pt. er i, når den skal anvendes til skole igen. Dette er dog ikke en del af den anlægsbevilling. Projektets budgetoverslag overskrider pt. bevillingen med 1.072. 000 kr., her af er 946.000 kr. afsat til uforudsete udgifter. Projektet er forsat behæftet med nogen usikkerhed da den endelige pris på flytningen af Flakkehavepavillonen endnu ikke er kendt og der udføres flere tiltag med genanvendelse af byggematerialer fra nedrivningen af Sverigesvej 15 og ombygningen af Dahlsvej. Her udover revideres p-plads projektet for optimering. Pavillonen forventes flyttet i foråret 2025, børnehaven forventes afleveret 04.08.25 og p-pladsen afleveres ultimo 2025.

 

D: Frasalg af Bildsø koloni

Der er afsat midler til afklaring af salg af Bildsø Kolonien i offentligt udbud til en privatperson, en organisation eller en virksomhed. Rammerne for den gældende servitut, der bestemmer at kolonien kun kan anvendes som feriekoloni, skal  juridisk vurderes. Ligeledes processen om dispensation såfremt bygningsmassen ønskes omdannet til at kunne tjene andre formål end koloni.

 

E: Sikring af Kulfyret i Halsskov

Slagelse kommune fik i 2024 påbud fra fredningsmyndigheden om at udarbejde en sikringsplan for Kulfyret i Halsskov, som er fredet. På baggrund af sikringsplanen, når den er godkendt, skal Kulfyret renoveres i 2025 således at det bringes i en stand der lever op til fredningsmyndighedens krav. Udgifterne til renoveringen forventes at være på 2,3 mio. kr. Trappen, der giver offentligheden adgang til kulfyret, bør også fornyes, da den er i så dårlig stand at den ikke kan benyttes. Der er ikke søgt om anlægsbevilling til det og er ikke en del af denne anlægsbevilling. Udgiften til ny trappe beløber sig, i overslag, til 853.286 kr.

 

F: Energieffektiviseringsdirektiv

Energieffektiviseringsdirektivet er vedtaget i EU og er i gang med at blive implementeret i dansk lovgivning. Direktivet medfører krav om at offentlige bygningsejere årligt skal energirenovere de 3% ringeste klassificerede bygninger. Disse skal energirenoveres op til min. energimærke B. For Slagelse kommune svarer 3% til ca. 11.000 m² årligt. De nærmere krav og betingelser er under udarbejdelse. Når en bygning skal løftes fra de dårligste energimærker til Energimærke B, vil det blive omkostningstungt. Erfaringer fra Bygningsstyrelsen viser, at løft fra energimærke F/G -> B, koster i gennemsnit ca. 4.200kr/m2 og når 11.000 m² årligt skal renoveres, forventes derfor at blive et væsentligt tocifret mio. beløb. Det er sandsynligt, at der i løbet at 2024 kommer information om puljer til lånefinansiering for kommunerne, ligesom at det kan kræve at kommunernes samlede anlægsramme hæves, for at lykkes med implementering.

Vi vil gerne opkvalificere energimærkerne på de ringeste bygninger, så der i budget 2026 kan fremlægges en plan for indfrielse af dette nye lovkrav. Det forventes dog imidlertid også at der samtidigt stilles nye krav og rammer for Energimærkningsordningen, hvorfor vi ikke vil opkvalificere alle 50 mærker på de dårligst energimærkede ejendomme allerede i 2025. Vi har i stedet udvalgt 13 bygninger hvor det til trods for kommende ændringer stadig ønskes at få lavet nye energimærker på i 2025, blandt andet fordi nogle af de eksisterende energimærker er udløbet eller bygningen forventes at skulle renoveres i 2026 ud fra oplysninger i et nyt energimærke. Vi har derudover udvalgt én ejendom som skal renoveres markant for at efterleve det nye direktiv, som skal renoveres for resten af bevillingen i 2025.

 

G: Nye klublokationer

Der søges om anlægsbevilling til forbedring af forholdene i det klubtilbud, der midlertidige er oprettet i det gamle cafeteria i Nordhallen.
Der vil være fokus på at:
- Forbedre de akustiske forhold for både børn og personale
- Skabe et mere indbydende miljø omkring Kiosken
- Forbedre opbevaringsforhold i klubben, for at skabe en lettere hverdag.

 

H: Investering i bedre faglokaler i skoler

De ansøgte midler skal bruges til indledende rådgivning og skitsering ift. udvidelse af Hashøjskolen. Pga. elev-tilgang fra næste skoleår, skal findes den mest optimale udvidelsesmulighed på Hashøjskolen, hvor også faglokaler er i spil. Mulighederne vil blive fremlagt for udvalget. 

 

Retligt grundlag

Inden et anlægsprojekt kan igangsættes, skal Byrådet have godkendt en anlægsbevilling. Byrådet skal i forbindelse med ansøgning om anlægsbevilling forelægges en beskrivelse af formålet, projektforudsætninger samt de økonomiske forhold i anlægsprojektet jf. Slagelse kommunes regler for økonomitilsyn og ledelsestilsyn. 

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ovenstående ansøgninger om finansieres af afsatte rådighedsbeløb til de enkelte projekter. 

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2025

202620272028

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Drift

 

 

 

 

 

Anlæg

ØU

14.865

983

325

325

Afledt drift

 

 

 

 

 

Finansiering

 

 

 

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

14.865

983

325

325

Kassen

 

 

 

 

 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

5. Ansøgning om anlægsbevillinger under Klima- og Miljøudvalget (B)

Beslutning

At.1: Indstilles til Byrådets godkendelse med bemærkning om, at teksten i sagsfremstillingen præciseres, så den stemmer overens med bilaget.

Det skal præciseres at der i denne sag bedes om 21.263 mio. kr. som det fremgår af bilaget.

I indstillingsteksten står der at ”Der ansøges om anlægsbevilling på i alt 24,5 mio. kr. frem til 2028.”, de 24.5 mio. kr. refererer til den samlede anlægsbevilling, inklusivt tidligere anlægsbevillinger på 3.250 mio. kr.



Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Klima- og Miljøudvalget og Økonomiudvalget godkende ansøgning om anlægsbevilling (frigivelse af rådighedsbeløb) til anlægsprojekt Højvandssikring i Korsør.

 

Indstilling

Chef for Teknik, Plan og Erhverv indstiller,

1. at Byrådet godkender anlægsbevillingen jf. pkt. A, og at anlægsbevillingen finansieres af det afsatte rådighedsbeløb.

 

Sagens indhold

Inden et anlægsprojekt kan igangsættes, skal Byrådet have afsat et anlægsbudget (rådighedsbeløb) samt godkende anlægsbevilling. På den baggrund søges om anlægsbevilling til nedenstående anlægsprojekt: 

PunktNr.AnlægsnavnBeløb i hele 1.000 kr.
Anlægsprojekt
A.192Højvandssikring i Korsør24.513

 

A: Højvandssikring i Korsør

Korsør by er udpeget i EU's oversvømmelsesdirektiv. Projektet har til formål at beskytte Korsør bymidte mod oversvømmelse. Sikringskoten er sat efter at sikre byen mod en 100 års hændelse fremskrevet til 2070.
Projektet omfatter etableringen af sektioner med murløsninger, vejbump og dige-sektioner. Projektet sammenkobles med Flådestationens egen sikring, som Forsvaret etablerer på deres areal. Projektet skal desuden arbejde med at skabe byrum, opholdspladser og adgangsmuligheder langs med vandet og dermed bidrage til udviklingen af Korsør by og havnefront, jf. den kommende Udviklingsplan for Korsør som projektet tænkes ind i.. Der er indgået totalrådgiver-kontrakt og løsningen vil blive udført i hovedentreprise i 2026-2028.
Der ansøges om anlægsbevilling på i alt 24,5 mio. kr. frem til 2028.

I budgetforliget for 2025 – 2028 er afsat yderligere midler så der i processen kan arbejdes med gode snitflader mellem klimasikring og godt byliv. Der vil blive ansøgt om anlægsbevilling til  disse midler, når der er blevet fremlagt og foreligger en politisk beslutning om en detaljeret disponering af disse midler.

 

Retligt grundlag

Inden et anlægsprojekt kan igangsættes, skal Byrådet have godkendt en anlægsbevilling. Byrådet skal i forbindelse med ansøgning om anlægsbevilling forelægges en beskrivelse af formålet, projektforudsætninger samt de økonomiske forhold i anlægsprojektet jf. Slagelse kommunes regler for økonomitilsyn og ledelsestilsyn. 

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2025

2026

2027

2028

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Drift

 

 

 

 

 

Anlægsbevilling

Klima og miljø

4.000

13.00015.300

 

Afledt drift

 

 

 

 

 

Finansiering

 

 

 

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

4.000

13.000

15.300

 

Kassen

 

 

 

 

 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

Sagens forløb

05/02/2025 Klima- og Miljøudvalget

At.1: Indstillet til Byrådets godkendelse med en bemærkning om, at teksten i sagsfremstillingen præciseres, så den stemmer overens med bilaget.

 

Det skal præciseres at der i denne sag bedes om 21.263 mio. kr. som det fremgår af bilaget.

I indstillingsteksten står der at ”Der ansøges om anlægsbevilling på i alt 24,5 mio. kr. frem til 2028.”, de 24.5 mio. kr. refererer til den samlede anlægsbevilling, inklusivt tidligere anlægsbevillinger på 3.250 mio. kr.

 

 


6. Ansøgning om anlægsbevillinger under Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget (B)

Beslutning

At 1: Indstilles til Byrådets godkendelse.


Kompetence

Byrådet 

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget og Økonomiudvalget godkende ansøgninger om anlægsbevillinger (frigivelse af rådighedsbeløb) til 18 anlægsprojekter under Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget.

Indstilling

Chef for Kommunale Ejendomme og chef for Teknik, Plan og Erhverv indstiller,

1. at Byrådet godkender anlægsbevillingerne jf. pkt. A-S, og at anlægsbevillingerne finansieres af de afsatte rådighedsbeløb (bilag 1 Ansøgninger om anlægsbevillinger).

 

Sagens indhold

Inden et anlægsprojekt kan igangsættes, skal Byrådet have afsat et rådighedsbeløb samt godkende en anlægsbevilling. På den baggrund søges om anlægsbevilling til nedenstående projekter.

A-NNr. Beskrivelse 

      Beløb

i hele 1.000 kr.

 A 87 Asfalt - samt øvrige belægninger           27.000
 B 406Pulje - Broer og Bygværker - udskiftning og renovering                200
 C 307Pulje - Broer og bygværker - drift             1.500
 D 358Tilslutningsbidrag og el-infrastruktur - fremtidig færgedrift                500 
 E 401 Pulje - Udbedringer på vejafvanding                 500
 F 405 Renovering af broklapper i færgelejer                 220
 G 308Pulje - Renovering af fortove              2.500
 H 359 Pulje - Renovering af sommerbadebroer                 200
 I 284 Renoveringer af sydlig mole, Stigsnæs              3.861
 J 326 Porten til Omø                935
 K 239Pulje - Stisystemer m.v.              1.000
 L 102Pulje - Uddybning af havneanlæg                 200
 M    397 Udskiftning af ledning i Gl. Forlev              2.500 
 N 154 Diger             1.689
 O 360 Trafiksikkerhed cykelstier                500
 P 398 Autocamper parkering             1.500 
 R 400 Trafik og infrastruktur Slagelse by (Nord for jernbanen)                250
 S 403 Udvikling af Kløverbakken             1.500

A: Asfalt - samt øvrige belægninger

Anlægspuljen vedr. asfalt og øvrige belægninger disponeres til overvågning af tilstanden og vedligeholdelsesindsatser på vejnettet: hovedeftersyn, databearbejdning, udbud af forstærknings- og genopretningsarbejder, slidlagsarbejder (kørebaner og cykelstier) samt afmærkning på kørebaner, rabatregulering og kantfyld m.v.
Der gennemføres i 2025 udbud på både stribekontrakter og asfaltkontrakter.

B: Pulje - Broer og Bygværker - udskiftning og renovering 

Fra og med 2025 er der afsat en pulje til de større hovedrenoveringer/reelle udskiftninger på broer og bygværker. Indsatsen vil blive prioriteret på baggrund af generel- og særeftersyn. I 2025 er der afsat midler til det indledende rådgivningsarbejde, som danner baggrund for de videre konkrete projekter i 2026 og 2027. Indledningsvis vil det omhandle opstart på anlægsprojektet vedr. slusebroen på Bildsøvej.

C: Pulje - Broer og bygværker - drift
 
Den årlige pulje til broer og bygværker vedrører drift, tilsyn og eftersyn. Halsskovbroen med tilhørende drift, betjening, el, hydraulik, forsikring og mindre udskiftninger/reparationer ligger beslag på ca. 50% af det samlede budget. Hertil kommer drift og vedligehold af kommunens mange øvrige broer og bygværker med renhold, afvanding, mindre udbedringer i.f.t. skader, gelændere, autoværn og skråningsanlæg.

D: Tilslutningsbidrag og el-infrastruktur - fremtidig færgedrift

Der arbejdes på en omstilling af færgedriften til primært eldrevne færger fremadrettet.
For at kunne realisere projekterne skal der etableres den fornødne el-infrastruktur på Stigsnæs havn inkl. den del der skal gå fra der hvor forsyngsselskabet slipper ejerskabet og frem til en fremtidig ladestation til færgen/-erne.
Der er tidligere udarbejdet en energianalyse på forventet behov til færgerne og hvad kapacitet der er til rådighed i området.
Budgettet her er afsat til at sikre infrastruktur til ladefacilitet etableret samt til tilslutningsbidraget.

E: Pulje - Udbedringer på vejafvanding 

Med de seneste års våde perioder og særligt gennem 2023 og 2024, er der konstateret flere dræn, grøfter, underløb, stenkister m.v. som kræver udbedringer ud over hvad den løbende drift (vejdriftsbudgettet) kan følge med til.
Samtidig graves der i stort omfang i kommunens vejnet som følge af ledningsarbejder, udrulning af fjernvarme m.v., hvilket medfører en del følgearbejder på vejafvandingen.
Opgaven består i punktreparationer, udskiftning af dræn, supplering med nye brønde, udbedring af stenkister samt strømpeforing af delstræk. Prioritering sker med fokus på at opretholde funktionalitet og fortsat afledning. Dernæst mulighed for at udføre tiltag, der reducerer antallet af gentagende punktreparationer eller der har forebyggende effekt.

F: Renovering af broklapper i færgelejer 

På baggrund af et genereleftersyn på broklapperne er der sat gang i en række nødvendige tiltag. Startende med fokus på hydraulikken og nogle forhøjerplader m.v. i 2024.
I 2025 skal der arbejdes med udskiftning løftecylindre på Agersølejerne og efterfølgende fokus på de større renoveringer på broklapper i.f.t. rust, overfladebehandling m.v. frem mod 2026 og 2027.

G: Pulje - Renovering af fortove 

Puljen går til alle større renoveringer af længere fortovsstræk, hvor belægningen typisk er forvitret væk, har kraftige skader med ansvarspådragende opspring, ødelagt bæreevne eller hvor der skal ske større genopretning af kantsten.

H: Pulje - Renovering af sommerbadebroer 

Puljen er afsat til renovering af de sommerbadebroer, der sættes op ved flere af de kommunale badestrande.
Puljen er ikke til en udvidelse i antallet, men alene for at kunne udskifte eller hovedrenoverer en sommerbadebro pr. år.

I: Renoveringer af sydlig mole, Stigsnæs

Den sydlige mole i Stigsnæs står overfor en række renoveringer og levetidsforbedrende tiltag.
Opgaven består i at opdatere tilstandsregistreringen generelt, udskifte læskærmen, rette op på belægning, opfølgning på spuns og anodisk beskyttelse, forbedre lys blandt flere andre mindre forbedringer/reparationer.
Projektet startede op i 2024 med det indledende rådgivning (inkl. den interne) samt dykkerinspektioner m.v. og fortsætter primo 2025 - hvorefter der tilbudsindhentes og sikres udførsel efterfølgende.

J: Porten til Omø

Projektet omhandler en udskiftning af den nuværende havnebygning til en ny "signaturbygning" med flere funktioner end den nuværende.
Bygningen skal medvirke til en forbedret oplevelse af øens identitet, inspirere til oplevelser samt bidrage til udvikling og fællesskab på øen.
Hertil at bygningen fortsat rummer funktioner knyttet til havnefogeden samt gods til/fra færgen.
Projektet har opnået støtte fra Nordea Fonden med 4.321.290 kr.

K: Pulje - Stisystemer m.v.

Puljen vedrører indsatser knyttet til primært rekreative stier.
Midlerne er disponeret til en administrativ medarbejder, der arbejder tværgående med stier: dialog med lokalråd, registrering og synliggørelse af stier, tage del i myndighedsafklaringer med kollegaer på myndighedsområderne m.v. samt disponere vedligeholdelsestiltag.
Den anden del af puljen går til de fysiske tiltag med renovering af stier inkl. nye markeringer, skilte og i nogen grad også lidt inventar langs stierne.

L: Pulje - Uddybning af havneanlæg

Puljen går til vedligehold af sejlrender ved de kommunale havne, hvor særligt Omø havn samt indsejlingen til Skælskør Havn løbende har brug for vedligeholdende indsats.
Puljen anvendes ad-hoc efter de konkrete behov.
Midlerne bruges til rådgivning ved ansøgningsprocesserne og dernæst efter tilbudsindhentning til den fysiske udførelse.

M: Udskiftning af ledning i Gl. Forlev 

I forbindelse med vedtagelse af spildevandsplan for Gl. Forlev blev det orienteret/præciseret, at Slagelse Kommune vil skulle overtage nuværende ledning med regnvand/vejvand koblet på. Nuværende ledning er gammel og udtjent og der foretages gentagende punktreparationer.
Endvidere er det klarlagt, at det må forventes at ledningen klapper sammen i forbindelse at der graves for etablering af spildevandskloakering og ledningen til regnvand skal skiftes samtidig.
Budgettet til udskiftning skal derfor samkoordineres med Envafors's plan for spildevandskloakering i Gl. Forlev. og her er det oplyst, at rådgivnings- og udbudsprocessen starter op i 2024 med udførsel i 2025.

N: Diger

Projektet omhandler de 3 kystbeskyttelsesanlæg i Halsskov, område 1, 2 og 3 .Der er givet tilladelse til kystbeskyttelsesprojekterne for område 2 og 3 på Halsskov. Projekterne er nu overdraget til de respektive digelag som er ved at indhente tilbud anlægsopgaven. Beløbene skal dække kommunens andel som grundejer af f.eks. veje,                    skole og børnehave. 

O: Trafiksikkerhed cykelstier

Puljen er afsat til at forbedre trafiksikkerhed på tværs af kommunen. Slagelse Kommune arbejder allerede målrettet på at forbedre trafiksikkerheden og øge trygheden i både byområder og landdistrikter, men ønsker at intensivere indsatsen yderligere. I 2025 vil kommunens gældende trafiksikkerhedsplan blive revideret, hvilket vil danne rammerne for fremtidige initiativer og indsatser. Målet er at sikre, at alle – uanset alder og transportform – kan færdes trygt. Trafiksikkerhedsplanen vil blive sendt til vurdering og prioritering i kommunens trafiksikkerhedsforum med henblik på kvalificering af puljen. Der søges om anlægsbevilling på 0,5 mio. som skal bruges på indledende arbejde ift. anvendelse af puljen.

P: Autocamper parkering

Midlerne skal bruges til etablering af parkeringsfaciliteter med mulighed for vand, strøm og tømning. Herudover at der findes parkeringspladser der kan øremærkes til autocampere i nærhed til bymidterne, så de mange autocampere der besøger kommunen også benytter bymidterne i købstæderne.

R: Trafik og infrastruktur Slagelse by (Nord for jernbanen) - Analyse

Analysearbejdet har som mål at udpege de "flaskehalse"/trafikale udfordringer, som en øget ud- og ombygning af byområder i den nordlige del af Slagelse by kan stå med over en årrække. Der er gang i en større udvikling af boligområderne i den nordlige del af Slagelse by: områderne ved Kvægtorvsvej, udvikling af området v. Bakkevej - "Kløverbakken", udviklingsplan for Ringparken og byomdannelse af et større område v. Kalundborgvej. 

S: Udvikling af Kløverbakken

Kløverbakken er et byudviklingsområde på 90 ha i det nordøstlige Slagelse. Den nye bydel er udlagt i kommuneplanen til udvikling i 5 etaper og der blev i marts 2024 igangsat en udviklingsplan for området. De ansøgte midler skal bruges til de indledende faser af udviklingsplanen, som blandt andet skal indeholde en vision for området, vandhåndterings- og infrastrukturplan, afdækning af potentialer ift. klima- og bæredygtighed samt inddragelse af byens borgere og andre interessenter. Derudover skal sikres strategisk sammenhæng til resten af byudviklingen i Slagelse by.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ovenstående ansøgninger finansieres af afsatte rådighedsbeløb til de enkelte projekter i 2025,2026 samt forventede overførsler fra 2024. 

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2025

2026

2027

2028

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anlægsbevillinger TPL

 

45.555

1.000

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansiering

 

 

 

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

45.555

1.000

 

 

Kassen

 

 

 

 

 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

Sagens forløb

03/02/2025 Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget
At. 1: Indstillet til Byrådets godkendelse.

7. Garantistillelse for lån ved stiftelsen af AffaldPlus Affaldsenergi A/S (B)

Beslutning

At 1-5: Indstilles til Byrådets godkendelse.

Kompetence

Byrådet

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende, at der i forbindelse med etablering af AffaldPlus Affaldenergi A/S overdrages gæld fra AffaldPlus I/S med 43,5 mio. kr. i Kommunekredit til AffaldPlus Affaldenergi A/S, og at der stilles kommunal garanti for kommunens ejerandel på 25,44 %

Garantiforpligtigelsen fordeles forholdsmæssigt mellem ejerkommunerne, hvoraf Slagelse Kommunes andel udgør 25,44 % svarende til 11,1 mio. kr.

Garantiprovisionen fastsættes til 0,6 %.

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet godkender at kommunens ejerandel, på 25,44 % fastlagt i Bilag 2 til vedtægterne for AffaldPlus A/S, og jf. nedennævnte tabel benyttes i beregningsgrundlaget for den forholdsmæssige garanti. 

2. at Byrådet godkender at Slagelse Kommune stiller forholdsmæssig garanti med 11.065.545,10 kr. for lån i Kommunekredit, der skal overtages af AffaldPlus Affaldenergi A/S ved selskabets overtagelse af aktiviteten og omdannelse fra interessentskab til aktieselskab pr. 16. december 2024. 

3. at Byrådet godkender at garantiprovision for den fortsatte del af AffaldPlus I/S uændret opkræves med 0,5 % jf. tidligere aftale.

4. at Byrådet godkender at garantiprovision for AffaldPlus Affaldenergi A/S opkræves med 0,6 % jf. anbefaling fra PWC. 

5. at Byrådet godkender at den nuværende afregningsmetode for AffaldPlus I/S bliver gældende for begge selskaber, sådan at opkrævningen af garantiprovisionen sker bagudrettet. For AffaldPlus Affaldenergi A/S betyder det, at første opkrævning af garantiprovision gældende for 2025 opkræves primo 2026 opgjort efter restgælden pr. 31/12 2025.

Sagens indhold

Ved gennemførelsen af markedsgørelsen af affaldsbehandlingen skal den del af AffaldPlus I/S,der omfatter affaldsforbrænding, omdannes til et kommunalt ejet aktieselskab – AffaldPlus Affaldsenergi A/S – der kan agere på konkurrencemæssige vilkår. Ved denne omdannelse skal ejerkommunerne hver især stille garantier for de lån hos Kommunekredit, som AffaldPlus Affaldsenergi A/S skal overtage fra AffaldPlus I/S.

Kommunekredit yder i almindelighed lån til kommuner og til kommunale fællesskaber.

Kommunerne bag AffaldPlus I/S har hidtil stillet interessentgaranti for lånene hos KommuneKredit

Ved AffaldPlus Affaldsenergi A/S’ overtagelse af lån i Kommunekredit fra AffaldPlus I/S vil de hidtidige lån med solidarisk interessenthæftelse skulle afløses af lån med pro rata hæftelse, hvor ejerkommunerne hæfter for og stiller garanti for forholdsmæssige andele af gælden. Forholdet er baseret på ejerfordelingen i bilag 2 til vedtægterne for AffaldPlus I/S.

AffaldPlus Affaldsenergi A/S etableres med virkning fra 16. december 2024 og skal i forbindelse med omdannelsen fra interessentskab til aktieselskab med overdragelsesbalancen overtage aktiver og passiver – herunder gælden til KommuneKredit – fra AffaldPlus I/S

AffaldPlus I/S vil pr. 16.12.2024 have følgende lån i KommuneKredit, som overdrages til AffaldPlus Affaldsenergi A/S: 

Lån

Hovedstol

Restgæld pr. 16.12.2024 

Lån nr. 201442481

35.000.000,00

11.083.333,36

Lån nr. 202356801

12.000.000,00

11.000.000,00

Lån nr. 202356949

33.649.481,25

21.413.306,25

I alt

80.649.481,25

43.496.639,61

Ejerkommunerne skal således tilsammen stille garanti for 43.496.639,61 pr. 16.12.2024. I forbindelse med garantien opkræves der efter sædvane garantiprovision. En aktuel sats for garantiprovision vil være 0,6 % af garantibeløbet.

Med ejerfordelingen fastlagt i bilag 2 til vedtægterne for AffaldPlus I/S ser henholdsvis garantibeløb og garantiprovision således ud for ejerkommunerne:

Ejereejerandel %     garantiandel kr.garantiprovision 0,6 % i kr.
Faxe 11,915.180.449,78 31.082,70
Næstved 26,9811.735.393,3770.412,36
Ringsted 11,464.984.714,9029.908,29
Slagelse 25,4411.065.545,1266.393,27
Sorø 9,714.223.523,7125.341,14
Vordingborg 14,506.307.012,7437.842,08
I alt 100,0043.496.639,61 260.979.84

Det betyder at Slagelse Kommune skal garantere for 11.065.545,12 kr. pr. 16.12.2024.

Beregningen af garantiprovisionen er alene tiltænkt som et eksempel, og ikke udtryk for en egentlig opkrævning. Alle kommuner bør på nuværende tidspunkt have opkrævet, eller være meget tæt på at have opkrævet garantiprovision for 2024 vedr. AffaldPlus I/S.

Første opkrævning af garantiprovision vedr. AffaldPlus Affaldsenergi A/S (for 2025) opkræves primo 2026 opgjort efter restgælden pr. 31/12 2025.

Det anbefales, at der ikke sker afregning fra kommunerne mellem de to selskaber af garantiprovision i perioden 16/12-24 - 31/12-24, der administrativt kan virke tungt at seks kommuner alle skal håndtere minimale 16 dage med små beløb, og derfor er anbefalingen at AffaldPlus Affaldsenergi A/S først opkræves garantiprovision fra 2025.

Retligt grundlag

Varmeforsyningslovens § 2 b stk. 3,  § 2 i og Lov om elforsyning § 4 a.

Garantiprovision opkræves på foranledning af Artikel 107 stk. 1 i traktat om Den Europæiske Unions Funktionsmåde. Kommissionens meddelelse om anvendelse af EF-Traktatens artikel 87 og 88 på statsstøtte i form af garantier.

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger

Tværgående konsekvenser

Lignende sager bliver behandlet i de øvrige ejer kommuner.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

8. Bisserup Byting ansøgning om mellemfinansiering (B)

Beslutning

At 1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

Kompetence

Byrådet

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget beslutte at imødekomme ansøgning fra Bisserup Byting om mellemfinansiering af 153.200 kr. i form af et lån i forbindelse med tildelte lagmidler til projekt "Et flagskib" tæt på strand, havn og hav".

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet godkender kommunal mellemfinansiering for tildelte lag-midler på 153.200 kr.

 

Sagens indhold

Bisserup Byting har den 9. juli 2024  fået tilsagn fra Plan- og Landdistriktsstyrelsen, om støtte (lag-midler) til projekt Et "flagskib" tæt på strand, havn og hav på i alt 153.200 kr. Det samlede projekt er budgetteret til 670.40250 kr. Tilskud af lag-midler kan først udbetales, når projektet er færdigt, og der foreligger et godkendt projektregnskab. Bytinget har derfor behov for et lån til mellemfinansiering af projektet på 153.200 kr.

Det er et projekt, der omfatter renovering af Bisserups nedslidte legeplads, samt etablering af en oplevelsessti for børn. Den nye legeplads skal blandt andet indeholde et stort "sørøverskib" og nye gynger. Den samlede projektsum udgør 670.402,50 kr., der finansieres således:

"Liv og Land" Den Nationale Landdistriktspulje      247.500 kr.
LAG-midler153.200 kr.
KVIK-midler50.000 kr.
Sundhedslandsby-projektet21.000 kr.
Egenfinansiering 50.000 kr.
Finansiering i alt521.700 kr.

Der er søgt yderligere fondsmidler til dækning af fiskeruse og gyngestativ.

Projektet er påbegyndt og sørøverskibet er færdigmonteret og godkendt uden anmærkninger.  Anmodning om udbetaling af tilskud fra Plan- og Landdistriktsstyrelsen skal være indsendt senest den 8. juli 2026.

Bisserup Byting har i regnskab 2024 et overskud på 2.584,66 kr. før investeringen og et bank indestående på 158.848,14 kr., hvoraf 39.034,95 er øremærket Bisserup Brandberedskab.

Byrådet traf den 27. maj 2013 en principbeslutning, om at yde mellem finansiering i form af et lån til foreninger m.v., der har fået tilsagn om EU- og Statsstøtte, og hvor tilskuddet først afregnes når projektet er færdigt og der er aflagt regnskab. Den samlede ramme, der stilles til rådighed udgør 2 mio. kr. og på følgende vilkår:

  • Kommunen skal have lovhjemmel til at yde støtte til foreningen
  • Foreningen skal være hjemmehørende i Slagelse Kommune
  • Lån kan maksimalt udgør 250.000 kr., og kan aldrig udgøre mere en tilsagnet.
  • Der udstedes gældsbrev på lånets størrelse
  • Der udarbejdes likviditetsbudget og lånet udbetales i rater efter behov
  • Tilbagebetalingen sker når projektet er afsluttet og tilskuddet udbetalt.

Slagelse Kommune har p.t. ydet mellemfinansiering til Bykontoret i Skælskør til projekt Lagunestien.


Retligt grundlag

Landdistriktsloven § 4

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Der er lang sagsbehandlingstid i styrelsen, hvorfor tilskuddet først forventes udbetalt i 2026.

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2025

2026

2027

2028

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Drift

 

 

 

 

 

Anlæg

 

 

 

 

 

Afledt drift

 

 

 

 

 

Finansiering

1.04

153,2

-153,2

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

 

 

 

 

Kassen

1.04

-153,2

153,2

 

 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Der udarbejdes et gældsbrev mellem Slagelse Kommune og Bisserup Byting og Slagelse Kommune får transport i udbetalingen fra styrelsen.

9. Model for kommunal garantistillelse overfor SK Forsyning A/S (B)

Beslutning

At 1: Model 1 indstilles til Byrådets godkendelse.

(C) og Thomas Vesth (UFP) undlod at stemme.

Kompetence

Byrådet

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende principmodel for at vedtage hensigtserklæring om endelig finansiering af projekter med kommunal garanti for SK Forsyning

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet godkender model for fremtidige hensigtserklæringer om at stille kommunal garanti for slutfinansiering af konkrete projekter i SK Forsyning.

 

Sagens indhold

SK Forsyning står overfor en række større anlægsprojekter i de kommende år i både SK Varme, SK Vand og SK Spildevand. Projekterne skal lånefinansieres og selskaberne vil få behov for at lånefinansiering i både anlægsfasen og efter ibrugtagning. I forlængelse af sag om garanti for et varmeprojekt på byrådets møde den 25. november 2024 og de efterfølgende administrative dialoger kan der peges på to forskellige modeller for kommunal garantistillelse.

Der er arbejdet på 2 modeller:

1. Byrådet godkender hensigtserklæring om at stille garanti for slutfinansiering, hvorefter forsyningsselskabet kan etablere en byggekredit hos 3. part. Garantistillelse af slutfinansiering sker efter ansøgning og godkendes af Byrådet. Her fastsættes tillige garantiprovision.

2. Forsyningsselskabet optager en byggekredit i Kommunekredit med en kommunal garanti. Der udarbejdes en betalingsplan, således at der kun betales garantiprovision af de frigivne beløb. Når et projekt er færdiggjort bliver byggekreditten erstattet af en slutfinansiering. Byrådet godkender kommunal garanti for byggekredit og slutfinansiering i en og samme sag. Garantiprovisionen fastsættes ligeledes i denne sag.

For begge modeller gælder at Envafors i ansøgningerne oplyser, hvilke planer, projekt godkendelser m.v., der kan knyttes til de enkelte projekter og dermed garantier. Status på økonomi og udbud og andet der har betydning for projektets gennemførsel oplyses samtidig.

Envafors foretrækker model 1, da det vil give en større fleksibilitet i optimering af de samlede finansielle omkostninger ved at der i perioder med overskudslikviditet i forbindelse med forbrugernes betalinger kan reduceres i den samlede finansielle omkostning til gavn for forbrugerne. 

Til orientering kan det oplyses, at Envafors A/S er forsyningsselskabernes serviceselskab, hvor al aktivitet og administration sker på vegne af forsyningsselskaberne, herunder SK Spildevand A/S, Sk Vand A/S og SK Varme A/S.  

Der er således to handlemuligheder for Byrådet enten at beslutte at der kan godkendes hensigtserklæring jf. model 1 eller stilles garanti for en byggekredit jf. model 2. Garantiprovision fastsættes i forbindelse med garantistillelse.

 

Retligt grundlag

Lovhjemmel til at stille kommunal garanti findes i sektorloven for de enkelt forsyningsområder, hvorimod principperne for kommunal garantistillelse fastsættes af Byrådet indenfor rammerne af lånebekendtgørelsen m.v.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Slagelse Kommune vil ikke have udgifter ved model 1, ligesom der ikke vil være indtægter fra garantiprovision før der gives egentlig garanti til slutfinansiering af de givne projekter.

Såfremt model 2 godkendes, skal der tillige godkendes garantiprovision på 0,5 % (efter gældende principper for kommunal garantistillelse og fastsættelse af garantiprovision). Garantiprovisionen opkræves på baggrund af en betalingsplan, således at der løbende opkræves provision af det frigivne beløb på byggekreditten.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Byrådet skal i model 1 behandle en ansøgning om garantistillelse og fastsættelse af garantiprovision løbende, når projekter skal slutfinansieres. Det vil blive tilstræbt at ske en til to gange årligt  

10. SK Spildevand A/S søger om hensigtserklæring til kommunal garanti til slutfinansiering (B)

Beslutning

At.1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende ansøgning fra SK Spildevand A/S om en hensigtserklæring til endelige finansiering af projekter med kommunal garanti for 100 mio. kr.

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet godkender at kommunen har til hensigt, at stille kommunal garanti på 100 mio. kr. for slutfinansiering til de anførte projekter.  

 

Sagens indhold

SK Spildevand A/S søger om en hensigtserklæring fra Byrådet om at Slagelse Kommune vil stille kommunal garanti for slutfinansiering på 100 mio.kr.

Projekter der søges hensigtserklæring om kommunal garanti for slutfinansiering i 2025:

ProjektForventet anlægssum i 2025StatusFinansiering via byggekredit i 2025
Slamforbrændingsanlæg:    
  • Slagelse 
58 mio. kr.Sendes i udbud i febr. 202550 mio. kr.
Kloakering landsbyer og sommerhusområder    
  • Flakkebjerg 
17 mio. kr. Projekteringsfase - forventet udbud 2. kvt. 2025 
  • Skørpinge 
20 mio. kr.Projekteringsfase forventet udbud 2. kvt. 2025  
  • Frølunde Fed
47 mio.kr.Er i udbud - forventet projektstart 2. kvt. 2025  50 mio. kr.

Slamforbrændingsanlæg: projektet omfatter etablering af slamforbrænding på renseanlægget i Slagelse for at håndtere den slam, der på grund af PFAS ikke længere kan køres på landbrugsjord.

Kloakering landsbyer og sommerhusområder: de tre projekter omfatter Flakkebjerg Stationsby og Skørpinge kloakering af landsbyer og for Frølunde Fed er det kloakering i det sidste sommerhusområde ved storebæltskysten.

Alle ovennævnte projekter gennemføres som en del af den vedtagne spildevandsplan, hvor der forventes at skulle investeres ca. 900 mio. kr. over de kommende 8 år. 

Handlemuligheder:

1. Forsyningsselskabet har en byggekredit hos 3. part, men hvor Byrådet giver en hensigtserklæring på, at der er en forventning om, at der kan gives en garanti til en slutfinansiering. Garantistillelse af slutfinansieringen sker efter ansøgning og godkendes af Byrådet. Her fastsættes tillige garantiprovision.

2. Forsyningsselskabet optager en byggekredit i Kommunekredit med en kommunal garanti. Der udarbejdes en betalingsplan, således at der kun betales garantiprovision af de frigivne beløb. Når projektet er færdiggjort bliver byggekreditten erstattet af en slutfinansiering. Byrådet godkender kommunal garanti for byggekredit og slutfinansiering i en og samme sag. Garantiprovisionen fastsættes ligeledes i denne sag.

Med baggrund i sag nr. 9 på dette møde, anbefaler administrationen model 1.

 

Retligt grundlag

Vandsektorlovens § 16:

Stk. 2. Kommunalbestyrelsen kan endvidere meddele garanti for lån, der er optaget af et spildevandsforsyningsselskab til finansiering af omkostninger til etablering af spildevandsanlæg i tilfælde, hvor kommunalbestyrelsen har truffet afgørelse i medfør af § 4, stk. 2, i lov om betalingsregler for spildevandsforsyningsselskaber m.v.

Stk. 3. Kommunen opkræver et vederlag for meddelelse af lånegaranti, jf. stk. 1 og 2. Vederlaget skal fastsættes på markedsvilkår. Vandselskaber kan på baggrund af kommunal garantistillelse, jf. stk. 1 og 2, optage lån hos og indgå leasingaftaler med KommuneKredit.

Bekendtgørelse om kommunernes låntagning og meddelelse af garantier m.v. § 3 stk. 3 hvor det fremgår, at den del af lån optaget af vandselskaber, der kan stilles garanti for i medfør af Vandsektorlovens §16 stk. 1 og 2, samt garanti herfor, henregnes ikke til kommunens låntagning.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Der er p.t. kommunal garanti for 105 mio. kr. i Kommunekredit for lån optaget af SK Spildevand A/S. 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Byrådet skal behandle en ansøgning om garantistillelse og fastsættelse af garantiprovision ultimo 2025, såfremt indstillingen godkendes.  

 

 

 

 

 

 

11. SK Vand A/S søger om hensigtserklæring til kommunal garanti for slutfinansiering (B)

Beslutning

At.1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende ansøgning fra SK Vand A/S om en hensigtserklæring til endelige finansiering af projekter med kommunal garanti for 125 mio. kr.

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet godkender at kommunen har til hensigt, at stille kommunal garanti på 125 mio. kr. for slutfinansiering til de anførte projekter.  


Sagens indhold

SK Vand A/S søger om en hensigtserklæring fra Byrådet om at Slagelse Kommune vil stille kommunal garanti for slutfinansiering på 125 mio.kr. 

Projekter der søges hensigtserklæring om kommunal garanti for slutfinansiering i 2025;

ProjekterForventet anlægssumStatus Finansieret via byggekredit
Nyt Vandværk Antvorskov    
  • Etablering af vandværk 
78 mio. kr.I anlægsfase - forventet afsluttet i 2026 
  • Transmissionsledninger råvand 
72 mio. kr.Er i udbud - forventet projektstart 2. kvt 2025102 mio. kr.
BNBO erstatninger 23 mio. kr. Aftaler indgået - løbende udbetaling23 mio. kr.

BNBO erstatninger er en følge af den vedtagne sektorplan og aftalerne er indgået i samarbejde med Slagelse Kommune.

Nyt vandværk Antvorskov og de tilhørende transmissionsledninger skal erstatte det aldrende vandværk Valbygård og fremtidssikre forsyningssikkerheden på vandområdet i hele kommunen.

Handlemuligheder:

1.Forsyningsselskabet har en byggekredit hos 3. part, men hvor Byrådet giver en hensigtserklæring på, at der er en forventning om, at der kan gives en garanti til en slutfinansiering. Garantistillelse af slutfinansieringen sker efter ansøgning og godkendes af Byrådet. Her fastsættes tillige garantiprovision.

2. Forsyningsselskabet optager en byggekredit i Kommunekredit med en kommunal garanti. Der udarbejdes en betalingsplan, således at der kun betales garantiprovision af de frigivne beløb. Når projektet er færdiggjort bliver byggekreditten erstattet af en slutfinansiering. Byrådet godkender kommunal garanti for byggekredit og slutfinansiering i en og samme sag. Garantiprovisionen fastsættes ligeledes i denne sag.

Med baggrund i sag nr. 9 på dette møde, anbefaler administrationen model 1.

 

Retligt grundlag

Vandsektorlovens § 16:

Stk.1 En kommune kan meddele garanti for lån, der optages af et vandselskab til finansiering af vandselskabets investeringsudgifter i hovedvirksomheden, herunder til indvinding og distribution af brugsvand samt kloakering og rensningsanlæg, i det omfang lånet kan indregnes i vandprisen i det pågældende vandselskab.

Stk. 3. Kommunen opkræver et vederlag for meddelelse af lånegaranti, jf. stk. 1 og 2. Vederlaget skal fastsættes på markedsvilkår. Vandselskaber kan på baggrund af kommunal garantistillelse, jf. stk. 1 og 2, optage lån hos og indgå leasingaftaler med KommuneKredit.

Bekendtgørelse om kommunernes låntagning og meddelelse af garantier m.v. § 3 stk. 3 hvor det fremgår, at den del af lån optaget af vandselskaber, der kan stilles garanti for i medfør af Vandsektorlovens §16 stk. 1 og 2, samt garanti herfor, henregnes ikke til kommunens låntagning. 

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Der er p.t. kommunal garanti for 0,7 mio. kr. i SK Vand A/S. 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Byrådet skal behandle en ansøgning om garantistillelse og fastsættelse af garantiprovision ultimo 2025, såfremt indstillingen godkendes.  

12. SK Varme A/S søger om hensigtserklæring til kommunal garanti for slutfinansiering (B)

Beslutning

At.1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

(C) og Thomas Vesth (UFP) undlod at stemme.



Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende ansøgning fra SK Varme A/S om en hensigtserklæring til endelig finansiering af projekter med kommunal garanti for 250 mio. kr.

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet godkender at kommunen har til hensigt, at stille kommunal garanti på 250 mio. kr. for slutfinansiering til de anførte projekter.

 

Sagens indhold

SK Varme A/S søger om en hensigtserklæring fra Byrådet om, at Slagelse Kommune vil stille kommunal garanti for slutfinansiering på 250 mio. kr.

Projekter der søges hensigtserklæring om kommunal garanti for slutfinansiering i 2025:

ProjekterForventet anlægssumProjektgodkendelse  i KMUGodkendt anlægssum i projektgodkendelsenFinansieret via byggekredit
Udrulning af Fjernevarme i Slagelse    
  • Område 2024 
160 mio. kr.9/1 2023 125 mio. kr. 
  • Område 2025 
34 mio. kr.9/1 202333 mio. kr.115 mio. kr.
Varmepumpe i Slagelse    
  • Etablering
124 mio. kr.3/5 2022 95 mio.kr. 
  • Ringledning 
62 mio. kr.3/5 2022 28 mio. kr.80 mio. kr.
Varmepumpe Halskov     
  •  Etablering
155 mio. kr.Godk. MPL 10/8 202190 mio. kr.
  •  delfinansieret via lån i Kommunekredit 
-100 mio.kr.  55 mio. kr. 

Udrulning af fjernvarme i Slagelse:

Envarfors oplyser, at projektforslaget er udarbejdet i 2022 og godkendt i 2023. Område 2024 vedrører i projektforslaget tilslutning af 877 forbrugere, hvor der på nuværende tidspunkt forventes op mod 950 tilsluttede forbrugere. Område 2025 vedrører i projektforslaget 261 forbrugere, hvilket forventes at være på niveau med det tilsluttede. Den beregnede business-case viser endvidere et positivt resultat med uændrede varmepriser over projektets forventede 30-årige løbetid.

Varmepumpe i Slagelse:

Envafors oplyser, at projektforslaget er udarbejdet i 2020 og godkendt i 2021. Projektforslaget har blandt andet ikke indeholdt om- og sambygningsomkostninger til eksisterende anlæg - der er i overensstemmelse med retningslinjerne for det udarbejdede projektforslag. Omkostningerne er indregnet i det endelige projekt.

Varmepumpe i Halskov:

Envafors oplyser, at projektforslaget er udarbejdet i 2020 og godkendt i 2021. Udover de store prisstigninger er der i forhold til projektforslaget i det endelige projekt indregnet omkostninger til udvidelse af pumperum og røggaskondensering for at sikre optimal udnyttelse af energien. 

Myndighedsgodkendelser:

De enkelt varmeprojekter bliver godkendt på baggrund af projektbeskrivelse og en udarbejdet samfundsøkonomisk analyse med en godkendelse af en samlet anlægssum. Der arbejdes p.t. at få nogle klare retningslinjer for, hvor længe en projektgodkendelse kan være gyldig/udløbsdato, ligesom der arbejdes på en model for pristalsregulering, da der kan gå en årrække fra anlægssummens godkendelse til at projektet realiseres. Bliver afvigelserne for store, så skal projektet godkendes på ny. 

Handlemuligheder:

1. Forsyningsselskabet har en byggekredit hos 3. part, men hvor Byrådet giver en hensigtserklæring på, at der er en forventning om, at der kan gives en garanti til en slutfinansiering. Garantistillelse af slutfinansieringen sker efter ansøgning og godkendes af Byrådet. Her fastsættes tillige garantiprovision.

2. Forsyningsselskabet optager en byggekredit i Kommunekredit med en kommunal garanti. Der udarbejdes en betalingsplan, således at der kun betales garantiprovision af de frigivne beløb. Når projektet er færdiggjort bliver byggekreditten erstattet af en slutfinansiering. Byrådet godkender kommunal garanti for byggekredit og slutfinansiering i en og samme sag. Garantiprovisionen fastsættes ligeledes i denne sag.

 

Retligt grundlag

Varmeforsyningslovens § 2 d:

En kommune kan i overensstemmelse med EU’s statsstøtteregler stille garanti for lånoptagelse til finansiering af anlægsinvesteringer eller driftsaktiviteter i en virksomhed som nævnt i § 2 b med undtagelse af virksomhed, som driver varmepumper til kombineret produktion af varme og køling, jf. dog stk. 2-6.

Bekendtgørelse om kommunernes låntagning og meddelelse af garantier m.v. § 2 stk. 1 nr. 2.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Der er p.t. stillet kommunal garanti for 508 mio. kr. i SK Varme A/S. 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Byrådet skal behandle ansøgning om garantistillelse og fastsættelse af garantiprovision ultimo 2025, såfremt indstillingen godkendes.

13. Slagelse Boligselskab søger om godkendelse af nyt Skema A og Skema B m.v. vedrørende opførsel af seniorboliger i Bisserup (B)

Beslutning

Knud Vincents (V) var inhabil og deltog ikke i behandlingen af punktet.

At 1-7: Indstilles til Byrådets godkendelse.



Inhabil: Knud Vincents

Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget beslutte om ansøgning fra Slagelse Boligselskab om nyt Skema A og Skema B i forbindelse med opførsel af 11 familieboliger i Bisserup med en samlet anskaffelsessum på 24,6 mio. kr. skal godkendes.

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet på Statens vegne meddeler tilsagn om etablering af 11 almene familieboliger i Bisserup.

2. at Byrådet godkender nyt Skema A med en anskaffelsespris på 24.637.000 kr.

3. at Byrådet godkender Skema B på betingelse af at Skema B er enslydende med Skema A. 

4. at Byrådet godkender kommunal garantistillelse for lån svarende til 90 % af anskaffelsessummen p.t. 22.173.300 kr.

5. at Byrådet godkender en gennemsnitlig husleje på 1.112 kr./m2.

6. at Byrådet godkender at grundkapitallån forhøjes med 58.960 kr. finansieret af kassen.

7. at Byrådet godkender udlejningsaftale.

 

Sagens indhold

Byrådet godkendte den 24. juni 2024 Skema A med en anskaffelsessum på 22.173.300 kr. i forbindelse med opførsel af 11 almene familieboliger i Bisserup, målrettet seniorer +60 bosiddende i Bisserup og omegn. Afdelingen har fået navnet Bisserupgård.

Projektet blev udbudt i efteråret 2024, men udbuddet førte til en for høj pris i forhold til maksimumbeløbet gældende for 2024. Efter planen skal projektet gennemføres i 2025/2026, hvorfor det anbefales, at projektet behandles og godkendes efter maksimumbeløbet gældende for 2025. For at det kan gøres, så skal der godkendes nyt Skema A i 2025, som grundlag for projektet. Samtidig godkendes Skema B med henblik på, at byggeriet kan sættes i gang på baggrund af det gennemførte udbud.

Til orientering bliver maksimumbeløbet fastsat af Social- og Boligstyrelsen. 

Finansieringen kan skitseres således fra gammelt Skema A til nyt Skema A og Skema B:

 Gl. Skema ANyt Skema ASkema B
Anskaffelsessum 23.901.000 kr. 24.637.000 kr. 24.637.000 kr.
Realkreditlån 21.511.000 kr.22.173.300 kr.22.173.300 kr.
Grundkapital 8 % 1.912.000 kr. 1.970.960 kr.1.970.960 kr.
Beboerindskud  478.000 kr.492.740 kr.492.740 kr. 
Maksimumbeløb pr. bolig 391.360 kr.403.280 kr. 
Maksimumbeløb pr. m2 20.120 kr.20.740 kr. 
Husleje pr. m2 1.116 kr.1.112 kr. 

Skema B kan teknisk ikke indberettes i Bossinf. før Skema A er godkendt, hvorfor godkendelse af Skema B føres betinget af, at dette er enslydende med Skema A.

Projektet er uændret i forhold til tidligere godkendelse og omfatter 11 familieboliger fordelt på to typer boliger:

Antal størrelseantal m2husleje 
3797.800 kr. 
31008.690 kr. 

Det samlede boligareal udgør 974 m2. Huslejen er uden forbrug og den gennemsnitlige husleje udgør 1.112 kr./m2., en anelse mindre end det oprindelige Skema A fra 2024.

Slagelse kommune forpligter sig til at stille garanti for 90 % af anskaffelsessummen. Der er regaranti fra Staten med 50 %.

Grundkapital

Grundkapitalen beregnes med 8 % af anskaffelsessummen, idet den gennemsnitlige boligstørrelse er under 90 m2. Der er i 2024 bevilget 1.912.000 kr. til grundkapitallån jf. det oprindelige Skema A fra 2024. Grundkapitalen for nyt Skema A udgør 1.970.960 kr. - en mindre forhøjelse på 58.960 kr. Forhøjelsen skal finansieres af kassen.

Grund

Grunden købes af privat grundejer og købet er betinget af, at Skema A og B godkendes af Slagelse Kommune. Grunden er beliggende på Skolebakken 4, Bisserup.

Lokalplan

Bebyggelsen er omfattet af lokalplan nr. 1135 for Bisserup, hvoraf det fremgår, at grunden på Skolebakken 4 er beliggende i delområde 1, som ifølge lokalplanen "kendetegnes ved at indeholde de mere oprindelige og bevaringsværdige bygninger i Bisserup, så i dette område stiller lokalplanens bestemmelser på en række områder skærpede krav til bygningers bevarelse og til nyt byggeri"

Projektet opføres med en disponering, som svarer til en 3-længet gård (3 blokke og som rækkehuse).

Udlejningsaftale

Efter almenboliglovens § 60, stk. 1, kan byrådet og Slagelse Boligselskab indgå aftale om, at de ledige boliger i en boligafdeling skal udlejes efter særlige kriterier (fleksibel udlejning).

Boligselskabet ønsker en udlejningsaftale primært målrettet mod:

Boligsøgende seniorer over 60 år, som ønsker at afhænde egen bolig i Bisserup og omegn har fortrinsret til boligerne i afdelingen Bisserupgård.

Beboerdemokrati

Organisationsbestyrelsen har godkendt nyt Skema A og Skema B den 8. januar 2025.

Udbud

Projektet har været udbudt i indbudt licitation i efteråret 2024 til 3 bydende hvoraf 2 entreprenører valgte at byde på projektet. Skovby havde både det bedste og det billigste projekt, og efter forhandling med entreprenøren er Boligselskabet kommet i hus med et projekt beskrevet i Bilag 3.

Tidshorisont

Der forventes byggestart omkring 1. juni 2025 med forventet indflytning den 1. juni 2026.

Ansøgning fra Slagelse Boligselskab og nyt Skema A vedhæftes sagen til orientering.

 

 

Retligt grundlag

Almenboliglovens § 115 (ydelsesstøtte til nybyggeri), Almenboliglovens § 118 (finansiering, og Almenboliglovens § 127 (kommunal garanti).

Bekendtgørelse om støtte til almene boliger m.v.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Forhøjelse af grundkapitallån

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2025

2026

2027

2028

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Drift

 

 

 

 

 

Anlæg

 

 

 

 

 

Afledt drift

 

 

 

 

 

Finansiering

1.04

59,6

 

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

 

 

 

 

Kassen

1.04

-59,6

 

 

 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

14. Slagelse Boligselskab søger om godkendelse af nyt projekt og Skema A på Sverigesvej (B)

Beslutning

At 1-5: Indstilles til Byrådets godkendelse.


Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan efter indstilling fra Økonomiudvalget godkende ansøgning fra Slagelse Boligselskab om godkendelse af et nyt projekt på Sverigesvej om opførsel af 32 almene familieboliger med en samlet anskaffelsessum på 62,2 mio. kr.

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Byrådet på Statens vegne meddeler tilsagn om etablering af 32 almene familieboliger

2. at Byrådet godkender Skema A med en anskaffelsessum på 62.204.000 kr.

3. at Byrådet godkender en gennemsnitlig årlig husleje på 1.234 kr./m2

4. at Byrådet godkender kommunal garantistillelse for 90% af anskaffelsessummen p.t. svarende til 55.983.600 kr.

5. at Byrådet godkender, at den oprindelige bevilling til grundkapital på 9.591.000 kr. reduceres til 4.976.320 kr., hvorved 4.614.680 kr. ligges i kassen.


Sagens indhold

Byrådet godkendte den 24. juni 2024 et projekt på Sverigesvej, hvor Slagelse Boligselskab skulle opføre 56 almene familieboliger til en samlet anskaffelsessum på 119,9 mio. kr.. Et projekt med 56 rækkehuse i 2 og 3 plan og med visionen om et byggeri, som kunne opføres med et meget lavt CO2-aftryk.

Projektet har efterfølgende været i udbudt i EU-licitation i totalentreprise til 3 bydende. Der var 2, der valgte at afgive et bud på projektet, og begge projekter lån meget langt over den økonomiske ramme for alment boligbyggeri. Det har derfor ikke været muligt, at gennemføre projektet og det godkendte Skema A blev efter anmodning fra boligselskabet annulleret. 

Boligerne var målrettet udlejning til Region Sjællands personale på Slagelse Sygehus. 

Projektet er på foranledning af Slagelse Boligselskab og i dialog med Region Sjælland og Slagelse Kommune efterfølgende tilrettet, således at der opføres 32 almene familieboliger - hovedsageligt på de 12 bestående fundamenter. Alle boliger bliver 1-plans boliger med udgangspunkt i den vedtagne lokalplan, som sætter rammer for byggefelter, højder, kvalitet og materialer til bebyggelsen.

Slagelse Boligselskab arbejder stadig på, at byggeriet opføres med et lavt CO2-aftryk, men dette vil ikke som i første projekt være et afgørende konkurrence paramenter.

Afdelingen bliver opkaldt efter tidligere formand for boligselskabet Knud Glavind og får navnet Knuds Have.

De 32 boliger er fordelt med 12 boliger med 2 rum på 56,7 m2, 10 boliger med 3 rum på 73,1 m2 og 10 boliger med 4 rum på 96,6 m2. Det er et samlet boligareal på 2.377 m".

Projektets økonomi

Den samlede anskaffelsessum for Skema A udgør 62.204.000 kr., hvilket svarer til maksimum beløbet gældende for Slagelse Kommune i 2025. Anskaffelsessum finansieres således:

Støttet lån - optaget i realkreditinstitut     55.983.600 kr.
Kommunal grundkapitallån (8%) 4.976.320 kr.
Beboerindskud (2%) 1.244.080 kr.
Anskaffelsessum i alt   62.204.000 kr.

Slagelse Kommune forpligter sig til, at yde kommunal garanti for støttet lån og stille grundkapital til rådighed. Garantien udgør 90 % af anskaffelsessummen. Der er regaranti fra Staten med 50 %. 

Huslejeniveau:

Der vil blive opført 3 forskellige størrelser boliger:

Antal  Antal rum M2Husleje pr.md.
12 56,76.460 kr.
10373,17.900 kr.
10 496,68.800 kr.

Den gennemsnitlige husleje udgør 1.234 kr. pr. m2 og er uden forbrugsafgifter.

Grundkapital

Grundkapitalen beregnes med 8 % af anskaffelsessummen, idet den gennemsnitlige boligstørrelse er under 90 m2. Grundkapitalen udgør 4.976.320 kr. og er et lån, der er rente- og afdragsfrit i 50 år.

Byrådet bevilligede den 24/6 2024 grundkapital til opførsel af 56 almene familieboliger, det projekt der nu er droppet. Grundkapitalen til dette projekt udgjorde 9.591.000 kr. og dermed 4.614.680 kr. mere end der er behov for i det nye projekt.   

Grund

Projektet er baseret på en aftale om, at Slagelse Boligselskab køber grunden af Slagelse Kommune til en pris svarende til grundkapitalen. Salget er ikke momsbelagt, da fundamentet stadig er bevaret og dermed sidestilles med salg af bygninger. Slagelse Kommune står for nedrivning af den oprindelige ejendom, men fundamentet bevares og sanering af fundamentet står Slagelse Boligselskab for. Den samme aftale var gældende for det annullerede projekt., hvorfor Slagelse Kommune vil få 4.614.680 kr. mindre i indtægt ved salget af grunden.

Salget af grunden behandles i en særskilt sag.

Lokalplan

Lokalplan 1294 gældende for området er godkendt af Byrådet den 18. marts 2024.

Beboerdemokrati

Organisationsbestyrelsen i Slagelse Boligselskab har godkendt nærværende projekt og Skema A den 8. januar 2025.

Udbud

Projektet udbydes i totalentreprise i indbudt licitation til 3 bydende

Tidsplan

Slagelse Boligselskab forventer, at de kan fremsende Skema B inden sommeren 2025 og byggestart forventes i efteråret 2025. Byggeriet forventes at stå færdig primo 2027.

 

Retligt grundlag

Almenboliglovens § 115 ydelsesstøtte til nybyggeri

Almenboliglovens § 118 finansiering

Almenboliglovens § 127 Kommunal garanti

Bekendtgørelse om støtte til almene boliger m.v.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Reducering af grundkapitallån

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2025

2026

2027

2028

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Drift

 

 

 

 

 

Anlæg

 

 

 

 

 

Afledt drift

 

 

 

 

 

Finansiering

1.04

-4.614,7

 

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

 

 

 

 

Kassen

 

4.614,7

 

 

 

Indtægten for salg af grunden vil blive tilsvarende 4,6 mio. kr. mindre, men behandles i en særskilt sag.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

15. Salg af arealer ved Sverigesvej i Slagelse (B)

Beslutning

At 1-4: Indstilles til Byrådets godkendelse.



Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende ændring af salgsprisen på arealet Sverigesvej 15 og del af naboarealet i Slagelse som følge af et tilrettet projekt fra Slagelse Boligselskab, hvor antallet af almene boliger bl.a. er reduceret fra maks. 60 til 32 boliger.

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget godkende, at det afsatte rådighedsbeløb og indtægtsbevilling på 9.591.000 kr. nedsættes med 4.614.680 kr. Grundkapitalen på 8% af projektets anskaffelsessum bliver med det nye projekt på 4.976.320 kr., hvilket svarer til salgsprisen.

 

Indstilling

Chefen for Erhverv, Ejendomme og Teknik indstiller,

1. at Byrådet godkender at ændre salgsprisen på Sverigesvej 15 og del af naboarealet i Slagelse til 4.976.320 kr. (matr.nr. 278ad Slagelse Markjorder på 19.906 m2 og del af matr.nr. 278b Slagelse Markjorder på ca. 10.487 m2). Slagelse Boligselskabs overtagelse af arealerne finder sted efter nærmere aftale.

2. at Byrådet godkender, at salget er betinget af Byrådets godkendelse af skema A og B.

3. at Byrådet godkender, at der indarbejdes betingelse i købsaftalen om tilbageskødning til Slagelse Kommune, hvis byggeriet ikke gennemføres.

4. at Byrådet godkender, at rådighedsbeløb og indtægtsbevillingen nedsættes med 4.614.680 kr. Bevillingen bliver dermed på 4.976.320 kr., hvilket svarer til salgsprisen.

 

Sagens indhold

Byrådet godkendte den 24. juni 2024, at ejendommen skulle afstås som grundkapital til almenbyggeri og sælges til Slagelse Boligselskab for 9.591.000 kr. Slagelse Boligselskab udbød projektet i EU-licitation. De to indkomne bud lå meget langt over den økonomiske ramme for alment boligbyggeri og kunne ikke gennemføres i denne form. Som konsekvens heraf har Slagelse Boligselskab været i dialog med Slagelse Sygehus og Slagelse Kommune og tilrettet projektet, så der opføres 32 boliger som 1-plans boliger. Det betyder, at salgsprisen ændres fra 9.591.000 kr. til 4.976.320 kr.

Slagelse Boligselskab har fremsendt en ny ansøgning om godkendelse af skema A for Knuds Have (tidligere kaldet Trækuberne).

Økonomiudvalget behandler denne sag samtidigt med anden sag udarbejdet af Økonomi og Styring.

Salget er betinget af godkendelse af skema A og B.

Arealet er udlagt til boligområde i Lokalplan nr. 1294 Trækuberne, Sverigesvej, Slagelse.

Den købesum, som Slagelse Boligselskab skal betale i forhold til det ændrede projekt, udgør 4.976.320 kr. Det svarer til den kommunale grundkapital på 8% af anskaffelsessummen. Ejendommen er ikke momsbelagt. Alle omkostninger mv., som er forbundet med handlen, herunder tinglysningsafgifter, udmatrikulering, landinspektørudgifter, forundersøgelser til arkæologiske undersøgelser mv. betales af Slagelse Boligselskab.

Der indarbejdes betingelse i købsaftalen om, at såfremt byggeriet ikke kan gennemføres på grund af forhold, som køber ingen indflydelse har på, er sælger forpligtet til at tilbagekøbe ejendommen mod betaling af købesummen med tillæg af renter. Køber er på tilsvarende vis forpligtet til at tilbageskøde ejendommen til sælger.

Den 18. december 2023 godkendte Byrådet, at Slagelse Kommune afholder omkostningen på 8,8 mio. kr. til nedrivning og oprydning af grunden på Sverigesvej 15, Slagelse. Den opgave er ved at være gennemført.

 

Retligt grundlag

Salg af faste ejendomme til gennemførelse af offentligt støttet byggeri i henhold til Lov om almene boliger mv. er ikke omfattet af bekendtgørelsen om offentligt udbud ved salg af kommunens ejendomme.

Kasse og regnskabsregulativet gældende for Slagelse Kommune fastsætter, at ansøgning om rådighedsbeløb og anlægsbevillinger skal fremlægges til godkendelse i Byrådet.

For at gennemføre projektet er det nødvendigt, at Slagelse Kommune sælger matr.nr. 278ad Slagelse Markjorder på 19.906 m2 og del af matr.nr. 278b Slagelse Markjorder på ca. 10.460 m2 ved Sverigesvej i Slagelse til Slagelse Boligselskab. Det har været praksis at sælge kommunale grunde til en pris svarende til grundkapitalen og denne praksis var gældende, da salget af Sverigesvej blev iværksat.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Den kommunale grundkapital beløber sig til 4.976.320 kr. Det er en forudsætning, at Slagelse Boligselskab køber ejendommen af Slagelse Kommune for et beløb på 4.976.320 kr. Indtægten for grundsalget finansierer den kommunale grundkapital.

Grundkapital og salg af ejendommen er uden moms.

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2024

2025

2026

2027

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Drift

 

 

 

 

 

Anlæg - grundsalg

1.05

 

4.615

 

 

Afledt drift

 

 

 

 

 

Finansiering

1.04

 

 

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

 

 

 

 

Kassen

 

 

-4.615

 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

 

16. Slagelse almennyttige Boligselskab afd. 1 søger om huslejestigning (B)

Beslutning

At 1: Godkendt.

Kompetence

Økonomiudvalget

 

Beslutningstema

Økonomiudvalget kan godkende ansøgning fra Slagelse almennyttige Boligselskab (SAB) afd. 1 om huslejestigning på 13,5, % til udskiftning af fjernevarmeunits og akut opstået asbest renovering heraf.

 

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Økonomiudvalget godkender huslejestigning med 13,5 % for afd. 1 i SAB 

 

Sagens indhold

SAB søger om godkendelse af huslejestigning i afd. 1 Allehusene, beliggende Østre Alle 3-29, Slagelse. Afdelingen består af 18 ens boliger på 105,45 m2. 

Oprindelig havde afdelingen godkendt udskrift af fjernvarmeunits til en samlet anlægssum på 606.252 kr., finansieret med henlæggelser og et lån optaget i selskabets dispositionsfond. Den afledte huslejestigning heraf udgjorde 4%. En huslejestigning på 5% og derunder kræver ikke politisk godkendelse.

Da projektet med udskiftning af fjernvarmeunits blev påbegyndt i afdelingens kældre, blev der konstateret asbest i rørføringerne. En efterfølgende analyse af asbestindholdet konstaterede at alle 18 boliger skal asbestsaneres.

Udskiftning af fjernevarmeunits kan efter gældende regler ikke gennemføres uden en omfattende asbestsanering og udskiftningen anses for værende akut, da fjernvarmeunits´ne ikke fungerer tilstrækkeligt. 

Den samlede anlægsudgift for asbestsaneringen udgør 727.417 kr., der kan finansieres ved et lån fra selskabets dispositionsfond med en løbetid over 7 år og en årlig ydelse på 109.906 kr. Lånet forrentes med diskontoen -1% p.t. svarende til 1,6%. Da det er en uventet opstået situation har der ikke været afsat henlæggelser til formålet. 

Afdelingen har i mange år haft en lav husleje og har ifølge udarbejdet granskningsrapport et behov for øgede henlæggelser til kommende renoveringer. Der er derfor godkendt en generel huslejestigning på 18,6 %  med virkning pr. 1. april 2025. Huslejestigningen på 13,5 % vedrørende udskiftning af fjernvarmeunits og asbestsanering kommer oveni.

Huslejeniveau:

Huslejeleje m2/årstigning pr. md.stigning i %Husleje pr. md.stigning pr. md.
 før 1/4 2025507 kr.  4.518 kr. 
 fra 1/4 2025601 kr.94 kr.18,6 %5.359 kr.841 kr.
 afsluttet projekt units684 kr. 81 kr.13,5 %6.010 kr.651 kr.

Huslejen pr. md. er steget fra 4.518 kr. til først 5.359 kr. pr. 1/4 2025 og efter udskiftning af fjernvarmeunits med asbestsanering til 6.010 kr. En stigning på 33 %.  

Beboerdemokrati

Afdeling og selskab har i maj 2024 godkendt projekt angående nye fjernvarmeunits og finansiering m.v.  Arbejdet med asbestsanering, huslejestigning og finansiering er godkendt af selskabet den 9. december 2024, men har ikke været behandlet på et afdelingsmøde på grund af den akutte situation.

 

Retligt grundlag

Lov om almene boliger m.v.

Bekendtgørelse om drift af almene boliger m.v. § 79.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Den samlede årlige huslejestigning for udskiftning af fjernvarmeunits med asbestsanering i afdelingen udgør 140.616 kr. Såfremt lejerne er berettiget til boligstøtte, kan der være øgede udgifter hertil afhængig af husstandens sammensætning og indkomstgrundlag. Staten yder 50 % af udgiften til boligsikring og 75 % til boligydelse.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

17. Frivillige boligindskudslån (B)

Beslutning

At 1-2: Indstilles til Byrådets godkendelse.

At 3: Økonomiudvalget indstiller til Byrådets godkendelse, at der kan ydes frivillige boligindskudslån til målgruppe C.


Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Byrådet kan på baggrund af indstilling fra Økonomiudvalget beslutte om der skal ydes frivillige boligindskudslån til borgere/lejere der er påvirket af udviklingsplanerne på Motalavej i Korsør og Ringparken Kjerulfsvej, Albert Ibsensvej og Jacob Dampesvej i Slagelse.

 

Indstilling

Direktionen indstiller, 

1. at Byrådet godkender, at der kan ydes frivillige boligindskudslån,

2. at Byrådet godkender de vilkår og indtægtsgrænser der er anført under 'Vilkår - Frivillige boligindskudslån' for bevilling af frivilligt boligindskudslån

3. at Byrådet beslutter til hvilken kreds af beboere/lejere der kan ydes frivillige boligindskudslån, jf. det under handlemuligheder anførte.

 

Sagens indhold

Gennemførelse af udviklingsplanerne, som led i udmøntningen af Folketingets beslutning om omdannelse af boligsociale udsatte områder medfører, at boligselskaberne er nødt til at flytte en meget stor andel af lejerne, til midlertidige boliger og efterfølgende til permanente boliger.

De eksisterende lejligheder vil enten nedrives eller gennemgå så væsentlige ændringer, at boligindskuddet ikke bliver berørt, og dermed tilbagebetales til lejeren.

Der er i den forbindelse, på trods af at indskuddet fra det gamle lejemål tilbagebetales, en bekymring for, at nogle beboere ikke længere opfylder betingelserne for at få et nyt indskudslån til betaling af indskud i det nye permanente lejemål, ligesom nogle beboere har fået taget pant i deres indskud, og derfor ikke vil få sit indskud tilbage, og dermed vil komme i en økonomisk vanskelig situation, når de skal betale et nyt indskud ved en permanent genhusning.

Det foreslås derfor, at Kommunen tilbyder frivillige indskudslån, med henblik på, at afhjælpe situationen for nogle af disse beboere/lejere. Ifølge tidsplanen vil de første beboere/lejere få tilbudt permanent bolig i løbet af 2026.

Frivillige boligindskudslån
Lovgivningen giver mulighed for at kommuner, udover de lovpligtige boligindskudslån, kan yde frivillige boligindskudslån, og selv kan fastsatte rammerne herfor.

Ved frivillige indskudslån kan der sættes en valgfri årlig indtægtsgrænse som kriterie. Til orientering er indtægtsgrænserne (2025) for de lovpligtige boligindskudslån på kr. 288.792 for husholdninger uden børn, kr. 339.392 for husholdninger med 1 barn, kr. 389.992 for husholdninger 2 børn, kr. 440.592 for husholdninger med 3 børn, og kr. 491.192 for husholdninger med 4 eller flere børn.

Scenarier
Der er følgende scenarier for beboerne i lejemål som bliver omfattet af udviklingsplanen samt en vurdering af omfanget af antal beboere der vil kunne komme i betragtning til et frivilligt boligindskudslån, baseret på de vilkår der er anført i nærværende sagsfremstilling, samt baseret på de data der på tidspunktet for opgørelsen er taget udgangspunkt i.

  1. Beboer er bevilget boligindskudslån til betaling af indskud i sit nuværende lejemål. Anslået omfang 7-8 hustande.
  2. Beboer har indbetalt boligindskud til Boligselskabet i sit nuværende lejemål, og der er ikke andre forhold der gør sig gældende. Anslået omfang 3-5 hustande
  3. Beboer hvor der, via fogeden, er foretaget udlæg i deres indskud hos andre kreditorer. Anslået omfang 9-15 hustande.

Der vedlægges notat som beskriver sagen yderligere samt uddyber de tre anførte scenarier.

Handlemuligheder

Byrådet kan vælge,

  1. Godkende at udnytte muligheden for at bevilge frivillige boligindskudslån.
  2. Ikke at godkende muligheden for at bevilge frivillige boligindskudslån.

I tilfælde af I., skal det besluttes hvem der har retten til at udnytte muligheden for frivillige boligindskudslån.

  1. Skal kun gælde beboerne der i dag har et lovpligtigt boligindskudslån, og som ikke længere opfylder kriterierne. (Anslået 7-8 beboere/husstande).
  2. Skal gælde A. samt beboere der ikke har et beboerindskudslån, og hvor der ikke et taget pant i indskuddet. (Anslået yderligere 3-5 beboere/husstande).
  3. Skal gælde A. + B. samt beboere der, via fogeden har fået foretaget udlæg i deres indskud til andre kreditorer. (Anslået yderligere 9-15 husstande).

Dvs. at vælger Byrådet at medtage A, B og C vil det dreje sig om ca. 19-28 beboere/husstande.

Vilkår - Frivillige boligindskudslån
Der skal tages stilling til hvilke vilkår der skal gælde, samt hvilken hustandindkomst der skal gælde som indtægtsgrænse for de frivillige boligindskudslån. Administrationen foreslår:

  • Ordningen for frivillige boligindskudslån gælder kun lejere i de to områder i henholdsvis Korsør og Slagelse som er/bliver omfattet af gennemførelse af udviklingsplanerne.
  • For at være omfattet skal man bebo et lejemål i en af de to områder, og være omfattet af en flytning til en midlertidig og derefter en permanent bolig, eller omfattet af en flytning direkte til en permanent bolig.
  • Indtægtsgrænsen sættes til den for de lovpligtige boligindskudslån gældende grænse + 20.000 kr. Dvs. at indtægtsgrænsen for en husstand med 2 børn vil blive 409.992 kr.
  • Lånet gives på samme vilkår som de lovpligtige boligindskudslån, dvs. 5 år rente og afdragsfrit og herefter afdrag over 10 år med rentetilskrivning på 4,5% p.a.
  • Lånet skal indfries ved fraflytning.
  • Der kan ikke bevilges frivilligt boligindskudslån hvis beboeren har et lovpligtigt boligindskudslån.
  • Der kan kun ydes lån til beboere som tager imod det af boligselskaberne tilbudte permanente lejemål, som i øvrigt skal overholde de regler der gælder herfor. Hvis beboeren ikke ønsker at gøre brug af den tilbudte permanente bolig (der gives to tilbud), vil beboeren ikke være omfattet af muligheden for at søge et frivilligt boligindskudslån.
  • Bevilling af frivillige boligindskudslån gælder indtil udviklingsplanerne er gennemført.

Vurdering
Det er administrationens vurdering, at de ovenfor forslåede vilkår er saglige og sikre ligebehandling af beboerne. Det er også vurderingen, at afgrænsning af hvem der kan søge frivillige boligindskudslån er baseret på et gennemsigtigt, forståeligt og sagligt grundlag, og dette uanset hvilken beboerkreds Byrådet beslutter skal være omfattet af ordningen.

 

Retligt grundlag

Boligstøtteloven, LBK nr. 229 af 12/2-21 om individuel boligstøtte.

Kommuner kan vælge at yde frivillige boligindskudslån, jf. lov om individuel boligstøtte §59. Kommunen bestemmer selv betingelser og vilkår, dog skal de almindelige forvaltningsretlige grundsætninger iagttages, f.eks. kravene om ligebehandling og saglig begrundelse.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

I fald det besluttes, at der kan ydes frivillige boligindskudslån, vil Slagelse Kommune stå i udlæg indtil lånet er tilbagebetalt. I fald at det frivillige boligindskudslån, i lighed med det lovpli1gtige boligindskudslån, skal anvendes helt eller delvist til istandsættelse ved fraflytning, vil restancen blive søgt inddrevet via opkrævningen. Det vurderes, som følge af det forholdsvist begrænsede antal ansøgninger, samt til at projekterne løber over flere år, at udgifterne kan afholdes samme sted som de lovpligtige boligindskudslån, men med eget kontonr., idet der er tale om en kommunal udgift der ikke ydes refusion til.

Med udgangspunkt i nuværende boligindskudslån ligger niveauet for et frivilligt boligindskudslån pt. på mellem 6.000 kr. – 16.000 kr.

Det vurderes, at administration af den ekstra opgave, der alt andet lige vurderes som en begrænset opgave, jf. det forventede antal frivillige indskudslån samt at lånene vil blive behandlet løbende over gennemførelse af udviklingsplanerne (3-4 år), kan klares af bestående bemanding. Det er primært Borgerservice og Indkøb/Forsikring der har andel i opgaven.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

18. Styringsdialog med de almene boligorganisationer 2024 (O)

Beslutning

At 1: Sagen taget til orientering.

 


Kompetence

Økonomiudvalget

 

Beslutningstema

Økonomiudvalget orienteres om de årlige styringsdialoger med de almene boligorganisationer. 

 

Indstilling

Chefen for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Økonomiudvalget tager sagen til orientering.


Sagens indhold

Slagelse Kommune og de almene boligorganisationer har siden 2009 været forpligtet efter almenboligloven til at afholde et årligt styringsdialogmøde, hvor boligorganisationernes virksomhed blev drøftet. 

Styringsdialogen 2024 med hvert enkelt boligselskab er blevet gennemført i oktober 2024-januar 2025.

Styringsdialogen er en afstemning af den løbende drift og den strategiske udvikling hos hver enkelt boligorganisation samt kommunens tilsyn og parternes samarbejde omkring konkrete forhold i boligorganisationen.

Til brug for mødet melder hver boligorganisation en rapport, årsregnskab samt andre relevante dokumenter ind i en portal styret af Landsbyggefonden.  

Dagsordenen for årets styringsdialog har været:

  • Tilsyn med regnskab samt regnskabsnøgletal fra styringsrapporten
  • Projekter i gang/på vej
  • Samarbejde, kommende årshjul samt ventelister/flyttemønstre
  • Eventuelt

Der er spurgt ind til nøgletal såsom henlæggelser, fraflytninger og effektivitetstal. Generelt har alle boligorganisationerne fokus på at sikre, at boligmassen er attraktiv. Det kan sagtens betyde, at de forskellige afdelinger vil opleve store huslejestigninger, når der hvert år skal stemmes om afdelingsbudgetterne. Landsbyggefonden har også ændret støttestrategi efter, at der er sat fokus på den almene boligsektors boligmasse. De vil fremadrettet have fokus på afdelingernes egne opsparinger før de støtter et projekt. Fra alle boligorganisationer har det dog lydt, at de enkelte afdelingers boligmasse er forskellige, så selvom der er en afdeling, som trænger til renovering er det ikke ensbetydende med, at hele boligorganisationens boligmasse er dårlig. 

Boligorganisationerne præsenterede hver især en oversigt over de nuværende kendte renoveringsprojekter samt nybyggeri. En samlet oversigt kan ses i bilag 1. Slagelse Boligselskab har oplyst om to nybyggerier, som er i gang med de politiske behandlinger. Derudover er det generelle billede, at der vil være nødvendige vedligeholdelsesrenoveringer i mange afdelinger. I nogle tilfælde kan afdelingerne selv finansiere projekterne med en huslejestigning mens i andre tilfælde vil der være Landsbyggefonds støtte og/eller kommunal garanti. I de renoveringssager, hvor der er tale om tagudskiftning er boligorganisationerne spændte på udbud/økonomi i forhold til de nye krav og regler for håndtering af asbest. 

Hver boligorganisation præsenterede en oversigt over ventelister på de mest attraktive afdelinger. Det var svært for alle boligorganisationer at trække konkrete tal - for hvad er en attraktiv boligafdeling? For Slagelse Kommune har det også været svært at trække konkrete tal i LIM over fraflytninger og indflytninger i enkelte afdelinger, da det kræver et større manuelt arbejde at gå helt ned på afdelingsniveau.

I forhold til fraflytninger ses det hos alle boligorganisationer, at fraflytning er størst i ungdomsboliger og ældreboliger. Derudover er det generelle billede også, at de mest attraktive afdelinger er familieboliger, som er 1-plans rækkehuse. I forhold til ventelister, så er det lidt forskelligt fra selskab til selskab, hvor lange ventelisterne er, og hvor hurtigt man kan få en bolig, hvis man vil gå lidt på kompromis. FOB ytrede f.eks., at der opleves korte ventelister til de små familieboliger, men i dem opleves der også høj fraflytning, da de ikke er så attraktive pga. manglende renovering. 

Boligorganisationerne hilste et formaliseret samarbejde med kommunen velkommen og var glade for at høre om by-udviklingsplaner i Korsør og Skælskør. 

 

Retligt grundlag

Almenboliglovens § 164, stk. 2 bestemmer, at byrådet fører tilsyn med de almene boligorganisationer. Bestemmelsen foreskriver også, at byrådet skal føre en styringsdialog med boligorganisationerne, hvor udvikling og tiltag drøftes.

Kompetencen vedrørende almene boliger er placeret hos Økonomiudvalget i Slagelse Kommune. 

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger.

19. Ændring af vedtægt vedrørende lov om specialundervisning for voksne (B)

Beslutning

At.1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

(B) undlod at stemme.


Kompetence

Byrådet 

 

Beslutningstema

I denne sag skal Byrådet træffe beslutning om forslag til ændring af bestyrelsesvedtægten i Enhed for Specialundervisning og Beskæftigelse (SuB) vedrørende lov om specialundervisning for voksne, som skal gælde for den kommende valgperiode (2026-2029). 

Vedtægten for den kommende valgperiode omfatter udelukkende lov om specialundervisning for voksne - og ikke som i den nuværende vedtægt også de øvrige ydelser, som SuB tilbyder.  

 

Indstilling

Chefen for Handicap og Psykiatri indstiller,

1. at Byrådet godkender ændring af vedtægt vedrørende lov om specialundervisning for voksne gældende for den kommende valgperiode (2026-2029). 

 

Sagens indhold

I Slagelse Kommune tilbyder Enhed for Specialundervisning og Beskæftigelse (SuB) under Center for Handicap og Psykiatri ydelser efter Lov om specialundervisning for voksne. SuB varetager denne opgave, som en del af rammeaftalesamarbejdet for tilslutningskommunerne Holbæk, Kalundborg, Odsherred, Ringsted og Sorø kommuner. 

Alle kommunale undervisningsinstitutioner med specialundervisning for voksne skal nedsætte en bestyrelse jf. lov om specialundervisning for voksne. Bestyrelsens sammensætning og kompetence skal fremgå af undervisningsinstitutionens vedtægter, som godkendes af kommunalbestyrelsen.

De nuværende vedtægter er gældende for indeværende valgperiode (2022-2025). Ændringerne i bilag 1, udgør således forslag til vedtægten for den kommende valgperiode (2026-2029).

Baggrunden for at ændre vedtægten er for det første, at den nuværende vedtægt for bestyrelsen er formuleret for det tidligere CSU-Slagelse som undervisningsinstitution som helhed omfattende STU (Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse), ordblindeundervisning, § 85 socialpædagogisk støtte. Vedtægten for bestyrelsens arbejde kan retsligt udelukkende gælde for undervisningsområdet under lov om specialundervisning. Det vil nu blive bragt i orden med ændringerne i vedtægten i bilag 1.

Ændringerne i den kommende vedtægt- er således afgrænset til udelukkende at omfatte bestyrelsens funktionsområde i henhold til lov om specialundervisning for voksne og ikke øvrige ydelser udbudt under SuB.

For det andet skal ændringerne sikre en tydelighed omkring bestyrelsens sammensætning og valg af medlemmer. Byrådet havde den 28. februar 2022 en sag til beslutning om supplerende udpegning af medlemmer til bestyrelsen på CSU. Her blev det besluttet, at CSU-bestyrelsen skulle arbejde videre med en mere praktisk omsættelig tilgang til udpegning af kommunalbestyrelsesmedlemmerne fra tilslutningskommunerne. Det har bevirket et forslag om ændring i vedtægtens § 2, stk. 2, så alle tilslutningskommuner fremadrettet repræsenteres i bestyrelsen.

Nedenfor er et overblik over de centrale ændringer i forslaget til ny vedtægt:  

  • § 1: Ændring af navn fra CSU til SuB efter organisationsændring i Center for Handicap og Psykiatri samt præcisering af rammeaftalen på det specialiserede social- og undervisningsområde udgør grundlaget for tilslutningskommunernes abonnementsaftaler. 
  • § 2 stk. 2: Ændring fra 3 medlemmer fra tilslutningskommunerne til 1 medlem med stedfortræder fra alle tilslutningskommunerne - aktuelt 5 medlemmer samt stedfortrædere.
  • § 2 stk. 5: Ændringen præciserer, at vedtægten udelukkende omfatter lov om specialundervisning, så den udpegede deltager modtager ydelse omfattet af lov om specialundervisning. 
  • § 2 stk. 6: Ændringen består i, at det ikke er muligt at vælge en elev fra STU, da STU ikke er under lov om specialundervisning for voksne. Derfor ophæves nuværende stk. 6.  
  • § 2, stk. 6: Ændringen består i, at der for hvert af bestyrelsens medlemmer, præciseret ved deltager samt valgte fra organisationer for handicappede også vælges en stedfortræder. 
  • § 3 stk. 3. Ændringen består i, at elevråd slettes, da det er en del af STU-området. Der er ikke elevråd under lov om specialundervisning. 
  • § 6: Ændringen består i en præcisering af, at den udpegede deltager i § 2 stk. 2 ikke må deltage i afstemninger eller overvære personsager. 
  • § 13: Ændringen består i, at ved stemmelighed er næstformandens stemme udslagsgivende ved formandens fravær. 
  • § 16 stk. 4: Ændringen består i, at stk. 4's oprindelige tekst om, at beslutninger er i øvrigt ikke hemmelige slettes, hvorved stk. 4 er ophævet. 
  • § 18: Ændringerne består i en yderligere præcisering af, at vedtægten udelukkende omfatter lov om specialundervisning for voksne - også når det gælder den økonomiske ramme fastlagt af Byrådet, så er det udelukkende for området under lov om specialundervisning for voksne. Derudover er kompetence beskrivelse for Bestyrelsen blevet præciseret og de konkrete opgaver præciseret.

Udover de centrale foreslåede ændringer, er der foretaget nogle konsekvente sproglige tilretninger, som ikke medfører egentlige ændringer i vedtægten, samt redaktionelle ændringer hvor kommunalbestyrelsen er ændret til Byrådet, centerleder er ændret til enhedsleder, CSU er ændret til SuB. 

For at imødekomme ændringer i vedtægten gældende for den kommende valgperiode (2026-2029) og forberedelserne i udpegningsprocedure fremsættes sagen til beslutning.

 

Retligt grundlag

§6c i Bekendtgørelse af lov om specialundervisning for voksne lov nr. 787 af 15. juni 2015. 

Kompetenceplan for Slagelse Kommune, godkendt af Byrådet den 29. marts 2022 - Bestyrelses,- vedtægts- og driftsoverenskomstforhold (s. 31).

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger 

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Administrativ bemærkning pr. 7. februar 2024

Administrationen har d. 7.2.2025 foretaget redaktionelle ændringer af den nye vedtægt fra Socialudvalget. Ændringerne fremgår af sagens bilag 2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sagens forløb

05/02/2025 Socialudvalget

Christopher Trung (B) fremsatte følgende ændringsforslag til At 1: Ændring af vedtægt vedrørende lov om specialundervisning sendes i Høring i Handicaprådet inden Socialudvalget tager stilling til sagen.

For forslaget stemte 1: (B)

Imod forslaget stemte 4: (A), (V) og (F).

Ændringsforslaget bortfaldt.

 

At 1: Godkendt.

For forslaget stemte 4: (A), (V) og (F).

Imod forslaget stemte 1: (B)

(B) stemte imod med henvisning til handicaprådets vedtægter i § 2 stk. 1, om at byrådet/kommunalbestyrelsen skal høre rådet over alle initiativer, som har betydning for mennesker med handicap. Eftersom ændringen af vedtægterne vil betyde at mennesker med handicap får forringet deres mulighed for demokratisk indflydelse, mener Radikale Venstre at handicaprådet selvfølgelig skal høres omkring denne beslutning, jævnfør vedtægterne.

De redaktionelle ændringer af vedtægterne foretages før sagen går i ØU og Byrådet. Ændringerne vedlægges referatet fra Socialudvalget som et bilag 2.



20. Finansiering af udvidet åbningstid i SFO som følge af kortere skoledag (B)

Beslutning

At.1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

Kompetence

Byrådet.

 

Beslutningstema

Skoler og skolebestyrelser er ved at tilrettelægge principperne og rammerne for det kommende skoleårs planlægning og i den forbindelse fastlægge, hvordan mulighederne i Folkeskolens Kvalitetsprogram for kortere skoledag og brug af timebanken skal udnyttes på skolen.

Byrådet kan beslutte, hvordan den ekstra åbningstid i skolernes SFO'er skal finansieres, hvis skolerne vælger at reducere undervisningstiden. 

Sagen skal ses i forlængelse af Børne- og Ungevalgsmødet den 7. januar 2025, punkt 5: 'Folkeskolens kvalitetsprogram - Udmøntning af timebanken, herunder skoledagens længde og åbningstid i SFO'. Her er det protokolleret, at Børne- og Ungeudvalget ønsker en ny sag, der beskriver mulighederne for at finansiere en eventuel øget åbningstid i SFO ved en fastholdelse af kvalitetsniveauet både i undervisnings- og fritidsdelen. 

 

Indstilling

Chefen for Skole og Dagtilbud indstiller,

1. at Byrådet på baggrund af indstilling fra Børne- og Ungeudvalget og Økonomiudvalget beslutter model til finansiering af ekstra åbningstid i skolernes SFO.

 

Sagens indhold

Som følge af folkeskolens kvalitetsprogram er det muligt for den enkelte skole at reducere undervisningstiden inden for nærmere givne rammer og lægge den dermed sparede ressource i skolens timebank. Den del af timebanken, der ikke er øremærket til indsatser, som skolerne er forpligtede på, kan efterfølgende anvendes til fx to-voksenordning, mindre hold, særlige aktiviteter, samt til at kompensere SFO'en, hvis det besluttes at afkorte skoledagens længde.

Hvis skolen reducerer undervisningstiden i indskolingen, skal SFO'en holde længere åbent.

Børne- og Ungeudvalget besluttede på sit møde den 7. januar 2025, at kompetencen til at beslutte skoledagens længde og godkende skolens budget fortsat skal ligge hos skolebestyrelsen. Børne- og Ungeudvalget besluttede på samme møde, at den nuværende kvalitet i henholdsvis undervisning og SFO ikke må forringes, hvis undervisningstiden forkortes. Dette efterlader et finansieringsbehov for ekstra åbningstid i SFO'en.

En hurtig rundspørge til kommunens skoler viser, at hovedparten af skolerne planlægger med at afkorte skoledagens længde for at kunne bruge de opsparede timer til at fokusere på de 10% mest udfordrede elever, styrke den tidlige indsats og arbejde med børnenes sproglige udvikling i skolestarten (jf. beskrivelse af timebankens formål - se sag nr. 5 på Børne- og Ungeudvalgets møde 7. januar 2025). 

Timebanken skal herudover finansiere trivselsfremmende og inklusionsfremmende indsatser samt klassens tid.

Skolerne tilkendegiver dog også at de endelige beslutninger i skolebestyrelsen afventer Byrådets beslutning om finansiering af den ekstra åbningstid.

Administrationen har på den baggrund udarbejdet fire handlemuligheder:

A) Fuld finansiering fra kassen.

B) Finansiering ved øget forældrebetaling kombineret med kassefinansiering.

C) Finansiering i form af fuld forældrebetaling.

D) Finansiering af skolens samlede ramme.

 

I ressource-tildelingsmodellen til SFO i Slagelse Kommune gives 23.265 kr. pr barn. Det dækker en åbningstid på 1.567,5 timer i SFO og en undervisningstid i indskolingen på 27,75 timer.

Ifølge folkeskolens kvalitetsprogram kan undervisningstiden reduceres med 5 lektioner (3,75 timer) om ugen i indskolingen ved afskaffelsen af den understøttende undervisning. Det kan samlet set betyde en udvidet åbningstid i SFO på 150 timer pr. år.

Nedenstående beregninger bygger på den forudsætning, at alle skoler udnytter muligheden for reduceret skoledag maksimalt.

Med 2000 indmeldte børn vil merudgiften til SFO blive 4.455.000 kr. pr. år.

Det betyder følgende omkostninger ved de fire handlemuligheder:

A) Fuld finansiering fra kassen med kr. 4.455.000.

B) Finansiering ved øget forældrebetaling kombineret med kassefinansiering. Forældrebetaling udgør i 2025 kr. 2.090 pr. måned svarende til 67 % af bruttoudgiften til SFO. 67 % af 4,455 mio. kr. svarer til kr. 136 pr. indmeldt pr. måned ved 2.000 indmeldte – ny månedlig betaling kr. 2.236. Herudover er der behov for kassefinansiering på kr. 1.470.000.

C) Finansiering i form af fuld forældrebetaling. Såfremt den øgede udgift til udvidet åbningstid alene skal finansieres af forældrebetaling, vil den månedlige udgift stige med kr. 203 kr. pr. måned til kr. 2.312, svarende til 73,5% af bruttoudgiften til SFO. Denne handlemulighed bliver uden ekstra omkostninger, da forældrene betaler for den ekstra åbningstid.

D) Finansiering af skolens samlede ramme. Denne handlemulighed er uden ekstra omkostninger, da den ekstra åbningstid afholdes inden for de eksisterende bevillinger til skoleområdet.

Handlemulighed A kan være en trækningsret på kassen i det omfang en eventuel reduktion af undervisningstiden vil blive besluttet i skolebestyrelserne.

Handlemulighed B og handlemulighed C kan indeholde et dilemma. Hvis skolerne reducerer undervisningstiden med forskelligt timetal vil der teknisk set opstå differentierede SFO takster skolerne imellem. Løsningen på dilemmaet ville være at fastlægge en takst fælles for alle SFOer i kommunen og så betragte handlemulighed B som en administrativ træningsret på kassen og handlemulighed C som en beregnet pris ved fuld udnyttelse af mulighederne på alle skoler, så der kan ske en udligning og forældrebetalingen dermed bevares ens på alle skoler uanset omfanget af reduceret undervisningstid.

Retligt grundlag

Folkeskolens Kvalitetsprogram:

Lovforslag nr. L41 og nr. L42 som vedtaget.

Folkeskoleloven:

 § 40, stk. 2, nr. 2: Kommunalbestyrelsens beslutning om oprettelse af SFO.

 § 40, stk. 4: Kommunalbestyrelsen fastsætter og offentliggør en mål- og indholdsbeskrivelse for SFO.

 § 44, stk. 2, nr. 8: Skolebestyrelsen fastsætter principper for skolens virksomhed, herunder SFO’ens virksomhed.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Alt efter hvilken handlemulighed Byrådet vælger ser bevillingsønsket således ud

I hele 1.000 kr.

Politikområde

2024

2025

2026

2027

Bevillingsønske

 

 

 

 

 

Drift - Handlemulighed A

 

 

4.455

4.455

4.455

Drift - Handlemulighed B  1.470 1.470 1.470
Drift - Handlemulighed C
   000
Drift - Handlemulighed D
   000

Anlæg

 

 

 

 

 

Afledt drift

 

 

 

 

 

Finansiering

 

 

 

 

 

Afsat rådighedsbeløb

 

 

 

 

 

Kassen - Handlemulighed A

 

 

4.455

4.455

4.455

Kassen - Handlemulighed B
   1.470 1.470 1.470
Kassen - Handlemulighed C
   000
Kassen - Handlemulighed D
   000

Bevillingsønsket bygger på at alle skoler udnytter muligheden for kortere skoledag i fuldt omfang.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Når skolernes planlægning kendes og skolebestyrelsens principper er gennemført kan der gives en eksakt opgørelse over omkostningerne ved den øgede åbningstid i SFO. Dette kan forelægges Børne- og Ungeudvalget til orientering i april.

Sagens forløb

04/02/2025 Børne- og Ungeudvalget
At 1: Børne- og Ungeudvalget indstiller handlemulighed A til Byrådets godkendelse

21. Omlægning af Nordbycentrets aktiviteter (B)

Beslutning

At.1: Indstilles til Byrådets godkendelse.

Økonomiudvalget indstiller forslag om nedlæggelse af Nordbycentret som selvstændig virksomhed til Byrådets beslutning.


Kompetence

Byrådet

 

Beslutningstema

Der har over en årrække været visiteret få borgere til indsatsen "Stabil Start" i Nordbycentret. Ligeledes er der et stort fagligt behov for at integrere flersprogsaktiviterne i Nordbycentret med de øvrige sprogunderstøttende indsatser på Børne- og Ungeudvalgets område. Byrådet kan beslutte, at Nordbycentret skal nedlægges som selvstændig virksomhed og aktiviteterne henholdsvis udfases ("Stabil Start") og integreres i de øvrige understøttende indsatser i Afdeling for Skole, Dagtilbud og PPR ("Legeteket" og "Flersprogspædagoger").

 

Indstilling

Chefen for Skole og Dagtilbud indstiller,

1. at Børne- og Ungeudvalget indstiller til Byrådets beslutning, at Nordbycentret nedlægges som selvstændig virksomhed, og aktiviteten "Stabil Start" udfases, samt at flersprogsindsatsen og Legeteket integreres i det øvrige sprogunderstøttende arbejde i Afdeling for Skole, Dagtilbud og PPR.

2. at Erhvervs-, Beskæftigelses- og Uddannelsesudvalget tager sagen til orientering

 

Sagens indhold

Administrationen vurderer, at det er nødvendigt at styrke den samlede og sammenhængende sprogindsats på børne- og ungeområdet i Slagelse Kommune. Administrationen vurderer ligeledes, at den tildelte ressource til drift af Stabil Start kan udnyttes bedre, da den ikke udnyttes i tilstrækkelig grad, fordi behovet ikke længere er tilstede.

Administrationens forslag

Set i lyset af det forholdsvis beskedne behov for aktiveringstilbuddet "Stabil Start", samt behovet for at flersprogsarbejdet integreres i en samlet koordineret sprogindsats på 0 til 18 års området foreslår administrationen, at Nordbycentret nedlægges som selvstændig virksomhed, at aktiveringsindsatsen udfases, og at Nordbycentrets forskellige sprogaktiviteter og dertil knyttede medarbejdere overflyttes til Afdeling for Skole, dagtilbud og PPR.

Administrationens vurdering

I forbindelse med Reformkommissionens arbejde blev det pointeret, at der i Danmark er et meget stort behov for et koordineret og sammenhængende arbejde for at styrke børn og unges sproglige udvikling. 

Reformkommissionens anbefalinger fokuserer på at sikre en tidlig og sammenhængende indsats for at forbedre børns sproglige færdigheder. Bl.a. pointeres behovet for at udvikle tilstrækkeligt nuanceret sprog og begrebsdannelse i barnets tidlige alder. Ligeledes lægges der vægt på at sikre en sammenhængende indsats fra dagtilbud til skole. Dette indebærer videregivelse af relevante oplysninger om børns sproglige udvikling ved overgangen mellem institutioner. Endelig fremhæver Reformkommisionen behovet for at styrke pædagogernes kompetencer.

Et skridt i den retning vil være at samle alle de sprogunderstøttende aktiviteter på Børne- og Ungeområdet i Slagelse Kommune.

Fordelene ved den foreslåede omlægning vil være, at sprogarbejdet på Børne- og Ungeudvalgets område styrkes i det perspektiv som Reformkommissonen anbefaler, idet flersprogsarbejdet i Nordbycentret bliver en integreret del af hele sprogunderstøttelsen og inklusionsarbejdet i dagtilbud og skoler.

Administrationen vurderer, at synergieffekten og det daglige samarbejde mellem Nordbycentrets medarbejdere, konsulenterne i Skole og Dagtilbud, samt medarbejderne i PPR vil betyde et markant løft af den samlede sprogindsats i kommunen.

Der vil ligeledes være en økonomisk fordel, hvor bevillingerne bruges bedre. Fx vil Skole og Dagtilbuds besparelse ved udfasning af Stabil Start betyde, at der kan ansættes en flersprogspædagog mere.

Chefen for Arbejdsmarked, Rådgivning og Integration vurderer, at en udfasning af Stabil Start ikke vil få betydning for deres arbejde, da de allerede arbejder på andre tværfaglige løsninger for målgruppen.

Ulemperne ved den foreslåede omlægning vil være, at nogle få borgere i aktivering skal have et andet tilbud. Ligeledes vil der ikke være et åbent tilbud om aktivering for udsatte unge kvinder, hvis det skulle vise sig at Jobcentret / Børn og Unge på et senere tidspunkt igen skulle få brug for det. Jobcentret / Børn og Unge vil i givet fald skulle finde andre muligheder.

Hvis Nordbycentret nedlægges og det nuværende lejemål i Langes Gård ønskes opsagt skal der findes alternativ placering af medarbejderne og materialesamlingen i legeteket. Administrationen skønner, at det vil være muligt at benytte de flex-arbejdspladser fire steder i kommunen, som Pædagogisk Psykologisk Rådgivning i forvejen råder over. Desuden kunne behovet for opbevaringsplads muligvis dækkes på Willemoesvej. Det vil i givet fald skulle undersøges nærmere.

 

Baggrund til sagens oplysning

Slagelse Kommunes Byråd besluttede i forbindelse med budgetaftalen for 2006 og frem at etablere Nordbycentret. Nordbycentrets etablering og løbende drift blev politisk forankret i daværende "Børne- og Ungeudvalget". Nordbycentret samlede en række aktiviteter for at skabe sammenhængende indsatser for børn og familier på dagtilbudsområdet i Ringparken.

Nordbycentret består i dag af:

  • "Stabil Start", som er et aktiveringstilbud for udsatte mødre med børn i dagtilbudsalderen. Stabil Start er indtil 2024 drevet sammen med Jobcentret. Fra 2024 drives det i samarbejde med Børn og Unge.
  • "Flersprogspædagogerne", som er en udgående funktion, der understøtter den særlige sprogindsats i dagtilbud målrettet børn med et andet modersmål end dansk, samt understøtter dagtilbudsområdets modtagelse af familier med flygtningebaggrund.
  • "Legeteket", som udlåner sprogunderstøttende materialer og vejleder dagtilbud, skoler og familier.

Stabil Start:

Stabil Start er dimensioneret til 10 til 12 borgere. Antallet af kvinder, visiteret til en indsats i Stabil Start, har været støt faldende siden 2018. Der er i dag 4 kvinder tilknyttet ordningen. Jobcentret vurderer, at der ikke er brug for at visitere til Stabil Start længere, da behovet dækkes af andre tværgående indsatser. Stabil Start driftes i øjeblikket for kr. 1 mio. årligt. I det beløb er refusion fra Staten modregnet.

 Stabil Start afholder forløb af ca. 6 måneders varighed. Fælles for deltagerne i Stabil Start er, at de er mødre af såvel etnisk dansk som anden etnisk baggrund med børn i 0-9 års alderen, at de er ledige og herudover har øvrige problemstillinger, som de behøver hjælp til at håndtere.

Stabil Start giver deltagerne redskaber til at afsøge og anvende egne ressourcer sådan, at de kan blive i stand til at vende en svær hverdag til en mere stabil tilværelse og dermed blive mere motiverede for at påbegynde uddannelse eller job. Deltagerne indgår i virksomhedspraktik som led i forløbene. Omdrejningspunktet for aktiviteter i forløbene er, at deltagerne får indsigt i og redskaber til at planlægge dagligdagens struktur. Derfor arbejdes der målrettet med emner som min forældrerolle, sundhed, kost og motion, økonomi og budgetlægning, afklaring om uddannelse og job, jobsøgning og kendskab til uddannelsesområdet.

Nordbycentret har over en længere periode oplyst de visiterende parter i Børn og Unge, samt Jobcentret om muligheden for "Stabil Start", uden at det har ændret på efterspørgslen af pladser. Den manglende efterspørgsel på pladser er en kraftig indikation på, at behovet dækkes på andre måder eller er blevet mindre.

Antal visiterede borgere til Stabil Start fremgår af bilag nr. 1

Flersprogspædagoger:

Nordbycentret varetager myndighedsfunktioner vedr. arbejdet med den lovpligtige sprogvurdering jf. Dagtilbudslovens §11 og sprogstimulering som reguleret efter §12. Dermed forestås koordination og udførelse af de lovpligtige sprogvurderinger af alle småbørn udenfor dagtilbud i alderen 3 år til og med skolestart samt varetagelse af ”obligatorisk 30-timers dagtilbud” for flersprogede småbørn, som ikke går i dagtilbud eller har sparsomt fremmøde i dagtilbud og har behov for sprogstimulering. Der samarbejdes her med dagtilbud om nedbringelse af bekymrende fravær for børn, der ikke taler tilstrækkeligt dansk således, at barnets kontinuerlige adgang til og deltagelse i dansksprogede læringsmiljøer sikres. Herudover er der for dagtilbud mulighed for understøttelse af flygtningemodtagelse i samarbejde mellem Integration & Netværk, Nordbycentret og dagtilbud efter SEL 181.

Alle kommunale og private dagtilbud har mulighed for at få flersprogspædagogisk vejledning af flersprogspædagogerne.

På 0-2 årsområdet tilbydes vejledning og konsultativ understøttelse af praksis. På 3-6 årsområdet tilbydes vejledning og konsultativ understøttelse af praksis, sprogvurdering af barnets modersmål samt fokuserede indsatser i form af sprogarbejde i børnegrupper samt individorienterede fokuserede sprogindsatser.

Legeteket:

Det sidste tilbud i Nordbycentret er Legeteket, som tilbyder vejledning i og udlån af udviklingsstøttende og sprogstimulerende materialer samt sansestimulerende produkter til familier med børn i 0-7 års alderen.  

 

Nordbycentrets sprogindsatser foregår relativt uafhængigt af de øvrige sprogunderstøttende indsatser, der i dag er placeret i Afdeling for Skole, Dagtilbud og PPR.

 

Retligt grundlag

Lov om aktiv beskæftigelse for målgrupper af borgere med andre problemer end ledighed §2, stk. 3

Dagtilbudsloven §11 og §12 om sprogstimulering mv.

Ifølge kommunens kompetenceplan ligger beslutninger inden for loven om aktivering og aktiv beskæftigelsesindsats i administrationen under "Erhvervs-, Beskæftigelses- og Uddannelsesudvalget", hvorfor sagen sendes til orientering i dette udvalg

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser


Stabil Start finansieres dels af midler fra Skole og Dagtilbud, dels af midler fra Jobcentret. Jobcentrets andel af udgiften refunderes delvist af Staten. Hvis Stabil Start udfases, vil der være en besparelse på løn og husleje. Samlet vurderes en udfasning at frigøre kr. 120.000 i Jobcentret (differencen mellem udgift og refusion fra Staten) og kr. 280.000 i Kommunale Ejendomme til husleje. Skole og Dagtilbud finansierer i dag Stabil Start med kr. 556.478.

Flersprogsindsatsen og Legeteket finansieres af Skole og Dagtilbud. Antallet af flersprogspædagoger blev i forbindelse med Budget 2023 reduceret med 4 fuldtidsstillinger og består i dag af 7 medarbejdere plus ledelse og administration. 

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Såfremt Byrådet beslutter at nedlægge Nordbycentret som selvstændig virksomhed og udfase Stabil Start orienteres dels Erhvervs-, Beskæftigelses- og Uddannelsesudvalget, dels Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget om ændringerne

Sagens forløb

04/02/2025 Børne- og Ungeudvalget

At 1: Godkendt.

Børne- og Ungeudvalget indstiller forslag om nedlæggelse af Nordbycentret som selvstændig virksomhed til Byrådets beslutning


06/02/2025 Erhvervs-, Beskæftigelses- og Uddannelsesudvalget
Ad.1: Orientering givet.

Fraværende: Ali Yavuz

22. Afrapportering kapitalforvaltning 2024 (E)

Beslutning

At 1: Taget til efterretning.

Kompetence

Økonomiudvalget

 

Beslutningstema

Økonomiudvalget tager afrapporteringen for kapitalforvaltningen 2024 til efterretning.

  

Indstilling

Chef for Økonomi, Digitalisering og HR indstiller,

1. at Økonomiudvalget tager afrapporteringen af kapitalforvaltningen for 2024 til efterretning.

 

Sagens indhold

I lighed med tidligere år, så afrapporteres en status på Slagelse kommunes kapitalforvaltning for det afsluttende regnskabsår. 

Kommunens kapitalforvaltning er fastlagt af den finansielle strategi, som blev vedtaget i 2021. Strategien sætter investeringsrammer og retningslinjer, for at sikre en stabil og ansvarlig forvaltning af kommunens likvide midler med fokus på risiko, afkast og likviditet.

Kapitalforvaltningen har været fordelt på de 2 kapitalforvaltere: SEB og Gudme Raaschou, som hver har haft ansvaret for halvdelen kommunens samlede portefølje.

Kapitalforvalterne har hver haft et depot med frie midler, som også indgår som en del af kommunens kassebeholdning og den gennemsnitlige likviditet, samt et depot med deponerede midler.

Neden er vist afkastet for kommunens henholdsvis frie midler og deponerede midler for 2024.

Frie midler

Den samlede markedsværdi for de frie depoter ved begge kapitalforvaltere udgør ved udgangen af 2024 i alt 397,4 mio. kr. Depoterne har i 2024 givet et afkast på 10,08 % i SEB og 6,56 % i Gudme Raaschou. 

Afkast opgjort i procent

2021

2022

2023

2024

SEB

4,92 %

-9,20 %

9,99 %

10,08 %

Gudme Raaschou

4,81 %

-8,42 %

6,80 %

  6,56 %

Deponerede beløb

Den samlede markedsværdi for de deponerede midler udgør ved udgangen af 2024 i alt 25,0 mio. kr. Depoterne har for 2024 givet et afkast på 5,31 % i SEB og 4,24% i Gudme Raaschou

Afkast opgjort i procent

2021

2022

2023

2024

SEB

-1,7 %

-5,61 %

4,96 %

5,31 %

Gudme Raaschou

-0,3 %

-6,72 %

4,42%

4,24 %

Afkastet i 2024 er i høj grad blevet løftet af kommunens investeringer i globale aktier, primært fra USA, mens der har været et mindre, men solidt afkast fra kommunens obligationer. Forskellen mellem de to kapitalforvalteres afkast skyldes forskelle i vægtningen mellem aktier og obligationer i deres porteføljer. 

En opsummering af SEB's  markedsforventninger til 2025:

 Den global vækst i 2025 forventes at være nogenlunde stabil omkring 3 %, med asien og især Kina og Indien som primære vækstfaktorer. Den amerikanske vækst ventes at være 2,1 %, mens Eurozonen forventes at være beskedent 1,2 %. 

Politiske risici i 2025, som kan få en negativ indvirkning på den økonomiske vækst, inkluderer usikkerheden omkring en potentiel handelskrig med USA og Trumps økonomiske politik. Derudover kan der nævnes Tysklands gældspolitik, som kan få negative konsekvenser for forbrugertilliden og investeringerne i 2025.

Pengepolitik fra Federal Reserve forventes at holde renten stabil, mens ECB forventes at fortsætte med rentenedsættelser i 2025. Dette kan medføre styrkelse af dollaren overfor euroen.

Samlet set peger SEB's analyse på fortsat økonomisk vækst 2025, men i et lavere tempo og med stigende politiske risici, der kan udfordre markedsforventningerne.

 

Retligt grundlag

Styrelseslovens § 41 og 44, samt Slagelse kommunes finansielle strategi.

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Kommunens afkast og renter har i 2024 betydet, at depoter vedrørende de frie midler i 2024 er steget med 28,1 mio. kr. og depotet vedrørende deponerede midler er steget med 2,2 mio. kr. Det skal her bemærkes, at en kursgevinsten først er realiseret, ved et salg.

I 2024 er der sket en omlægning af kommunens deponerede midler til frie midler på ca. 50,6 mio. kr. Dette skyldes frigivelsen af deponerede midler i forbindelse med: lånesagen, fremrykning af tilbagekøb af skoler samt en regulering af kommunens deponerede midler.

Ved udgangen af 2024 udgør kommunens portefølje følgende:

  • Frie midler:397,4 mio. kr.
  • Deponerede midler: 25,0 mio. kr.

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

23. Orientering om Ledelsesgrundlaget for Slagelse Kommune (O)

Beslutning

At 1: Taget til efterretning.

Kompetence

Økonomiudvalget

 

Beslutningstema

Økonomiudvalget orienteres om den proces, der har ledt frem til udviklingen af et nyt Ledelsesgrundlag for Slagelse Kommune. Udviklingen af Ledelsesgrundlaget er et element i udvikling af organisationen som en koncern med sammenhæng på tværs. Sagen ledsages af en præsentation på Økonomiudvalgets møde. 

 

Indstilling

Kommunaldirektøren indstiller, at Økonomiudvalget tager orienteringen om udviklingen af Ledelsesgrundlag for Slagelse Kommune til efterretning. 

 

Sagens indhold

Slagelse Kommune har fået et nyt Ledelsesgrundlag.

Økonomiudvalget ønskede med dannelsen af en koncernmodel i Slagelse Kommune at skabe en bevægelse i organisationen mod mere sammenhæng på tværs. I forlængelse af ansættelse an direktionen var en af de ønskede indsatser at få udarbejde et nyt fælles ledelsesgrundlag for Slagelse Kommune.

 Ledelsesgrundlaget skal således danne fundamentet for, at organisationens ledelsespraksis afspejler organisationens bevægelse. Som bilag vedlægges Ledelsesgrundlaget.  

Formålet med Ledelsesgrundlaget

Ledelsesgrundlaget er rammen for den fælles ledelsespraksis i Slagelse Kommune – for erfarne, nyankomne og kommende ledere i organisationen. Ledelsesgrundlaget danner fundament for ledelse og ledelsessamarbejde på tværs af organisationen. Ledelsesgrundlaget skal fremme samtaler om måden, vi bedriver ledelse ud fra et fælles sprog. Ledelsesgrundlaget skal forbinde vores ledelsespraksis og samarbejde med konkrete handlinger og adfærd, der forstærker kerneopgaven og vores strategisk mål. Ledelsesgrundlaget skaber sammenhæng i den ledelsespraksis, som medarbejdere kan forvente at møde på vores arbejdspladser.

Interessenter, der har været involveret

Ledelsesgrundlaget er blevet til i en samskabende proces med høj grad af involvering, og alle ledere har på forskellig vis haft mulighed for at bidrage til processen. Data fra den løbende involvering har været helt central for udviklingen af Ledelsesgrundlaget og det endelige resultat afspejler data fra involveringen.

En redaktionsgruppe bestående af ledere fra alle centre og på tværs af ledelseslag, har fulgt den samlede udviklingsproces. Redaktionsgruppen har kontinuerligt kvalificeret og givet input til alle skridt i processen.

Organisationens HovedMED er løbende blevet informeret om udviklingen, ligesom centercheferne har fulgt processen tæt. 

Mål for Ledelsesgrundlaget

Ledelsesgrundlaget er blevet til med øje for en række overordnede mål, der er blevet til på baggrund af involveringsprocessen: 

  • Det skal være nemt at huske og formidle
  • Det skal være handlingsanvisende
  • Det skal understøtte kvalitet i kerneopgaven

Ledelsesgrundlaget spiller endvidere tydeligt sammen med Slagelse Kommunes værdier 'Modig, tydelig, kompetent - med glæde' og med kernefortællingen 'Storebæltsforbindelse til de gode liv'. 

 

Retligt grundlag

Den Kommunale styrelseslov

 

Økonomiske og personalemæssige konsekvenser

Ingen bemærkninger

 

Tværgående konsekvenser

Ingen bemærkninger.

 

Sagens videre forløb

Ingen bemærkninger

 

24. Input til kommende møder (B)

Beslutning

At 1: Udvalget besluttede, at der til et kommende møde tages en sag op til drøftelse omkring beredskab og rekruttering.

Kompetence

Økonomiudvalget

 

Beslutningstema

Økonomiudvalget kan beslutte eventuelle input til emner eller dagsordenspunkter, som ønskes behandlet på kommende møder.

Sagsoversigt med sager til de kommende 3 møder er vedhæftet som bilag 1. Sagsoversigten er ikke endelig.

 

Indstilling

Kommunaldirektøren indstiller,

1. at Økonomiudvalget beslutter eventuelle input til emner eller dagsordenspunkter, som ønskes behandlet på kommende møder.

25. Gensidig orientering (O)

Beslutning

At 1: Følgende orienteringer blev givet:

Borgmester:

  • KKR møde den 11. februar.
  • Henvendelse vedr. udligning af selskabsskatter.
  • Invitation til KL on line møde om økonomiaftale 2026.

Udvalgsmedlemmer:

  • Henvendelser vedr. turbokyllinger.

Administration:

  • Indsatsen "Fra ufaglært til faglært.
  • Kommunens arbejde med AI i opgaveløsningen.

 



Kompetence

Økonomiudvalget

 

Beslutningstema

Økonomiudvalgets medlemmer og administrationen orienterer om aktuelle henvendelser, tiltag, projekter m.m.

 

Indstilling

Kommunaldirektøren indstiller,

1. at Økonomiudvalgets medlemmer og administrationen orienterer om aktuelle henvendelser, tiltag, projekter m.m.

26. Lukket: Rådighedsbeløb og anlægsbevilling til køb og nedrivning af ejendom (B)
Denne sag er desværre lukket for offentligheden.
27. Lukket: Salg af mindre erhvervsareal i Slagelse (B)
Denne sag er desværre lukket for offentligheden.
28. Lukket: Salg af ejendom i Halseby, Tårnborg (B)
Denne sag er desværre lukket for offentligheden.

29. Godkendelse af referat (B)

Beslutning

At 1: Godkendt.

Kompetence

Økonomiudvalget

Beslutningstema

Økonomiudvalget skal godkende referatet.

Indstilling

Kommunaldirektøren indstiller,

1. at Økonomiudvalget godkender referatet